Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu-Zdroju powstaje Megakopalnia!

Aleksander Król
ARC DZ
W Jastrzębiu-Zdroju właśnie rozpoczęto wydobycie ze ściany, będącej symbolem połączenia kopalń Borynia i Zofiówka, do których za dwa lata dołączy jeszcze KWK Jas-Mos - nowa ściana obejmuje obszar górniczy wszystkich trzech kopalń.

W 2013 roku będzie funkcjonowała już tylko jedna kopalnia zespolona i w ten sposób powstanie największy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakład wydobywczy - megakopalnia.

- Połączenie kopalń oznacza minimalizację kosztów, przy jednoczesnej optymalizacji wydobycia - mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Lepiej raz uzbroić ścianę, która znajduje się na styku kopalń, niż eksploatować złoże raz z jednej, raz z drugiej strony - dodaje.

Spółka nie będzie musiała wydawać pieniędzy m.in. na drążenie dodatkowych chodników i przygotowywanie ścian, ale górnicy obawiają się, że połączenie trzech kopalń oznacza redukcję załogi.

- Spółka sporo zaoszczędzi, ale naszym kosztem. Na dole nie będzie potrzeba już tylu ludzi. Znów trzeba się bać o robotę - mówi Roman Sitek, górnik z kopalni Jas-Mos.

POWSTAJE MEGAKOPLANIA - ZWOLNIENIA, CZY PRZYJĘCIA? - CZYTAJCIE

Prezes Zagórowski uspokaja, że nikt nie straci pracy. - Każdego roku prawa emerytalne uzyskuje w spółce około 800 górników, więc możemy swobodnie regulować liczbę pracowników w zależności od potrzeb - zwiększając lub zmniejszając liczbę przyjęć - mówi Zagórowski, jednocześnie dodając, że będą przyglądać się kondycji firm zewnętrznych. Tutaj mogą nastąpić zmiany.

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH -SPRAWDŹ, CO SIĘ DZIEJE

Czy połączenie trzech kopalń w jedną oznacza redukcję etatów w administracji? - Ta wcale nie jest przerośnięta. W spółce pracuje około 22 tysięcy osób, w tym 18 tysięcy pod ziemią. 2,5 tysiąca zatrudnionych jest w zakładach przeróbczych, a około 2 tysięcy w innych działach, na przykład magazynach. Sama administracja to około 800 pracowników - niedużo biorąc pod uwagę, jak wielki to podmiot - zauważa Jarosław Zagórowski, dodając, że połączenie kopalń nie przyjdzie z dnia na dzień i jest procesem, do którego spółka przygotowuje się od dawna. Plan utworzenia jednej tzw. kopalni trzyruchowej zrodził się przed kilku laty.

W styczniu 2011 roku decyzją zarządu JSW, KWK Borynia i KWK Zofiówka zostały połączone i rozpoczęły działalność jako jeden podmiot o nazwie KWK Borynia-Zofiówka.
Od lipca tego roku spółka notowana jest na warszawskiej giełdzie.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty