Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej rodzice będą mieć tydzień, by zapisać dziecko do przedszkola. Oto, jak sprawnie to zrobić

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
pexels/zdj.ilustracyjne
Jak i kiedy zapisać dziecko do przedszkola w Dąbrowie Górniczej? W tym roku nabór do dąbrowskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się 1 marca o godz. 8 i zakończy 8 marca o godz. 15. Jak informuje miasto, niezłożenie wniosku w powyższym terminie sprawi, że dziecko nie weźmie udziału w rekrutacji.

Tegoroczna rekrutacja będzie prowadzona za pośrednictwem strony internetowej: przedszkola-dabrowa-gornicza.nabory.pl

W pierwszym kroku w menu "Moje zgłoszenie/wniosek" lub w menu "Nowe zgłoszenie/wniosek" wypełniamy ankietę wybierając "Wypełnij nowe zgłoszenie/wniosek". Na pierwszej stronie ankiety podajemy hasło, które posłuży do logowania. Przy pierwszym uruchomieniu ankiety nie logujemy się do systemu.

Jednym z etapów wprowadzania danych do systemu jest założenie hasła dostępowego. Hasło to, w powiązaniu z numerem PESEL dziecka, umożliwi w dniu ogłoszenia wyników zalogowanie się do systemu i sprawdzenie czy oraz gdzie dziecko zostało przyjęte. Logowanie umożliwi sprawdzenie wyników wyłącznie własnego dziecka.

Nie przeocz

Oprócz sprawdzania wyników „online”, rodzic będzie mógł udać się osobiście do placówki i tam uzyskać informację o wyniku naboru (dotyczy szczególnie osób, które nie będą mieć możliwości złożenia wniosku za pośrednictwem internetu).

Rodzice lub opiekunowie dzieci w wieku 3-6 lat, które mieszkają w Dąbrowie Górniczej, będą mogli wskazać w systemie rekrutacyjnym maksymalnie trzy placówki w preferowanej przez siebie kolejności. Co ważne, wypełniony elektronicznie wniosek po podpisaniu należy przekazać tylko do placówki tzw. pierwszego wyboru, czyli wskazanej w karcie jako pierwszej.

Rodzice i opiekunowie prawni niemający dostępu do internetu w celu wypełnienia wniosku będą mogli zgłaszać się do przedszkoli, które traktują jako pierwszy wybór.

W elektronicznej rekrutacji nie biorą udziału rodzice i opiekunowie dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego. Z takim orzeczeniem – wydanym przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną – należy zgłosić się do:

  • Przedszkola nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi
  • Przedszkola nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi
  • lub Przedszkola Specjalnego nr 2 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Ze szczegółowymi informacjami o zasadach i kryteriach rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych można zapoznać się na stronie: przedszkola-dabrowa-gornicza.nabory.pl

W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap). Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.

Obowiązujące kryteria przyjęć:

W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Dąbrowa Górnicza biorą udział: dzieci urodzone w latach 2016-2019 (3-6 latki). Przez miejsce zamieszkania dziecka należy rozumieć miejscowość, w której dziecko przebywa z zamiarem stałego pobytu, zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). W szczególności miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej (art. 26 § 1 Kodeksu cywilnego).  

Kryteria ustawowe – brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego

Zgodnie z art. 131 ust. 3ustawy Prawo oświatowe kryteria ustawowe mają jednakową wartość.
W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:

Kryteria ustawowe art. 131 ustawy Prawo oświatowe:

  • wielodzietność rodziny kandydata,
  • niepełnosprawność kandydata,
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie wybranych kryteriów. Oświadczenia będą przygotowane w systemie elektronicznym, a zatem będzie można je wydrukować i wypełnić. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera