Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Będzine we Wszystkich Świętych znów kwestują, by ratować cenne nagrobki. W akcję włączyli się harcerze, społecznicy, sportowcy...

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Na trzech będzińskich cmentarzach kwesta potrwa we Wszystkich Świętych do godziny 16. W niedzielę 31 października nie brakowało chętnych do tego, by wspomóc zbiórkę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na trzech będzińskich cmentarzach kwesta potrwa we Wszystkich Świętych do godziny 16. W niedzielę 31 października nie brakowało chętnych do tego, by wspomóc zbiórkę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Będzinie, po rocznej przerwie, trwa kwesta na ratowanie cennych nagrobków. Przez dwa dni na trzech cmentarzach fundusze zbiera około 100 kwestujących. W dniu Wszystkich Świętych będzie ich można spotkać przez kilka godzin.


Kwestują na trzech będzińskich cmentarzach

Pogoda 1 listopada znów sprzyja kwestującym, podobnie, jak wczoraj. Jest więc szansa, że zbiórka po raz kolejny będzie udana. Kwestowanie w Będzinie zaplanowane jest od godziny 8 do 16 na trzech będzińskich cmentarzach (na Wzgórzu Zamkowym, komunalnym oraz przy ul. Krakowskiej).

- Kwestują harcerze, członkowie TPDG, kwestują społecznicy, przedstawiciele świata kultury, innych organizacji, które z nami współpracują. Są także reprezentanci samorządów, świata polityki, są z nami także kluby sportowe, stowarzyszenia. Jak co roku chętnych do kwestowania nie brakuje. Mamy nadzieję, że puszki będą się szybo wypełniać, co pozwoli nam zrealizować nasze kolejne projekty, a cennych grobowców, nagrobków, które wymagają odnowienia, jest nadal mnóstwo – mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które od lat organizuje będzińską kwestę.

Święto Wszystkich Świętych to okazja, by wspomnieć ludzi, którzy odeszli w ostatnim roku w woj. śląskim. Zobacz, kto odszedł.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Oni zmarli w 2021 w woj. śląskim. Artyści, politycy, samorzą...

W niedzielę 31 października, w kweście na terenie nekropolii na Wzgórzu Zamkowym wzięli udział m.in. harcerze z Hufca Ziemi Będzińskiej, Julia Banasik i Szymon Marzec.

- Kwestujemy już kolejny raz. Ludzie z chęcią wspomagają zbiórkę, nawet nie trzeba ich specjalnie namawiać. Czasem pytają, na co tym razem zostaną przeznaczone zebrane fundusze. Na razie mamy zapełnione po około jednej trzeciej puszek, ale to dopiero pierwsza zmiana. Z pewnością się wypełnią w całości – mówią Julia Banasik i Szymon Marzec.

Zbigniew Cybulski - aktor, który 8 stycznia 1967 roku zginął pod kołami pociągu, został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach w grobowcu rodzinnym.

Groby wybitnych Ślązaków trzeba odwiedzić. Sprawdź i zapal z...

Ratują nagrobki już od 17 lat. Na co tym razem zbierają fundusze?

Towarzystwo Przyjaciół Będzina, pod patronatem biskupa sosnowieckiego, już od 2004 roku organizuje zbiórki na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Dotychczas udało się zebrać kwotę niemal 330 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji 18 zabytkowych grobowców.

Z funduszy zebranych podczas kwesty w 2019 roku udało się odnowić grób socjalistów rozstrzelanych w 1906 roku i pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżami Niepodległości z Mieczami, a także sfinansować wtórne zabiegi konserwatorskie przy grobowcu Jakuba i Katarzyny Chorzelskich.

Cmentarze przy Francuskiej i Sienkiewicza w Katowicach pełne są mogił zasłożnych Ślązaków.

Gdzie są pochowani wielcy Ślązacy na cmentarzach w Katowicac...

- W ubiegłym roku pandemia niestety uniemożliwiła nam prowadzenie naszej akcji, jednak mimo tego postanowiliśmy rozpocząć prace konserwatorskie przy kolejnym obiekcie, któremu przeznaczamy tegoroczną zbiórkę – podkreśla Marcin Lazar.

Tym razem TPDG kwestuje na rzecz renowacji grobu harcerzy z Ksawery, znajdującego się w dojnej części cmentarza. Wykonany po 1925 roku nagrobek o cechach zabytkowych skrywa doczesne szczątki rodzeństwa Niemców, przedwcześnie zmarłych – Stasi (w wieku 11 lat) i Janka (w wieku 22 lat). Zachowały się medaliony z wizerunkami tych młodych ludzi, których pasją było harcerstwo, dlatego nagrobek wystawiony staraniem rodziców zdobi krzyż z lilią i harcerskim pozdrowieniem Czuwaj! Drugim celem tegorocznej zbiórki jest remont nagrobka harcmistrza, pedagoga, kierownika, a później dyrektora szkoły na Ksawerze – Franciszka Oruby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera