Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Piekarach prostują bloki tam, gdzie górnicy fedrują. Wszystko przez szkody górnicze

Iwona Makarska
W marcu 2015 roku prostowany był blok przy ul. Ligockiej 4a w Katowicach. Był odchylony aż o 60 cm
W marcu 2015 roku prostowany był blok przy ul. Ligockiej 4a w Katowicach. Był odchylony aż o 60 cm maciej gapiński
W Brzezinach Śląskich trwa prostowanie bloków, w Rudzie Śląskiej - szkoły podstawowej. A wszystko z powodu szkód górniczych

Jednym wylewa się zupa z talerza, innym drzwi w łazience same się otwierają. Warunki mieszkania na os. Awaryjnym w piekarskiej dzielnicy Brzeziny Śląskie do wygodnych nie należą. Prostowane są tam kolejne bloki - przy ul. Roździeńskiego 15 i 17. W każdym z nich wykonano na razie jedną klatkę. Teraz prowadzone są roboty wykończeniowe.

- Budynki muszą być prostowane ze względu na wychylenia konstrukcji. W praktyce przyjmuje się założenie, że prostowanie budynku jest uzasadnione w przypadku wychylenia powyżej 25 promili - tłumaczy Andrzej Krzyształowski, wiceprezes ds. handlowych Węglokoksu Kraj.

To kolejne prostowane na tym osiedlu budynki. Latem 2015 roku były prostowane bloki o numerach 9 i 13. Powód? Przeprowadzone w latach 2008-2011 roboty górnicze w KWK Piekary spowodowały wychylenia czterokondygnacyjnych budynków w przedziale od 30 do 50 cm. Węglokoks Kraj naprawia szkody na podstawie porozumienia zawartego z Kompanią Węglową i nabycia w maju 2015 roku KWK Piekary - połączonej obecnie z KWK Bobrek w zakład dwuruchowy pod szyldem KWK Bobrek-Piekary.

Roboty wykonuje firma Jagor 1 z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. W budynkach 15 i 17 powinny być zakończone w grudniu tego roku. Jak zapewnia Węglokoks Kraj, na tym koniec. - Bloki znajdują się poza zasięgiem wpływów eksploatacji górniczej. Budynki na os. Awaryjnym w Brzezinach zlokalizowane są na terenie, na którym nie przewiduje się już robót górniczych - mówi Krzyształowski.
Z informacji, jakie przekazała nam spółka Węglokoks Kraj wynika, że złoże „Brzeziny” zostanie wyczerpane w 2020 roku. Ruch Piekary zacznie wtedy bazować na złożu „Piekary”, w którym wydobycie będzie prowadzone nową metodą w sposób maksymalnie ograniczający jej wpływ na powierzchnię (głównie na dzielnice Szarlej i Brzozowice-Kamień).

Jednak Piekary Śląskie nie są jedynym miastem na Śląsku, borykającym się z wychyleniami budynków od pionu, będącymi następstwem robót górniczych w kopalniach. Przypomnijmy, że w marcu 2015 roku przy ulicy Ligockiej 4a w Katowicach-Brynowie prostowany był 10-piętrowy wieżowiec z 55 mieszkaniami.

Pod terenem, na którym stoi wieżowiec, fedrowała kopalnia Wujek. Wydobycie było prowadzone na podsadzkę, ale też na zawał, co miało negatywny wpływ na ten budynek, ale także inne w tym rejonie. Eksperci budowlani ocenili, że wyprostowany w Brynowie wieżowiec był odchylony aż o 60 cm.

Prostowana jest także Szkoła Podstawowa nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej. Budynek mający ponad 90 lat przechylił się z powodu szkód górniczych o 22 mm na metr wysokości. Od początku roku szkolnego uczniowie uczą się w placówce zastępczej - ośrodku AGH przy ul. Tunkla. Roboty przy prostowaniu szkoły rozpoczęły się w październiku 2015 roku. Na wykonanie całego remontu szkoły w Rudzie Śląskiej Kompania Węglowa ma w sumie dziewięć miesięcy. Prace powinny zakończyć się w wakacje. Wsp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera