Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej autobusy wracają na stałe trasy. Nowe rondo w pobliżu budowanej S1 będzie przejezdne

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak skrzyżowanie tych dróg wyglądało dotychczasZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak skrzyżowanie tych dróg wyglądało dotychczasZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG
Od niedzieli 12 listopada autobusy linii 638 w Dąbrowie Górniczej mają wrócić na stałą trasę z przejazdem przez skrzyżowanie ul. Konstytucji, Ujejskiej i al. Zwycięstwa, na którym powstało nowe rondo. Na początku grudnia na stałą trasę będzie mogła wrócić także linia 656. Dotychczasowe zmiany w komunikacji autobusowej związane są z remontem ul. Konstytucji oraz przebudową DK 1 do parametrów drogi ekspresowej.

Jak informuje miasto na skrzyżowaniu nadal będą prowadzone prace. Dlatego Budimex, który na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowuje DK1 do parametrów drogi ekspresowej, na razie umożliwi autobusom komunikacji miejskiej przejazd przez połówkę nowego ronda na linii ulica Ujejska – aleja Zwycięstwa.

Autobusy w Dąbrowie Górniczej wrócą na stałe trasy

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli Budimeksu, wlot w ulicę Konstytucji zostanie otwarty na przełomie listopada i grudnia. Wtedy też na stałą trasę będzie mogła wrócić linia 656 i wtedy też Zarząd Transportu Metropolitalnego zwiększy na niej liczbę kursów.

Prace zlecone w dzielnicy Ząbkowice przez miasto firmie Drogopol są uzupełnieniem dla zakresu zaplanowanego przez firmę Budimex, wykonawcę przebudowy dąbrowskiego odcinka DK1 do parametrów drogi ekspresowej. W efekcie na zamkniętym od listopada 2022 roku dla ruchu ponad 600-metrowym odcinku ul. Konstytucji powstała kanalizacja deszczowa i przebudowywany był wodociąg. Po zakończeniu prac odtworzona zostanie jezdnia, powstanie chodnik i droga rowerowa.

Po wybudowaniu kanalizacji u zbiegu ul. Konstytucji, Ujejskiej i al. Zwycięstwa powstało wspomniane rondo, którego tarcza – w porównaniu ze stanem obecnym – została obniżona o około dwa metry. Z nowego ronda można będzie także dojechać do nowego węzła S1, w którego kierunku droga zaczęła powstawać jeszcze w ubiegłym roku.

Przebudowa dąbrowskiego odcinka DK nr 1 do parametrów S1

Budimex przebudowuje dąbrowski odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej (S1). Zakończenie modernizacji całego dąbrowskiego odcinka tej trasy, obejmującej m.in. przebudowę jezdni, budowę wiaduktów i węzłów drogowych, planowane było na grudzień 2023 roku. Dziś już wiadomo, że prace się przedłużą. Docelowo przejazd i przejście na obie strony modernizowanej DK1 w Dąbrowie Górniczej ma być możliwy na węźle Pogoria, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

W rejonie ul. Kusocińskiego jako jedna z pierwszych została otwarta kładka pieszo-rowerowa nad przebudowywaną drogą krajową nr 1. W podobny sposób na obie strony tej trasy można przemieszczać się przy ul. Karsów w Wojkowicach Kościelnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera