Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu czeka prawdziwa gratka na fanów wikingów! Muzeum Górnośląskie zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Archeologii

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Już w najbliższą sobotę, 21 października 2023r., w Muzeum Górnośląskim przy ulicy Korfantego 34 w Bytomiu odbędzie się wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii. W tym roku muzealnicy podejmą temat wikingów.
Już w najbliższą sobotę, 21 października 2023r., w Muzeum Górnośląskim przy ulicy Korfantego 34 w Bytomiu odbędzie się wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii. W tym roku muzealnicy podejmą temat wikingów. Arkadiusz Gola
Ostatnio w popkulturze motyw wikingów jest intensywnie eksplorowany. W odpowiedzi na zainteresowanie tematem, Muzeum Górnośląskie przygotowało gratkę dla osób zainteresowanych wczesnośredniowieczną Skandynawią. W sobotę, 21 października 2023r. odbędzie się wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii, podczas którego zainteresowani zapoznają się z wieloma faktami oraz ciekawostkami na temat wikingów. Można liczyć na interesujące warsztaty, prelekcje i zajęcia terenowe.

Prelekcje, warsztaty i wiele innych atrakcji w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii zaplanowano na 21 października 2023r. w siedzibie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Kierowniczka Działu Archeologii, Beata Badura zdradziła nam kulisy inicjatywy, której tematem będą wikingowie:

- Wydarzenie odbędzie się w budynku i ogrodzie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ulicy Korfantego 34. Z tyłu ogrodu jest wykop, zadaszony w razie niedogodności atmosferycznych. Tam będzie również obozowisko wikińskie rozbite przez Stowarzyszenie Utgard z Gliwic, którego członkowie rekonstruują życie codzienne wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Goście zobaczą wojów, łuczników oraz wikinki, czyli wikińskie kobiety, które m.in. poprowadzą warsztaty tkackie i zielarskie. W czasie spotkania uczestnicy dowiedzą się jak wikingowie radzili sobie np. z przeziębieniami. Zaplanowano również tworzenie poduszeczek zapachowych z ziołami.

Już od 2016 roku, w październiku, Muzeum Górnośląskie organizuje Międzynarodowy Dzień Archeologii, zainicjowany przez Amerykański Instytut Archeologii. Co ciekawe, jest jedyną instytucją w Polsce, która włączyła się w to wydarzenie popularyzujące archeologię.

- W zeszłym roku przyjęliśmy nową formułę, żeby nasze całoroczne, edukacyjne i popularyzatorskie wydarzenia obracały się wokół jakiegoś konkretnego, jednego tematu. Ostatnio był to starożytny Rzym, natomiast w tym roku postanowiliśmy zrobić imprezy poświęcone wikingom. Nasze tegoroczne działania, np. ferie z archeologią czy piknik archeologiczny były związane właśnie z tym tematem - dodaje kierowniczka.

Pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z uwagą wsłuchują się w zainteresowania mieszkańców Śląska. Jak się okazuje temat tegorocznych obchodów jest nieprzypadkowy. Dowiedzieliśmy się, że wynika on ze światowego zainteresowania wikingami, ale również zainteresowań muzealników:

- Niektórzy z nas interesują się Skandynawią i wczesnym średniowieczem. Wikingom poświęcone są filmy, seriale, gry komputerowe. Widzimy, że ludzie łakną nie tylko uproszczonego popkulturowego przekazu, często zakłamanego. Dlatego podczas naszych wydarzeń obalamy mity związane z wikingami (np. hełmy wikińskie z rogami).

Międzynarodowy Dzień Archeologii stanowi okazję do celebrowania, promowania tej dziedziny nauki oraz podkreślania jej znaczenia dla zrozumienia historii, kultury i dziedzictwa ludzkości. Ten dzień skupia uwagę na pracy archeologów na całym świecie, którzy poświęcają się badaniom, odkrywaniu i dokumentowaniu śladów przeszłości.

- Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. My jako archeolodzy przygotujemy wykop archeologiczny, który będzie można badać, posługując się prawdziwymi narzędziami archeologicznymi. Wyjaśnimy jak prowadzi się wykopaliska i skąd archeolodzy wiedzą, co jest pod ziemią. Dodatkowo powiemy jak to się wszystko zabezpiecza, dokumentuje i dlaczego tak ważna jest ochrona dziedzictwa archeologicznego. Oprócz tego poprowadzimy warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonają modele długich łodzi wikińskich – drakkarów. Stowarzyszenie Utgard udostępni także wystawę fotograficzną pokazującą autorską wizję nordyckich bogów - dodaje Beata Badura.

Ważnym punktem programu będzie prelekcja "Początek i koniec epoki wikingów. Co o nich wiemy?".

- Wisienką na torcie będzie prelekcja chyba najbardziej znanego w Polsce naukowca zajmującego się wikingami - dr hab. Jakuba Morawca z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Profesor opowie o epoce wikingów, o tym co wiemy o jej początku i końcu, na podstawie źródeł historycznych, w tym sag islandzkich i archeologicznych - uzupełnia kierowniczka Działu Archeologii.

Harmonogram wydarzenia znajduje się TUTAJ. Celem Międzynarodowego Dnia Archeologii jest przypomnienie wagi i roli tej nauki w zrozumieniu dziedzictwa kulturowego, to także doskonała okazja do promocji edukacji archeologicznej i inspiracji młodych ludzi do zgłębiania tajemnic przeszłości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera