W Lublińcu mamy plagę pożarów sadzy w przewodach kominowych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Plaga pożarów sadzy w przewodach kominowych w powiecie lublinieckim. Trzy jednego dnia
Plaga pożarów sadzy w przewodach kominowych w powiecie lublinieckim. Trzy jednego dnia OSP Lubliniec/PSP Lubliniec
Udostępnij:
Od początku sezonu grzewczego, czyli września 2021 roku na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano 26 pożarów sadzy w kominie. Już w pierwszych dniach stycznia doszło do kilku zdarzeń tego typu. Straż Pożarna apeluje do właścicieli domów o regularne sprawdzanie i konserwację kominów.

Tylko jednego dnia, 18 stycznia, zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowały przy trzech pożarach przewodów kominowych w miejscowościach Lubliniec, Ciasna oraz Lisowice.

- Pożary tego typu są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu a paląca się w bardzo wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Ogień zaczyna rozprzestrzeniać się na wszystko, co przylega do przewodu kominowego. Poprzez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych mogą dostawać się również toksyczne produkty spalania. Przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”. Często z komina wydobywają się strzelające iskrami płomienie ognia, które przeniesione przez wiatr mogą przedostawać się na inne budynki - tłumaczy bryg. Artur Szymanek z KP PSP w Lublińcu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Co robić, gdy dojdzie już do pożaru?

Strażacy przygotowali listę czynności, które należy wykonać w razie pożaru:

  • wezwać straż pożarną dzwoniąc na numer 112,
  • jeżeli jest możliwe to wygasić palenisko i zamknąć dopływ powietrza do pieca,
  • nie gasić tego pożaru wodą, ponieważ jeśli nalejemy wody do bardzo rozgrzanego komina, może dojść do jego popękania czy nawet czegoś w rodzaju wybuchu przewodu kominowego,
  • do przyjazdu straży pożarnej warto udostępnić wszystkie pomieszczenia, w których mieści się przewód kominowy.

Nie przeocz

Jeśli pożar sadzy zostanie opanowany w porę, to może skończyć się to tylko przeglądem, czyszczeniem lub naprawą przewodu kominowego przez uprawnioną osobę. Niemniej do czasu oszacowania szkód przez kominiarza nie należy używać urządzeń grzewczych podłączonych do komina, w którym paliła się sadza.

- Pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego - przypomina lubliniecka komenda PSP.

Zgodnie z przepisami:

  • przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności,
  • kontrolę taką w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych - powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim,
  • w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

a) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

b) od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,

c) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,

w obiektach jw. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie