Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej w trzech budynkach powstaje prawie 170 mieszkań. Duże inwestycje mieszkaniowe też w Czeladzi i Sosnowcu

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej w rejonie ul. Kwiatkowskiego, Wybickiego i al. Zagłębia Dąbrowskiego powstają trzy budynki ze 168 mieszkaniami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej w rejonie ul. Kwiatkowskiego, Wybickiego i al. Zagłębia Dąbrowskiego powstają trzy budynki ze 168 mieszkaniami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow/Dariusz Nowak UM DG
W Dąbrowie Górniczej powstaje 168 nowych mieszkań. Będą dostępne w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To pierwsza tak duża inwestycja tego typu w mieście od wielu lat. Co dziś słychać na placu budowy?

Nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej: dwa budynki mają już pierwsze kondygnacje

Nowe 7-piętrowe bloki powstają od lata ubiegłego roku w rejonie ul. Kwiatkowskiego, Wybickiego oraz al. Zagłębia Dąbrowskiego. Budowane są od podstaw na terenie, gdzie kiedyś mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.

Obecnie, po zakończeniu prac ziemnych, zaczynają pojawiać się właściwe konstrukcje poszczególnych budynków. Najpierw trzeba było bowiem zająć się przekładkami sieci energetycznej i gazowej, które kolidowały z projektem.

W przypadku budynków oznaczonych jako C i B powstały już pomieszczenia na parterze oraz pierwszej kondygnacji. Jeśli chodzi o budynek A nadal trwają tam prace przy fundamentach.

- W kolejnych etapach prac ta różnica zostanie jednak zniwelowana i wszystkie budynki będą powstawać jednocześnie. Na koniec 2024 roku wszystkie bloki mają być gotowe w stanie surowym, otwartym – tłumaczy Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej: są jeszcze wolne lokale

Pierwszy nabór najemców odbył się w kwietniu 2023 roku. Wówczas zgłosiły 244 osoby. Pozytywnie rozpatrzonych zostało 135 wniosków. Wśród nich największą popularnością cieszyły się mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Potem przeprowadzony został drugi nabór, uzupełniający. Wszystkie mieszkania zostały rozdysponowane, ale pod koniec 2023 roku znów kilkanaście z nich nadal pozostawało bez przyszłych lokatorów.

- Kilkanaście mieszkań znów jest do rozdysponowania. Dzieje się tak dlatego, że nie wszyscy z chętnych w momencie zaproszenia do podpisania finalnych umów mogą spełnić wymagane warunki. Część osób rezygnuje, bo na przykład nie udało im się pozyskać kredytu. Tak więc w pierwszym kwartale 2024 roku ogłoszony zostanie kolejny nabór uzupełniający – mówi Piotr Purzyński.

Nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej: wszystko gotowe pod klucz

Mieszkania w Dąbrowie Górniczej powstają w systemie pod klucz, a więc będą one w pełni wykończone oraz wyposażone w niezbędne elementy, takie jak kuchenka elektryczna, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience.

Trzy 7-piętrowe budynki będą mieć elewację w odcieniach bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Według projektu im wyższe piętra, tym mniej będzie tam mieszkań. Od parteru do piątego piętra będzie więc po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne.

W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Wnętrza będą otynkowane i pomalowane, w łazienkach będą kafelki i sanitariaty, a na podłogach ułożone będą panele i gres. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku. Powstanie też 210 miejsc postojowych, plac zabaw, pojawi się też zieleń.

Budową trzech budynków w rejonie ulic Kwiatkowskiego, Krasickiego i al. Zagłębia Dąbrowskiego zajmuje się Remar Budownictwo. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowany został na niespełna 64,5 miliona złotych, w tym robót budowlanych na 52 mln 380 tysięcy złotych.

Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Inne źródła finansowania inwestycji to fundusze, jakie do TBS przekaże gmina, preferencyjny kredyt, jaki zaciągnęła spółka oraz partycypacje przyszłych najemców. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2026 roku.

Nowe mieszkania powstają także w Czeladzi i Sosnowcu. Wkrótce rusza budowa w Wojkowicach

Nowe mieszkania powstają także w innych zagłębiowskich miastach. W Czeladzi w ekspresowym tempie powstaje ponad 280 mieszkań komunalnych. W rejonie ulicy Hallera widać już cztery z dziesięciu budynków, które z każdym dniem pną się w górę. W sumie w najbliższych latach w tym mieście dostępnych ma być ponad 350 nowych mieszkań, bowiem kolejne 74 powstają w budynku byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada. To osobna, wspólna inwestycja miasta i spółki SIM Zagłębie – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

W Sosnowcu mieszkania powstają w kilku lokalizacjach. 94 nowoczesne mieszkania, rozlokowane w dwóch budynkach, powstaną przy ul. Hubala-Dobrzańskiego w Klimontowie. Zarówno w budynku A, jak i B rozlokowanych zostanie 47 mieszkań. Wyodrębniono w sumie 12 typów lokali mieszkalnych o powierzchni od 43 do 85 metrów kw. Przy budynkach powstaną miejsca parkingowe. W sumie będzie ich 115. Projektanci pamiętają również o najmłodszych z myślą, o których powstanie plac zabaw.

Bliżej śródmieścia Sosnowca powstaje 288 nowych mieszkań. Liczące sześć kondygnacji budynki pojawiły się przy ul. Naftowej. Inwestycja to wspólny projekt miasta i będzińskiej firmy TBS Dombud. Mieszkania będą funkcjonować w formule TBS. Koszt inwestycji to około 100 milionów złotych, z czego ponad 25 procent pieniędzy przekazało miasto w formie dofinansowania, pochodzącego z Banku Gospodarstwa Krajowego. To miasto będzie wskazywało przyszłych najemców, którzy będą musieli spełnić określone kryteria. Projekt obejmuje również budowę 133 miejsc parkingowych w podziemnym garażu, 40 kolejnych w garażach wolno stojących oraz dalsze 174 miejsca parkingowe. Będzie też plac zabaw.

W Będzinie także powstaną nowe mieszkania społeczne. Inwestycja będzie kosztować około 60 milionów złotych. To wspólne przedsięwzięcie lokalnego samorządu oraz spółki SIM Zagłębie, która planuje wybudowanie w najbliższych latach kilku tysięcy mieszkań w całym Zagłębiu oraz w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i na terenie województwa małopolskiego.

Inwestycja w Będzinie powoli nabiera kształtów. Budowa zaplanowana została w dzielnicy Łagisza, przy ulicy Odkrywkowej. W sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz Elektrownia Łagisza. W sumie ma tutaj powstać 95 nowych mieszkań o metrażu od około 40 do 85 metrów kwadratowych. Finalnie będą to trzy 2,5-kondygnacyjne budynki w zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej. Każdy z budynków składać ma się z dwóch kondygnacji nadziemnych oraz poddasza. Stan wykończenia będzie wyższy niż deweloperski. W łazience pojawi się biały montaż - w zależności od projektu, kuchnia będzie wyposażona w płytę indukcyjną i piekarnik oraz zlew z szafką. Ściany będą wykończone i pomalowane, a łazienka zostanie wykafelkowana. W drugim kwartale 2024 roku zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy, po którym nastąpi podpisanie umowy.

Nowe mieszkania społeczne w ramach współpracy lokalnego samorządu z SIM Zagłębie powstaną także w Wojkowicach. Inwestycja zlokalizowana jest przy ulicy Majora Henryka Sucharskiego. Od strony północno-zachodniej działka graniczy z zabudową wielorodzinną. Teren porośnięty jest zielenią niską oraz wysokimi drzewostanami, co nie koliduje z założeniami projektowymi.
Wybudowany zostanie tutaj 5-kondygnacyjny budynek z 51 mieszkaniami. Powstaną także miejsca postojowe.

Inwestycją chciały się zająć trzy firmy. W postępowaniu przetargowym dwie oferty zostały odrzucone, wykonawcą prac zostało Przedsiębiorstwo Budowlane MODULAR sp. z o.o. z Żywca. Wartość przedsięwzięcia to 22 mln 263 tys. 136,57 zł. Planowany termin oddania nowych mieszkań do użytku to przełom 2024 i 2025 roku, ale może on ulec zmianie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera