Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedzałek zamykają dworzec w Katowicach. Czytaj co cię czeka

Justyna Przybytek
marzena bugała
Zamknięcie hali dworca od poniedziałku, to dopiero przymiarki do zasadniczych robót związanych z przebudową. Dopiero gdy plac Szewczyka i ul. Dworcowa zostaną już zamknięte i ruszy rozbiórka estakady i gmachu, czeka nas prawdziwe zamieszanie.

Dobre buty, spokój i opanowanie - tego będzie potrzeba od poniedziałku pasażerom kolei. Szykuje się sporo zamieszania. Tego dnia gmach dworca w Katowicach zostanie zamknięty od strony pl. Szewczyka. To rusza przebudowa dworca PKP - gmach trzeba przygotować do rozbiórki (usunąć kable, instalacje, itd).

Dworzec od strony pl. Szewczyka przestaje działać. Znikną stąd punkty handlowe i kasy.
Na perony będą prowadziły tylko trzy wejścia. Od strony pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej - tu działa już dworzec tymczasowy (9 kas biletowych, punkt informacji, poczekalnia, toalety, skrytki bagażowe, kantor i kafejka). Dwie kasy biletowe będą też od poniedziałku przy wejściu do dworca od strony ul. Konopnickiej.
ZOBACZ SERWIS SPECJALNY O DWORCU W KATOWICACH
- W każdej kasie można będzie kupić bilet na każdy pociąg - zapowiada Łukasz Kurpiewski rzecznik prasowy PKP.

Trzecie wejście na perony będzie prowadziło przez estakadę (od strony pl. Szewczyka) i wytyczonym w holu głównym hali dworca przejściem.

Drogę wskaże informator

Zamknięte zostaną wejścia na dworzec od strony ul. Słowackiego i Dworcowej (boczne oraz od strony pl. Szewczyka od ulicy). Prace przygotowawcze w gmachu dworca potrwają do końca listopada. Wtedy plac Szewczyka i ul. Dworcowa zostaną zamknięte. Z placu znikną autobusy komunikacji miejskiej.

Informacji o utrudnieniach będą udzielać "informatorzy" - w kamizelkach z napisem "Uwaga Przemiany" - to kilkanaście osób, które od dziś do wtorku w godzinach od 6. do 22. będą kręciły się wokół niego.

- Informatorzy będą się pojawiali w momentach przełomowych. Będą rozdawali m.in. mapki - tłumaczy Kurpiewski.

Gdy informatorów zabraknie, trzeba liczyć na siebie.
Zamknięcie hali dworca od poniedziałku, to dopiero przymiarki do zasadniczych robót związanych z przebudową. Dopiero gdy plac Szewczyka i ul. Dworcowa zostaną już zamknięte i ruszy rozbiórka estakady i gmachu, czeka nas prawdziwe zamieszanie.

Przebudowa dworca zaważy na komunikacji publicznej od Gliwic po Dąbrowę Górniczą, bo wiele autobusów, które dotąd kursowały między miastami GOP a Katowicami, będą kursowały według zmienionych rozkładów i zatrzymywały się w innych miejscach niż dotychczas.

Nowe rozkłady jazdy autobusów miejskich

Zostaną wprowadzone zmiany w organizacji komunikacji publicznej. Nowe przystanki, nowe węzły przesiadkowe i nowe rozkłady.

Na jakie zmiany trzeba się szykować? Najlepiej bilet miesięczny zamienić na wygodne tenisówki, bo biegania między przystankami nie unikniemy.

Autobusy, które dotąd dowoziły ludzi na pl. Szewczyka, do ścisłego centrum już nie dojadą. Wszystkie linie, jadące z południowych dzielnic ul. Mikołowską zjadą w ul. Andrzeja, potem ul. Curie-Skłodowskiej i Kopernika. Tu będzie przystanek końcowy i zarazem początkowy: autobus zabierze pasażerów jadących do Ligoty czy Piotrowic. Autobusy z północnych dzielnic będą się zatrzymywały przy pl. Wolności i dalej na południe nie pojadą. W sumie tylko cztery linie (nr 51, 600, 672, 674) będą przecinać tory kolejowe. Chodzi o to, aby np. osoby dojeżdżające do kliniki okulistycznej nie musiały się przesiadać

Działać będzie kilkanaście nowych przystanków m.in. przy ul. Mikołowskiej na wysokości sądu, na ul. Kopernika, Andrzeja, Konopnickiej, Drzymały, przy pl. Miarki i pl. Wolności.
W KZK GOP obiecują, że autobusy i tramwaje na tych trasach będą jeździły z dużą częstotliwością. Dodatkowo związek uruchomi dwie nowe okrężne linie autobusowe do dworca tymczasowego - nr 900 (z ul. Francuskiej do pl. Wolności) i 910 (z Doliny Trzech Stawów, przez os. Paderewskiego, Rynek, pl. Miarki z powrotem do Doliny Trzech Stawów).

Samochód zostaw na parkingu

Do centrum samochodem lepiej będzie nie wjeżdżać. Od strony wschodniej miasta, w Zawodziu przy pętli tramwajowej powstanie centrum przesiadkowe, czyli plac parkingowy na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się do tramwaju. Takie rozwiązanie pojawi się tylko w Zawodziu.

Wyłączone z ruchu kołowego będą ul. Dworcowa i część Słowackiego, mimo to w centrum będzie ciasno, m.in. przez wywrotki wywożące z placu budowy ziemię i gruz w kierunku ul Sądowej (tu znajdzie się zaplecze budowy). Dlatego zalecane na przyszłość są objazdy centrum: z południa na północ ul. Mikołowską, Kochłowicką, Bocheńskiego i na DTŚ, albo Murckowską i na DTŚ (z północy na południe tą samą trasą w przeciwnym kierunku).

A co z pasażerami kolei? Ci też nie mają łatwo. - Perony będą remontowane po kolei. Nie zakładamy, że liczba pociągów się zmniejszy - mówią w PKP. Ale będą podjeżdżały to na jeden, to na drugi peron.

Harmonogram prac

Koniec listopada - zamknięty zostanie pl. Szewczyka. Ruszy rozbiórka estakady.

15 grudnia - koniec modernizacji 1 peronu. W 2011 PLK będą modernizować kolejno peron drugi i trzeci

maj 2012 - zakończenie budowy dworca oraz podziemnych dworca autobusowego i parkingów

IV kwartał 2012 - koniec budowy galerii handlowej

2013 r. - zakończenie budowy biurowca

Czyja to inwestycja?

Polskie Linie Kolejowe
Przebudowują perony i przejścia podziemne. Koszt inwestycji, to 70 mln z. 4 mln zł PLK już zapłaciła za remont tunelu pod peronem 4.

Neinver Polska
Wybuduje nowy dworzec, przed nim na pl. Szewczyka galerię handlową, a obok od strony Młyńskiej 7-piętrowy biurowiec. Pod pl. Szewczyka będą parkingi i dworzec autobusowy. Inwestycję wyceniono na 1 mld zł. LOTA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!