Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dzień Zaduszny wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych

Jolanta Pierończyk
Popołudniowe procesje 1.11 to już element Zaduszek
Popołudniowe procesje 1.11 to już element Zaduszek FOT. MALGORZATA GENCA
Dziś Dzień Zaduszny, czas wspominania wszystkich wiernych zmarłych, czas modlitw za dusze w czyśćcu cierpiące. Zaduszki, Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych, właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – w Kościołach łacińskich to święto stałe, przypadające zawsze na dzień 2 listopada.

Zaduszki to schrystianizowana wersja pogańskich tradycji, m.in. słowiańskich.

- W tradycji ludowej istniało silne przekonanie, że w określonym czasie dusze zmarłych wracają i należy im zgotować godne powitanie - mówi ks. dr Tomasz Wojtal, dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Brennej.

W tradycji pogańskiej polegało ono na oświetleniu drogi oraz przygotowaniu jedzenia.

W roku 998 Odylon, opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych - we własnym opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej. Zwyczaj ten przejęły inne zakony, zwłaszcza cystersi oraz kartuzi. W XII wieku wprowadzili go w swoich klasztorach polscy cystersi.

Cmentarz przy ul. Sienkiewicza, grób Zbigniewa Cybulskiego.Oglądaj galerię dalej:

Groby znanych Ślązaków. Pamiętajmy o nich w Dzień Wszystkich...

- Chrześcijaństwo zrezygnowało z uczt na cmentarzu - mówi ks. dr Wojtal. - Utrzymało jedynie zwyczaj odświętnego przybrania grobów i zapalania światełek, choć w zupełnie innym znaczeniu niż dla oświetlenia duszom drogi. Światło w tradycji chrześcijańskiej to znak pamięci. Natomiast strawa została zastąpiona modlitwą. Modlitwa to jest właśnie to, co naszym zmarłym jest najbardziej potrzebne - dodaje.

Zmarli 2018. Lista ludzi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku jest długa. Polska i świat żegnały wybitnych polityków, artystów, muzyków, aktorów, sportowców, dziennikarzy. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zmarli 2018: Odeszli od nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy. K...

Choć nie jest to dzień wolny od pracy, ks. dr Wojtal mówi, że warto pójść na cmentarz, warto wziąć udział we mszy, przyjąć komunię w intencji swoich bliskich zmarłych.

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy i czas wspomnień tych, którzy już odeszli. Zobaczcie nocne zdjęcia cmentarzy w Będzinie w parafii św. Trójcy na Górze Zamkowej oraz cmentarz w Dąbrowie Górniczej. Autorami zdjęć są Jacek Mikołajczak i Rafał Daniecki z Daniecki Foto&Wideo.

Niezwykłe nocne zdjęcia cmentarzy w Będzinie i w Dąbrowie Gó...

- Warto też skorzystać z wypominek, które obejmują całą oktawę po 2 listopada. Polega to na wypisaniu na kartkach nazwisk swoich zmarłych i złożeniu ich w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Nazwiska te są odczytywane przed nabożeństwami, podczas których cały kościół modli się za dusze tych nieżyjących już osób - mówi ksiądz.

Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Wszystkich Świętych: 1 listopada na cmentarzu Mater Dolorosa...

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo