Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Chorzowie startuje Budżet Obywatelski. Od 16 czerwca można zgłaszać pomysły

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Chorzowie w ramach Budżetu Obywatelskiego do podziału jest 4,1 mln złZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Chorzowie w ramach Budżetu Obywatelskiego do podziału jest 4,1 mln złZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Chorzów
Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Od piątku, 16 czerwca, mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje i pomysły. W tym roku do podziału jest 4,1 miliona złotych.

Projekty można będzie składać w czterech różnych kategoriach: projekty inwestycyjne (pula 3 mln zł), społeczne (pula 400 tys. zł), „zielone” (pula 600 tys zł). W tym roku pojawi się także nowa czwarta kategoria: małe projekty "bez barier" (pula 100 tys.).

- Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło taką kategorię projektów do Budżetu Obywatelskiego, w trosce o potrzeby osób starszych, z niepełnosprawnościami lub czasowymi ograniczeniami mobilności - podkreślają pracownicy UM w Chorzowie.

Projekty inwestycyjne obejmują działania twarde, mające charakter budowy, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak m.in.: place zabaw, siłownie zewnętrzne, skwery, parki, boiska, chodniki, drogi rowerowe itp. Wartość pojedynczego projektu inwestycyjnego może wynosić maksymalnie 500 tys. zł.

Projekty społeczne obejmują działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali, zawodów sportowych itp. Wartość pojedynczego projektu społecznego może wynosić maksymalnie 80 tys. zł.

Projekty „zielone” obejmują działania dotyczące zieleni miejskiej, zarówno w zakresie edukacji społecznej (warsztaty i akcje edukacyjne), jak i usług wpływających na zachowanie i rozszerzanie bioróżnorodności gatunkowej w obrębie miasta: nasadzenia roślinności rodzimej na terenach zieleni miejskiej, zakładanie trawników dywanowych, zakładanie łąk kwietnych, ukwiecanie miasta poprzez dodatkowe nasadzenia roślin i kwiatów, uzupełnianie nasadzeń drzew, budowa hoteli dla owadów i budek dla ptaków. Wartość pojedynczego projektu „zielonego” może wynosić maksymalnie 100 tys. zł.

Małe projekty "bez barier" obejmują wszelkie działania ułatwiające funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, w szczególności mające na celu zniwelowanie barier w dostępie do usług, produktów i przestrzeni dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, o ograniczonej mobilności i percepcji, poruszających się na wózkach, niewidomych i słabowidzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie, a także osób z czasowymi ograniczeniami mobilności: z urazami kończyn, poruszających się przy pomocy balkoników lub kul, rodziców z dziećmi w wózkach, kobiet w ciąży. W ramach tej kategorii projektów mieszczą się również działania informacyjne i edukacyjne, mające na celu wzrost świadomości społecznej w obszarze potrzeb tych grup. Wartość pojedynczego projektu "bez barier" może wynosić maksymalnie 20 tys. zł.

Wnioski i pomysły można składać do 16 lipca wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez platformę: bo.chorzow.eu

Dodatkowo pracownicy Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej służą pomocą przy składaniu wniosków.
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim na wydanie czeka łącznie 4,1 mln zł.

W 10. edycji chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 72 projekty, z których 53 przeszło pozytywnie weryfikację. Głosowanie trwało do ostatniej chwili, prawie 8 tysięcy chorzowian przyznało punkty wybranym przez siebie zadaniom. Ostatecznie do realizacji, zgodnie z wolą mieszkańców, zostało skierowanych 13 projektów. Chorzów zyskał m.in. nowe place zabaw i boiska, Wolka miała być bardziej zielona, przejścia dla pieszych, z których korzystają dzieci będą bezpieczniejsze.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera