Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu od 12 listopada wróci ruch drogowy ulicami Piekarską i Sądową. Uwaga! Wprowadzono wiele zmian organizacji ruchu

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W niedzielę, 12 listopada 2023r. nastąpi otwarcie remontowanych ulic - Sądowej i Piekarskiej. Kierowców czekają zmiany organizacji ruchu.
W niedzielę, 12 listopada 2023r. nastąpi otwarcie remontowanych ulic - Sądowej i Piekarskiej. Kierowców czekają zmiany organizacji ruchu. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu - Arkadiusz Janocha
Przez ostatni czas mieszkańcy Bytomia musieli mierzyć się z remontem dwóch ważnych ulic mieszczących się w ścisłym centrum miasta. Jak informuje urząd miejski, 12 listopada po godzinie 15, ulica Sądowa i Piekarska zostaną dopuszczone do ruchu pojazdów. Z nowymi inwestycjami wiążą się nowe rozwiązania drogowe - m.in. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na odcinku od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Zmian jest więcej!

Koniec remontów na ulicach Piekarskiej i Sądowej w Bytomiu

Długo wyczekiwany remont ulic Piekarskiej i Sądowej dobiegł końca. Osoby przejeżdżające przez centrum miasta musiały liczyć się z wieloma zatorami i utrudnieniami, m.in. na ulicy Piłsudskiego czy Kwietniewskiego. Wszystko to spowodowane było modernizacją wspomnianych wcześniej ulic. Od jutra, 12 listopada 2023 r. kierowcy znowu pojadą znanymi sobie arteriami.

- W niedzielę 12 listopada po godz. 15.00 otwarta dla pojazdów zostanie ulica Piekarska i Sądowa, jednak wprowadzone zostaną zmiany w docelowej organizacji ruchu - informuje urząd miasta.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Sądowej i Piekarskiej

Zmian jest wiele i warto zapoznać się z nimi przed wyruszeniem w podróż. Wśród najważniejszych znajdziemy wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Piekarskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicami Jainty - Wrocławską.

Oprócz tego wprowadzono ograniczenie prędkości do 40km/h na całej ul. Piekarskiej z wyjątkiem odcinków, na których zastosowano ograniczenie do 3 0km/h, tzn. na odcinkach w rejonie przystanków wiedeńskich przy cmentarzu Mater Dolorosa oraz w rejonie peronów przystankowych w pobliżu Zakładu Pogrzebowego, a także na odcinku ul. Piekarskiej od skrzyżowania Piłsudskiego w kierunku ul. Wrocławskiej.

Dodatkowo będą ograniczenia tonażowe w postaci zakazu wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 5 ton z wyjątkami wskazanymi na tabliczce.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców wybudowana została nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Piekarskiej z ul. Powstańców Śląskich, a także wyznaczono nowe przejścia dla pieszych na ul. Piekarskiej oraz na jej bocznych wlotach, w rejonie skrzyżowań z ul. Powstańców Śląskich, z ul. Grottgera, z ul. Orląt Lwowskich, z ul. Prusa, a także na ul. Sądowej w rejonie skrzyżowania z placem Kościuszki i w rejonie skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawskich.

Rowerzyści ucieszą się z nowych dróg dla rowerów, które łączyć będą okolice skrzyżowania ul. Piekarskiej - Piłsudskiego z placem Kościuszki oraz istniejącym ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż ul. Wrocławskiej

Należy zwrócić szczególna uwagę na nowe oznakowanie drogowe miejsc, w których dopuszczono postój pojazdów oraz miejsc postojowych wzdłuż ul. Sądowej w związku ze zmianą geometrii ulicy.

Przebudowa ulic Piekarskiej i Sądowej - koszty inwestycyjne

Za remont dróg odpowiedzialna była firma Eurovia SA. Przebudową objęte było także torowisko, które zostało oddane do użytku 28 października 2023r. Co ważne, remont ulic to nie tylko zmiana nawierzchni, ale również przebudowa sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci gazowych i teletechnicznych.

Koszt realizacji przebudowy układu drogowo-tramwajowego realizowanej przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o oraz spółkę Tramwaje Śląskie SA wyniósł łącznie około 58,7 mln zł. Prace związane z przebudową części tramwajowej kosztowały 29,5 mln zł /z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej stanowi 76% wydatków kwalifikowanych, część związana z sieciami wodno-kanalizacyjnymi - 6,2 mln zł, a roboty drogowe prawie 23 mln zł (z czego 8,5 mln zł to dofinansowanie pozyskane przez miasto z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a 8,1 mln zł Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg) - informuje urząd miasta Bytomia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera