W poszukiwania Dawida Żukowskiego włączyli się terytorialsi. 5-latka poszukują policja, straż pożarna i WOT

Arek Biernat
Arek Biernat
Wojska Obrony Terytorialnej włączyły się w poszukiwania Dawida Żukowskiego WOT
Wojska Obrony Terytorialnej pomagają w poszukiwaniach 5-letniego Dawida Żukowskiego. W akcji biorą udział też policjanci i strażacy. Chłopiec był ostatni raz widziany 10 lipca około godz. 17. Służby przeszukują trzy lokalizacje.

Wzmożone siły służb poszukują Dawida Żukowskiego. Chłopiec po raz ostatni widziany był 10 lipca o 17 w Grodzisku Mazowieckim, kiedy zabrał go ojciec. Cztery godziny później tata dziecka już nie żył i rozpoczęto poszukiwania 5-latka. Jak na razie bez skutku.

Pisaliśmy:
Dawid Żukowski zaginął. Wyszedł zapłakany NOWE FAKTY Gdzie jest 5-letni chłopiec, którego ojciec zginął?

Terytorialsi włączyli się w poszukiwania

Dziś trwa druga doba poszukiwań. Biorą w nich udział policjanci, strażacy, a także Wojska Obrony Terytorialnej.

Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali włączeni do akcji poszukiwawczej o godz. 19.00 w dniu 11 lipca. Działania zostały podjęte na wniosek jaki wpłynął z Komendy Stołecznej Policji do dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady OT. Po uzyskaniu zgody ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, działania poszukiwawcze były tego dnia prowadzone do godz. 22:45 w okolicach Piastowa przez 65 żołnierzy, niestety nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.

12 lipca, o godz. 7.00 akcja poszukiwawcza została wznowiona, na wniosek Policji siły WOT zostały wzmocnione do blisko 200 żołnierzy. Do akcji poszukiwawczej zaangażowano żołnierzy z kolejnych batalionów lekkiej piechoty z Płocka, Grójca oraz Radomia. Na chwilę obecną żołnierze WOT realizują poszukiwania na terenie gminy Ożarów Mazowiecki w okolicach Konotopa.

- mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie prowadzone poszukiwania są już dziewiątą (szóstą w tym roku) akcją tego typu, w którą na wniosek Policji angażowani są żołnierze WOT. Poprzednie tego typu działania były prowadzone na terenie: Lubelszczyzny, Mazowsza, Podkarpacia, Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Użycie wojska do tego typu działań może odbywać się na wniosek Policji na mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenia rady ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policji lub na wniosek wojewody na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Każdorazowe użycie wojska musi być poprzedzone decyzją ministra obrony narodowej.

Dawid Żukowski zaginął

Policjanci od wczoraj poszukują 5-letniego Dawida Żukowskiego. Wcześniej, 10 lipca około 17 ojciec zabrał chłopca z domu i odjechał w nieznanym kierunku szarą skodą fabią. Po czterech godzinach, przed 21, policjanci dostali zgłoszenie, że ojciec 5-latka nie żyje - mężczyzna zginął potrącony przez pociąg.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak poinformował nas kom. Sylwester Marczak z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji, ''najprawdopodobniej było to samobójstwo''. Samochód ojca został znaleziony niedaleko miejsca tragedii, jednak dziecka nie było w środku. W nocy z 10 na 11 lipca rozpoczęto poszukiwania chłopca.

Służby przeczesują trzy lokalizacje: teren wokół lotniska Chopina na warszawskim Okęciu (tutaj ojciec miał zabrać, aby obserwować samoloty), teren od miejsca zostawienia samochodu do torów (gdzie zmarł ojciec chłopca), a także rejon odcinka autostrady A2 pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą (tutaj miała być widziana skoda fabia, którą poruszał się mężczyzna z dzieckiem).

Czy w rodzinie Dawida Żukowskiego dochodziło do przemocy?

Dziennikarze Onetu dotarli do nowych informacji, związanych z sytuacją rodzinną poszukiwanego 5-latka. Według ustaleń dziennikarzy portalu, prawo do opieki nad dzieckiem posiadali oboje rodzice, jednak od 3 tygodni mieszkali oni osobno. Powód separacji pozostaje nieznany.

Zaginione dzieci z woj. śląskiego. Widziałeś? Daj znać! ZDJĘ...

Według nieoficjalnych informacji, mężczyzna miał stosować w rodzinie przemoc. Kilka dni przed zaginięciem chłopca, policja miała otrzymać zgłoszenie w tej sprawie.

Ponadto autorzy tekstu podają, że 32-latek miał borykać się także z problemami finansowymi oraz miał kłopoty związane z hazardem. Onet zastrzega jednak, że policja nie potwierdza na razie tych doniesień – funkcjonariusze nie udzielają szczegółowych informacji na temat prowadzonego śledztwa.

Poszukiwania Dawida Żukowskiego

Służby najpierw pojawiły się w rejonie dworca PKP, ale okazało się, że do zdarzenia doszło kilkaset metrów dalej. Zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 20.52. Pociąg relacji Skierniewice – Warszawa na wysokości ul. Korfantego w Grodzisku ze skutkiem śmiertelnym potrącił człowieka. Z okoliczności zdarzenia wynika, że było to samobójstwo – przekazała w rozmowie z serwisem grodzisknews.pl asp. Sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Auto, którym podróżował mężczyzna z dzieckiem miało na szybie zasłonkę przeciwsłoneczną z czerwoną wyścigówką z bajki "Auta".

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POSZUKIWAŃ 5-LETNIEGO DAWIDKA

Gdzie jest Dawid Żukowski? 5-letni chłopiec zaginął, jego oj...

W poszukiwania chłopca zaangażowanych jest wielu funkcjonariuszy. Policja korzysta z dronów oraz śmigłowca. Sprawdzane są także miejsca, gdzie w ostatnich godzinach życia przebywał ojciec dziecka - policja ustala to na podstawie logowań jego telefonu.

W czwartek policjanci kontynuowali poszukiwania do późnych godzin nocnych. Niestety, bez skutku. Pracę wznowiono nad ranem.

- Chodzi o wznowienie przerwanych przed północą działań pododdziałów zwartych. Służby operacyjne pracowały bez żadnej przerwy

- wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

Zaginięcie Dawida Żukowskiego zgłosiła matka

Rodzice Dawida nie mieszkali razem. Oboje wychowywali jednak dziecko, żadne z nich nie było pozbawione praw rodzicielskich. Ojciec opiekował się chłopcem w dniu jego zaginięcia, a wieczorem miał odwieźć go do matki. Katarzyna Zych z grodziskiej policji poinformowała nas, że to właśnie matka Dawida około północy zawiadomiła funkcjonariuszy o zaginięciu syna.

Niewykluczone, że 10 lipca ojciec zabrał chłopca w okolice lotniska Okęcie w Warszawie, aby pokazać startujące i lądujące samoloty. Kluczowe dla sprawy jest znalezienie odpowiedzi na pytania: gdzie Paweł Ż. był z synem w ciągu czterech godzin? Czyli od 17 kiedy go zabrał do 21, kiedy rzucił się pod pociąg? Gdzie byli i gdzie go zostawił Dawida?

Wszyscy mają nadzieję, że chłopiec żyje.

Jak wygląda 5-letni Dawid Żukowski? W co był ubrany?

Dawid ma około 110 centymetrów wzrostu i szczupłą budowę ciała. Włosy jasne, zaczesane na prawą stronę. Chłopiec był ubrany w szaroniebieską bluzę dresową, niebieskie jeansy oraz niebieskie trampki z obrazkami Zygzaka McQueena.

Gdzie zgłaszać się z informacjami o Dawidzie Żukowskim?

Policja zwraca się do wszystkich o pomoc w odnalezieniu dziecka. Wszelkie zgłoszenia, nawet anonimowe, przyjmują policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można również telefonować do najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Nie przegapcie

Masz kryzys? Szukasz pomocy? Zadzwoń, tutaj otrzymasz wsparcie

800 70 2222 - Centrum Wsparcia - bezpłatny telefon dla osób w kryzysie czynny 24h / dobę, 7 dni w tygodniu (także w święta)
Centrum Wsparcia udziela porad dla dzieci, młodzieży i osobom dorosłym.

Centrum posiada stronę internetową
www.liniawsparcia.pl, na której, poza psychologami dyżurującymi pod telefonem wsparcia, umieszczono informację o dyżurach specjalistów:
- psychiatry
- prawnika
- pracownika socjalnego

Można też porozmawiać przez czat
internetowy, wysłać wiadomość
e-mail oraz znaleźć informacje o instytucjach pomocowych.
Wiadomość e-mail można wysłać przez formularz kontaktowy dostępny na stronie lub na adres e-mail:
porady@liniawsparcia.pl

116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

Można dzwonić codziennie,
w godzinach 14:00 - 22:00
(od poniedziałku do niedzieli,
z wyjątkiem dni świątecznych)

Telefon dostępny jest dla osób, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, udziela pomocy osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu
oraz bliskim osób w kryzysie. Możesz zajrzeć na stronę www [KLIKNIJ]

116 111 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Można dzwonić codziennie,
w godzinach 12:00 - 02:00
(do 2-giej w nocy dnia następnego)

Ze strony www [KLIKNIJ]można też (po zalogowaniu) wysłać e-mail do specjalisty.
Masz problem i szukasz osoby, do której możesz się z nim zwrócić? Czujesz się samotny, potrzebujesz wsparcia i rozmowy z życzliwą osobą? Zadzwoń lub napisz wiadomość.
Kontaktować mogą się też osoby niepokojące się o swoich bliskich, przyjaciół, znajomych, rodzice, nauczyciele, pedagodzy.

800 12 12 12 Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

Można dzwonić:
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:15 - 20:00

Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
Strona www [KLIKNIJ] telefonu.

800 108 108 Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie) Fundacji "Nagle Sami"

Można dzwonić:
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 14:00 - 20:00

Linia adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie czy zasięgnąć porady. Dyżury w Telefonie Wsparcia pełnią psychologowie i przeszkoleni studenci ostatnich lat psychologii.
Strona www {KLKNIJ]telefonu.

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3