Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Jastrzębia-Zdroju zaalarmowani do niesprawnych piecyków. Czujnik CO mógł uratować życie

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tlenek węgla to cichy zabójca. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa
Tlenek węgla to cichy zabójca. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa arc
Niesprawne piecyki gazowe były przyczyną interwencji strażaków z Jastrzębia-Zdroju, którzy we wtorek 9 kwietnia wieczorem zostali wezwani do dwóch mieszkań przy ulicy Wodeckiego. Na szczęście nikomu nic się nie stało. W mieszkaniach znajdowały się czujniki CO.

Strażacy z Jastrzębia-Zdroju interweniowali z powodu niesprawnych piecyków

We wtorek 9 kwietnia, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, dwukrotnie byli wzywali w związku z alarmem pochodzącym z włączonych czujników centralnego ogrzewania w mieszkaniach. Pierwsza interwencja miała miejsce po godzinie 15, na ulicy Wrocławskiej. W mieszkaniu włączył się czujnik CO. Jak poinformowali jastrzębscy strażacy, prawdopodobną przyczyną włączenia się czujnika była cofka kominowa.

Po raz kolejny, strażacy zostali wezwani po godzinie 21 na ulicę Wodeckiego. Tam również doszło do włączenia się czujnika CO w mieszkaniu. Będący na miejscu strażacy, w dwóch mieszkaniach wykryli niesprawne piecyki. W lokalach zakręcono dopływ gazu i zakazano użytkowania piecyków do czasu ich naprawy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Tlenek węgla to cichy zabójca. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa

Wciąż dochodzi do wielu zatruć tlenkiem węgla, które najczęściej mają miejsce w sezonie grzewczym. Niemal równie często, przyczyną zatruć czadem są niesprawne gazowe, przepływowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku związek chemiczny, który ma silne własności toksyczne. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe - informuje Państwowa Straż Pożarna.

Dlatego strażacy apelują o montowanie specjalnych czujników dymu i tlenku węgla.

- Domowe czujki tlenku węgla to są strażnicy naszego bezpieczeństwa - apelują strażacy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera