Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Centrum Handlowym Platan w Zabrzu wielka akcja promująca właściwą segregację oraz zbiórka elektroodpadów. Czekają sadzonki wrzosów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
CH Platan zaprasza 23 listopada na akcję promującą właściwą segregację oraz zbiórkę elektroodpadówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
CH Platan zaprasza 23 listopada na akcję promującą właściwą segregację oraz zbiórkę elektroodpadówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
W czwartek 23 listopada, w godzinach 11:00 – 19:00, w Centrum Handlowym Platan w Zabrzu odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Za oddanie przedmiotu pierwsze sto osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji.

Dlatego w czwartek 23 listopada w Centrum Handlowym Platan rusza dzień angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnym partnerem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami – firmą FCC.

W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki drobnych elektrośmieci, takich jak drobne RTV i AGD (np. czajnik), telefony komórkowe itp. W zamian pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.

– Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” to kolejne angażujące wydarzenie edukacyjne w CH Platan. W ramach inicjatywy chcemy zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków oraz edukować, szczególnie w kwestiach nieoczywistych czy problematycznych. Dbałość o środowisko zaczyna się od małych kroków i codziennych zachowań. Podczas akcji będziemy m.in. odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować odpady oraz jak poprawnie to robić. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyclingu. Podzielimy się również inspirującymi ciekawostkami – mówi Karolina Imiolska, Marketing Manager CH Platan. I dodaje: – Nasze zaangażowanie, jako centrum handlowego, we współpracy z lokalnymi partnerami i mieszkańcami miasta to ważny krok na drodze do tego, abyśmy wszyscy mogli być bardziej Śmiecioodpowiedzialnymi, a tym samym sprawiać, że generowane przez nas odpady staną się wartościowymi surowcami.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

Akcja obejmuje 14 galerii handlowych NEPI Rockcastle w całej Polsce

Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” odbędzie się w 11 miastach w całej Polsce na terenie centrów: Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Galeria Wołomin, Galeria Copernicus w Toruniu oraz Forum Gdańsk. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Galerii Tomaszów.

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak według badań realnie nie przekracza on 10 proc.. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60 proc. recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96 proc. Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera