Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach odbyły się obchody Światowego Dnia Sybiraka. "Pamięć o wygnaniu jest częścią historii Polski, a my jesteśmy jej świadkami"

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił 17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – Dniem Sybiraka, tak aby oddać hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polski upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedlili w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka odbyły się także 15 września w Katowicach. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 przed budynkiem Sądu Okręgowego w Katowicach, przy ul. Francuskiej 47, w sąsiedztwie tablicy poświęconej pamięci dr. Józefa Zemły (1887-1941), Sybiraka, przedwojennego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach oraz współtwórcy pierwszego w Polsce powstałego tu właśnie Zrzeszenia Sybiraków (1926).

W Katowicach odbyły się obchody Światowego Dnia Sybiraka

Następnie uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz ewangelicki pod pomnik „Sybirakom-Sybiracy”, gdzie odbyła się druga część obchodów. O godz. 11.30 w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 20 została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków.

Obchody zostały zorganizowane przez: Oddział Związku Sybiraków w Katowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Parafię Garnizonową św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.

- Masowe deportacje ludności polskiej na tereny Syberii, Kazachstanu to wspólnota doświadczeń członków Związku Sybiraków. Przez 95 lat z przerwą na komunistyczne rządy w Polsce, Sybiracy, opowiadali historię swojego życia, niejednokrotnie w ukryciu, a swoje losy ukrywali przed światem. Rozsypani po całym świecie zakładali oddziały Związku, by łączyć się we wspólnocie działań na rzecz prawdy historycznej i odpowiedzialności za pamięć umarłych - mówiła podczas uroczystości Małgorzata Kalańska, prezes Związku Sybiraków o. Katowice.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Dr Józef Zemła - urodzony w Polance Wielkiej koło Oświęcimia, społecznik oraz wychowawca kadr Legionów Polskich, oficer, instruktor Związku Strzeleckiego, zesłaniec na Syberię w latach 1914-1921, uczestnik kampanii syberyjskiej 5. Dywizji Strzelców Polskich w randze kapitana, sędzia sądów odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej w Cieszynie, Katowicach, Królewskiej Hucie (Chorzów) i Mikołowie, piłsudczyk, współtwórca, działacz i prezes pierwszego Zrzeszenia Sybiraków w Katowicach, aresztowany i zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera