Nasza Loteria

W Blachowni hematologia już przyjmuje pacjentów

Redakcja
Pacjenci otrzymali wreszcie opiekę hematologiczną
Pacjenci otrzymali wreszcie opiekę hematologiczną Fot. Waldemar Deska
Udało się to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe - w dawnym szpitalu powiatowym w Blachowni zostanie otwarty pierwszy w regionie częstochowskim szpitalny oddział hematologii dla dorosłych.

Oddział wprawdzie nie będzie wielki, plany mówią o 12 łóżkach i 4 stanowiskach do wykonywania zabiegów ambulatoryjnych, nie wymagających dłuższego pobytu w szpitalu.
Dla pacjentów to jednak wspaniała wiadomość. Skończą się uciążliwe dojazdy do odległych ośrodków specjalistycznych.

Jak powiedziała prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii, zarazem kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nowa jednostka tworzona jest głównie z myślą o pacjentach cierpiących na choroby nowotworowe układu krwiotwórczego, białaczkę przewlekłą oraz ostrą, lecz już po przejściu pierwszej, najważniejszej fazy terapii, kiedy niezbędne jest przebywanie chorego w warunkach szpitalnych. Najtrudniejsze przypadki nadal będą leczone w Katowicach, tam również odbywać się będą przeszczepy szpiku.

Prof. Kyrcz-Krzemień od początku bardzo aktywnie wspierała stworzenie ośrodka.
- Jako konsultant wojewódzki dążę do zapewnienia jak najlepszej opieki hematologicznej wszystkim mieszkańcom regionu tak, by zniknęły wszystkie białe plamy- stwierdziła profesor. - W Blachowni jest świetna kadra i duże potrzeby zdrowotne.

Ordynatorem nowego oddziału będzie dr Zenon Ułamek, obecny szef interny szpitala w Blachowni. Prof. Kyrcz- Krzemień obiecała pomoc w zapewnieniu specjalistycznej kadry z Katowic. Obok oddziału rozpocznie też pracę poradnia hematologiczna. Otwarcie obu jednostek planowane jest na przełom sierpnia i września.
W Blachowni szybko zajdą kolejne zmiany. Poważnej rozbudowie ulec ma dział podstawowej opieki zdrowotnej oraz izba przyjęć. Na razie szpital pracuje według starego systemu, ponieważ nowy dzierżawca zamierza wprowadzać nowości sukcesywnie.

Pacjenci mogą jednak liczyć na coraz lepszą opiekę. - Przecież to wszystko jedno, czy szpital jest prywatny, czy państwowy, byle ludziom była zapewniona bezpłatna opieka lekarska - ocenia Marcin Fijarczyk z Blachowni - Niektórzy boją się, że za jakiś czas trzeba będzie płacić za niektóre usługi.
Wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian na te obawy odpowiada, że w umowie dzierżawy szpitala wyraźnie zapisano, że ma być tam świadczona pomoc medyczna na takich samych zasadach, jak w lecznicach państwowych. Natomiast pracownikom zagwarantowano trzyletni okres zatrudnienia, w zamian za obniżenie czynszu dzierżawnego na rzecz powiatu.

Deska ratunku

Szpital Powiatowy w Blachowni został wydzierżawiony prywatnej spółce na okres 30 lat, lecz jak podkreśla częstochowskie starostwo powiatowe, lecznica ani na moment nie przestaje być własnością powiatu.

Umowa dzierżawy była chyba ostatnią szansą utrzymania szpitala w obecnej formule, ponieważ powiat nie miał pieniędzy ani na spłacenie zadłużenia lecznicy, ani na inwestycje, konieczne dla wypełnienia wszelkich wymogów, stawianych nowoczesnej placówce zdrowotnej. Prawdopodobnie nastąpiłoby jego przekształcenie w dom opieki. Wynegocjowano korzystne warunki, skoro dzierżawca płacić będzie comiesięczny czynsz w kwocie 120 tysięcy złotych - przez 3 lata obniżony o połowę w zamian za gwarancje zatrudnienia dla pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
oklaski :)
Bardzo dobrze, ze powstają kolejne Oddziały hematologiczne na terenia wojewodztwa śląskiego. Wiadomo, że Klinika Hematologii w Katowicach jest niewydolna od conajmniej roku, w prowadzeniu leczenia pacjentów z białaczkami, więc by może Blachownia poprawi ten stan. Bardzo dobrze, ze konsultant Pani profesor Kyrcz-Krzemień widzi te potrzeby i wspiera takie inicjatywy. Ważne jest jednak rownież, zeby leczenie chorych prowadzili specjaliści hematolodzy. Czy jest możliwe, zeby Oddział Hematologiczny był prowadzony przez lekarza bez specjalizacji, a nawet najpewniej bez doświadczenia w prowadzeniu tak ciężko chorych.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni