W Jaworznie podniosą stawki za śmieci. Radni przegłosowali podwyżki. Za niesegregowane odpady mieszkańcy zapłacą aż 128 zł od osoby

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Nowe śmieciarki, które obsługują już mieszkańców Jaworzna podczas ich prezentacji w siedzibie Wodociągów Jaworzno. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Mieszkańców Jaworzna znowu czekają podwyżki. W kolejnych miastach wzrastają ceny za odpady i Jaworzna tego nie uniknęło. Na pierwszej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni przegłosowali podwyżki. Jaworznianie za śmieci segregowane zapłacą 32 złote od osoby, a za niesegregowane aż 128 złotych od osoby. Podwyżki mają wejść w życie w marcu.

Podwyżki opłaty za śmieci w Jaworznie

Jaworzno to kolejna gmina, w której drożeje opłata za gospodarowanie odpadami. Do tej pory jaworznianie płacili 22 zł od osoby za śmieci segregowane. Po podwyżce zapłacą o 10 zł więcej, czyli 32 złote. Segregacja odpadów jest obowiązkiem ustawowym. Ci, którzy tego nie robią, będą musieli zapłacić w Jaworznie naprawdę sporo! Obowiązywała stawka 44 złote i już ona stawała się być spora. Po podwyżce wzrośnie aż czterokrotnie, czyli mieszkańcy niesegregujący śmieci zapłacą 128 złotych od osoby.

Nad uchwałą pochylili się radni podczas pierwszej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Jaworznie. Podwyżki za śmieci zostały przegłosowane. Mają wejść w życie od 1 marca 2021 roku, co oznacza, że pierwszą, wyższą opłatę jaworznianie będą musieli wnieść do 22 kwietnia 2021 roku.

- Wszystkie samorządy w Polsce są w takiej samej sytuacji - gminy nie mają narzędzi, aby w sposób efektywny wpływać na system i obniżać koszty. Te są niezależne od miast, gdyż drożeją zewnętrzne usługi i opłaty. Z analizy wynika, że kolejne miasta podejmują uchwały i podnoszą opłaty - mówi Magdalena Mistarz, naczelnik Wydziału Budżetowo-Finansowego UM w Jaworznie.

Przypominamy, że obowiązek odbioru odpadów na terenie Jaworzna przejęły Wodociągi Jaworzno. Do miasta dotarły nowe śmieciarki. To w nich pracownicy wodociągów zaczęli obsługiwać mieszkańców pod koniec ubiegłego roku. Mają robić to do 31 grudnia 2023 roku. Jak informuje Urząd Miejski w Jaworznie dzięki tej umowie gmina ma gwarancję niezmienności ceny po stronie operatora oraz stały wpływ na jakość świadczonych usług, które spółka realizuje od października 2020 roku.

Dlaczego rosną opłaty za śmieci?

Wielu mieszkańców wini za to gminę, jednak ta musi podejmować działania, bo w taki sposób skonstruowano system. Ten ma "sam się finansować", co oznacza, że koszty muszą być pokryte z opłat pobieranych od właścicieli nieruchomości. Koszty systemu z roku na rok są coraz wyższe, na cenę ma wpływ m.in. ilość wytwarzanych śmieci przez mieszkańców, poziom selektywnej zbiórki, a także opłata "za korzystanie ze środowiska", którą muszą płacić gminy, a ta cały czas wzrasta. Jak podają urzędnicy za każdą tonę składowanych pozostałości z mechaniczno-biologicznego przetworzenia odpadów, w 2017 roku gmina płaciła 74,26 zł, w 2021 roku opłata ta będzie wynosić 276,21 zł.

Zmieniają się również ceny za odbiór odpadów w zakładach przetwarzających. Jaworzno korzysta z usług Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie. W 2017 roku cena w ZGOK Balin wynosiła 275,00 zł netto za zagospodarowanie odpadów niesegregowanych (zmieszanych), a już w 2021 cena wyniosła 410,76 zł netto za zagospodarowanie odpadów niesegregowanych (zmieszanych). W cenniku na 2021 r. ZGOK podwyższył również ceny za swoje usługi, zwłaszcza w zakresie odpadów zbieranych selektywnie (papier, plastik). W całym systemie wzrosły również koszty za paliwa o 3,5%, cen energii o 67% oraz wzrost płacy minimalnej o 50%.

Jaworzno prowadzi różne akcje informacyjne, by przekonywać mieszkańców o tym, jak ważna jest segregacja śmieci. Niestety jej poziom jest niezadawalający. Jeśli gmina nie osiągnie wyznaczonego poziomu wskaźnika segregacji odpadów, otrzyma kary finansowe, które będzie musiała zapłacić.

- W związku z tym kontynuowane będą kontrole na stanowiskach kontenerowych posadowionych i zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w celu weryfikacji poprawności segregowania odpadów przez mieszkańców. W dalszym ciągu szczegółowo będą również sprawdzane deklaracje złożone przez mieszkańców - informują urzędnicy z Jaworzna.

Ulgi w opłatach za śmieci dla mieszkańców Jaworzna nadal obowiązują

Mieszkańcy nadal mogą korzystać z ulg. Pierwsza z nich dotyczy rodzin wielodzietnych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą oszczędzić 4 złoty od osoby za odpady selektywne. W 2020 roku w systemie istniało 27435 mieszkańców objętych ulgą.

W Jaworznie możemy również kompostować bioodpady we własnym zakresie. Jeśli zgłosimy posiadanie przydomowego kompostownika możemy otrzymać ulgę w wysokości 2,5 zł. Z takich ulg w 2020 roku skorzystało 1703 mieszkańców Jaworzna.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kaucja za butelki plastikowe ,szklane i puszki po napojach . To jedyny sposób aby uniknąć tego całego bałaganu. Wtedy ludzie będą wchodzić do lasu na grzyby na butelki oraz na puszki.

Dodaj ogłoszenie