Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej powstał Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych. Miasto sfinansuje najlepsze projekty młodych mieszańców

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay/zdj.ilustracyjne/mat/UMDG
Budżet obywatelski, obejmujący całe miasto oraz budżet partycypacyjny, skierowany do poszczególnych dzielnic, funkcjonuje z powodzeniem w Dąbrowie Górniczej od wielu lat. Tym razem przyszedł czas na wsparcie pomysłów i projektów młodych mieszkańców. Dlatego właśnie powstał Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych. To system grantowy, umożliwiający realizację inicjatyw proponowanych przez młodzież.

Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych został wypracowany podczas konsultacji i warsztatów z Młodzieżową Radą Miasta oraz ze społecznikami reprezentującymi młode pokolenie. W trakcie spotkań przekonaliśmy się, że młodzi ludzie mają potrzebę realizowania swoich marzeń i pomysłów w naszym mieście, lecz często nie mają na to wsparcia finansowego. Projekt jest adresowany do młodych ludzi od 13. do 26. roku życia.

- Projekt ma zaktywizować i zwiększyć udział w dialogu o rozwoju miasta młodych ludzi. Dzięki Funduszowi Inicjatyw Młodzieżowych będą mieli możliwość realizacji własnych pomysłów, marzeń, inicjatyw. To projekt obywatelski, który może łączyć pokolenia, pokazywać, że można i warto angażować się w życie miasta i lokalnej społeczności – mówi Marta Bobrowska-Juroff, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki młodzieżowej i równości szans oraz zastępca naczelnika Wydziału Oświaty.

Dwa rodzaje projektów: młodzieżowe i młodzieżowe ogólnomiejskie

Projekty FIM-u dzielą się na: młodzieżowe (do 5 tys. zł) i młodzieżowe ogólnomiejskie (do 20 tys. zł).

Projekty młodzieżowe mogą być indywidualne lub grupowe (grupa 2-5 osób w wieku do 26. roku życia, które uczęszczają do klas 7-8 dąbrowskich szkół podstawowych lub do dąbrowskich szkół ponadpodstawowych bądź zamieszkują Dąbrowę Górniczą. W przypadku grup złożonych z osób poniżej 18. roku życia wymagany jest pełnoletni opiekun. Mogą dotyczyć zarówno podwórka czy szkoły, jak i hobby czy zainteresowań oraz mają służyć szerszemu celowi społecznemu.

Projekty młodzieżowe ogólnomiejskie mogą być tylko grupowe (grupa z wytypowanym liderem, licząca 3-10 osób w wieku do 26. roku życia, które uczęszczają do klas 7-8 dąbrowskich szkół podstawowych lub do dąbrowskich szkół ponadpodstawowych bądź zamieszkują Dąbrowę Górniczą. W przypadku grup złożonych z osób poniżej 18. roku życia wymagany jest pełnoletni opiekun. Muszą mieć charakter ogólnomiejski i również muszą służyć szerszemu celowi społecznemu.

Projekty mogą być realizowane w okresie rocznym. Nie ma ograniczeń tematycznych i obszarowych w zakresie ich wykonywania.
Jak zdobyć grant?

Macie pomysł? Zapoznajcie się z zasadami i regulaminem. Umówcie się na spotkanie w Centrum Aktywności Obywatelskiej – CAO (tel. 668 573 952) lub w Wydziale Oświaty (tel. 887 071 095). Umówcie się na spotkanie z osobami, z którymi będziecie współpracować przy projekcie. Ustalcie harmonogram prac i podział ról w realizacji przedsięwzięcia. Skonsultujcie pierwszą wersję projektu w CAO. Wspólnie sprawdźcie warunki formalne i merytoryczne dla projektów przed ostatecznym zgłoszeniem pomysłu.

Nie przeocz

Gdzie złożyć projekt?

Na platformie: witkac.pl

Nabór trwa 14 dni. Po złożeniu projektu Zespół ds. Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych dokonuje jego oceny formalnej. Jeśli Twój projekt został złożony poprawnie, zostanie on poddany ocenie merytorycznej. Oceny dokonują Młodzieżowa Rada Miasta oraz Komisja ds. Oceny Projektów w ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych.

W skład komisji wchodzą: pięciu przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, dwóch ekspertów wskazanych przez prezydenta miasta, dwóch ekspertów wskazanych przez Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych, jeden przedstawiciel Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej.

Oceny merytorycznej dokonuje się poprzez wysłuchanie projektów podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta.

Więcej informacji o edukacji i inicjatywach młodzieżowych znajduje się na stronie: edukacja.dg.pl

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera