Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi czeka na was "Muzeum na kółkach" WIDEO

Katarzyna Kapusta, Olga Krzyżyk
Od wczoraj na Czeladzkim rynku można zwiedzać mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin czyli Muzeum na kółkach.

Mobilna wystawa „Muzeum na kółkach”, zawitała do Czeladzi w niedzielę. Przypomina o wspólnej, wieloletniej historii i zachęca do lepszego poznania kultury żydowskiej. Szalom na czeladzkim rynku otworzył jedną z najważniejszych imprez tego roku.

-W czasie festiwalu czeladzianie oraz przybyli goście mogli oglądać ciekawe koncerty zespołu „Muzyczne Trio”, „Negev”, występ taneczny zespołu „Klezmer” z Cieszyna, który zaprezentował taneczną inscenizację wesela żydowskiego wraz z pokazem tradycyjnych tańców oraz zespół „Magda Brudzińska Klezmer Trio”. Ponadto w Galerii Sztuki Elektrownia w Czeladzi przez trzy dni można oglądać wystawę „Z narażeniem życia”, która opowiada o Polakach ratujących Żydów w czasie niemieckiej okupacji – wymienia Stefania Lazar, historyk Muzeum Saturn w Czeladzi i jedna z koordynatorek projektu „Muzeum na kółkach”.

Na radosny „Szalom na rynku” pomimo deszczowej pogody przybyło sporo czeladzian i gości. Oprócz występów na scenie i zwiedzania mobilnej wystawy, chętni mogli skosztować żydowskich specjałów.

- Jestem miłośniczką muzyki żydowskiej. W Czeladzi przez ostatnie parę lat nie było festiwalu żydowskiego dlatego cieszę się, ze powrócono do tej tradycji. Byłam też z synem w „Muzeum na kółkach”. To jest bardzo przyjemne popołudnie. Szkoda tylko, że wystawa nie jest bardziej skierowana na historię Żydów z regionu – mówi Katarzyna Grochowska z Czeladzi.

- Poprzez tę wizytę chcieliśmy przypomnieć historię Żydów w Czeladzi. Przed II wojną światową w mieście było od 1000 do 1200 Żydów, co stanowiło 5 proc. mieszkańców Czeladzi. Mieli tutaj swój cmentarz, liczne instytucje, stowarzyszenia, synagogę, zasiadali także w Radzie Miasta. Najbardziej znani Żydzi z Czeladzi to Moniek Stawski, który przeżył holocaust i wiele obozów pracy (w zeszłym roku Muzeum Saturn wydało jego wspomnienia – „Moje życie”) oraz Abraham Green, prezes Światowego Związku Żydów Zagłębiowskich w Izraelu – dodaje Stefania Lazar.

W Czeladzi można zobaczyć kilka miejsc upamiętniających obecność Żydów w mieście. W 1940 roku z rozkazu Niemców synagoga została rozebrana, jednak obecnie na jej miejscu powstał upamiętniający ją pomnik przy ulicy Katowickiej ( kiedyś była to ulica Milowicka). W mieście zachował się bodajże najpiękniejszy w Zagłębiu Dąbrowskim kirkut, czyli cmentarz żydowski. Jest jeszcze dom Mońka Stawskiego, który obecnie pełni funkcje mieszkalne.

Przed II wojną światową w Polsce było około trzy miliony Żydów. Współcześnie według danych ze spisu powszechnego szacuje się, że w naszym kraje żyje około siedmiu tysięcy Żydów. Z przybyciem społeczności żydowskiej do Polski związana jest pewna legenda przytoczona przez Gershoma Badera w swojej książce wydanej w języku jidysz w 1972 roku.

- W legendzie tej czytamy, że w średniowieczu Żydzi po prześladowaniach doznawanych w Europie Zachodniej w modlitwach prosili Boga o ratunek. Wtedy z nieba spadła karteczka z napisem „idźcie do Polski i tam znajdziecie spokój”. Kiedy Żydzi przybyli do Polski usłyszeli śpiew ptaków „Po-lin!”, „Po-lin!”, co po hebrajsku oznacza „tu odpocznijcie”. To zachęciło ich do osiedlenia się w Polsce – opowiada Anna Kraus z Działu Edukacji z Muzeum Historii Żydów Polski POLIN w Warszawie.
Czeladź jest jednym z 21 miast w Polsce, do którego w tym roku zawitało „Muzeum na kółkach”. Przez następne dwa dni oprócz samej wystawy na chętnych czeka szereg wydarzeń towarzyszących – spacer po mieście śladami czeladzkich Żydów, zajęcia edukacyjne, wykłady, czy warsztaty poświęcone żydowskim kobietom. Poniżej prezentujemy szczegółowy program na poniedziałek i wtorek:

22.06 poniedziałek

12:00-14:00 „W zagłębiowskim sztetlu” – zajęcia edukacyjne (Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10)
10:00-11:30 „Śladami czeladzkich Żydów”- spacer po mieście
9:00-10:30 Warsztaty „Budujemy Sztetl” (Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"ul. Dehnelów 45)
17:00-18:30 „Przenikanie kultur - życie w diasporze” Wykład „Erew - wokół kalendarza żydowskiego” (Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10)
12:00-18:00 Godziny otwarcia wystawy „Muzeum na kółkach” (Rynek Miasta)
19:00-20:30 Projekcja filmu „Ida” (Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10)
9:00-17:00 Wystawa „Z narażeniem życia” (Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"ul. Dehnelów 45)

23.06 wtorek

9:00-11:30 „W zagłębiowskim sztetlu” – zajęcia edukacyjne (Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10)
11:00-12:30 „Śladami czeladzkich Żydów” (Kirkut, ul. Będzińska 64)
9:00-10:30 Warsztaty „Kobiety żydowskie” (Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" ul. Dehnelów 45)
16:30-18:00 „Przenikanie kultur - życie w diasporze”. Wykład „Życie polityczne i społeczne zagłębiowskich Żydów w dwudziestoleciu międzywojennym” (Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10)
12:00-18:00 Godziny otwarcia wystawy „Muzeum na kółkach” (Rynek Miasta)
9:00-16:00 Wystawa „Z narażeniem życia” (Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" ul. Dehnelów 45)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!