Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu czeka prawdziwa gratka na fanów wikingów! Muzeum Górnośląskie zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Archeologii

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Już w najbliższą sobotę, 21 października 2023r., w Muzeum Górnośląskim przy ulicy Korfantego 34 w Bytomiu odbędzie się wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii. W tym roku muzealnicy podejmą temat wikingów.
Już w najbliższą sobotę, 21 października 2023r., w Muzeum Górnośląskim przy ulicy Korfantego 34 w Bytomiu odbędzie się wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii. W tym roku muzealnicy podejmą temat wikingów. Arkadiusz Gola
Ostatnio w popkulturze motyw wikingów jest intensywnie eksplorowany. W odpowiedzi na zainteresowanie tematem, Muzeum Górnośląskie przygotowało gratkę dla osób zainteresowanych wczesnośredniowieczną Skandynawią. W sobotę, 21 października 2023r. odbędzie się wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii, podczas którego zainteresowani zapoznają się z wieloma faktami oraz ciekawostkami na temat wikingów. Można liczyć na interesujące warsztaty, prelekcje i zajęcia terenowe.

Prelekcje, warsztaty i wiele innych atrakcji w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii zaplanowano na 21 października 2023r. w siedzibie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Kierowniczka Działu Archeologii, Beata Badura zdradziła nam kulisy inicjatywy, której tematem będą wikingowie:

- Wydarzenie odbędzie się w budynku i ogrodzie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ulicy Korfantego 34. Z tyłu ogrodu jest wykop, zadaszony w razie niedogodności atmosferycznych. Tam będzie również obozowisko wikińskie rozbite przez Stowarzyszenie Utgard z Gliwic, którego członkowie rekonstruują życie codzienne wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Goście zobaczą wojów, łuczników oraz wikinki, czyli wikińskie kobiety, które m.in. poprowadzą warsztaty tkackie i zielarskie. W czasie spotkania uczestnicy dowiedzą się jak wikingowie radzili sobie np. z przeziębieniami. Zaplanowano również tworzenie poduszeczek zapachowych z ziołami.

Już od 2016 roku, w październiku, Muzeum Górnośląskie organizuje Międzynarodowy Dzień Archeologii, zainicjowany przez Amerykański Instytut Archeologii. Co ciekawe, jest jedyną instytucją w Polsce, która włączyła się w to wydarzenie popularyzujące archeologię.

- W zeszłym roku przyjęliśmy nową formułę, żeby nasze całoroczne, edukacyjne i popularyzatorskie wydarzenia obracały się wokół jakiegoś konkretnego, jednego tematu. Ostatnio był to starożytny Rzym, natomiast w tym roku postanowiliśmy zrobić imprezy poświęcone wikingom. Nasze tegoroczne działania, np. ferie z archeologią czy piknik archeologiczny były związane właśnie z tym tematem - dodaje kierowniczka.

Pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z uwagą wsłuchują się w zainteresowania mieszkańców Śląska. Jak się okazuje temat tegorocznych obchodów jest nieprzypadkowy. Dowiedzieliśmy się, że wynika on ze światowego zainteresowania wikingami, ale również zainteresowań muzealników:

- Niektórzy z nas interesują się Skandynawią i wczesnym średniowieczem. Wikingom poświęcone są filmy, seriale, gry komputerowe. Widzimy, że ludzie łakną nie tylko uproszczonego popkulturowego przekazu, często zakłamanego. Dlatego podczas naszych wydarzeń obalamy mity związane z wikingami (np. hełmy wikińskie z rogami).

Międzynarodowy Dzień Archeologii stanowi okazję do celebrowania, promowania tej dziedziny nauki oraz podkreślania jej znaczenia dla zrozumienia historii, kultury i dziedzictwa ludzkości. Ten dzień skupia uwagę na pracy archeologów na całym świecie, którzy poświęcają się badaniom, odkrywaniu i dokumentowaniu śladów przeszłości.

- Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. My jako archeolodzy przygotujemy wykop archeologiczny, który będzie można badać, posługując się prawdziwymi narzędziami archeologicznymi. Wyjaśnimy jak prowadzi się wykopaliska i skąd archeolodzy wiedzą, co jest pod ziemią. Dodatkowo powiemy jak to się wszystko zabezpiecza, dokumentuje i dlaczego tak ważna jest ochrona dziedzictwa archeologicznego. Oprócz tego poprowadzimy warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonają modele długich łodzi wikińskich – drakkarów. Stowarzyszenie Utgard udostępni także wystawę fotograficzną pokazującą autorską wizję nordyckich bogów - dodaje Beata Badura.

Ważnym punktem programu będzie prelekcja "Początek i koniec epoki wikingów. Co o nich wiemy?".

- Wisienką na torcie będzie prelekcja chyba najbardziej znanego w Polsce naukowca zajmującego się wikingami - dr hab. Jakuba Morawca z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Profesor opowie o epoce wikingów, o tym co wiemy o jej początku i końcu, na podstawie źródeł historycznych, w tym sag islandzkich i archeologicznych - uzupełnia kierowniczka Działu Archeologii.

Harmonogram wydarzenia znajduje się TUTAJ. Celem Międzynarodowego Dnia Archeologii jest przypomnienie wagi i roli tej nauki w zrozumieniu dziedzictwa kulturowego, to także doskonała okazja do promocji edukacji archeologicznej i inspiracji młodych ludzi do zgłębiania tajemnic przeszłości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera