Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę Tragedii Górnośląskiej pomożemy dzieciom z Donbasu?

Michał Wroński
Marsz na Zgodę
Marsz na Zgodę Marzena Bugała-Azarko
Marszałek województwa proponuje, by przy okazji rocznicy wywózek Ślązaków do ZSRR zająć się losem dotkniętych przez wojnę Ukraińców.

Uważam, że należy wpisać pomoc dla dzieci z Donbasu w propozycję obchodów Tragedii Górnośląskiej - taką deklarację wygłosił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego. Jak dodał, będzie chciał przekonać do tego pomysłu zespół ds. rocznic i jubileuszy, działający przy przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego. Właśnie to grono, w którym zasiadają m.in. naukowcy, radni sejmiku, przedstawiciele IPN, marszałka, wojewody i organizacji pozarządowych, przygotowuje treść uchwał upamiętniających ważne dla naszego regionu momenty historyczne oraz związane z tymi zdarzeniami postacie.

Jedną z takich ważnych rocznic jest przypadające w przyszłym roku 70-lecie Tragedii Górnośląskiej, czyli wydarzeń, które miały miejsce na Górnym Śląsku tuż po wejściu na te tereny Armii Czerwonej. Kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków zostało wówczas wywiezionych do niewolniczej pracy w Związku Radzieckim (m.in. do kopalń w Zagłębiu Donieckim) - wielu z nich nigdy nie wróciło do domu. Ofiary tamtych wydarzeń dopiero od niedawna mogą w Polsce liczyć na godne i oficjalne uczczenie, na Ukrainie swoistym przełomem stało się odsłonięciu w ubiegłym roku tablicy pamiątkowej w Doniecku. Dziś w tamtym regionie znów rozgrywa się tragedia i giną ludzie, choć tym razem nie przy niewolniczej pracy, ale w trakcie trwających walk między prorosyjskimi separatystami, a ukraińskimi siłami rządowymi.

- Historia tragicznie połączyła nas z tamtym regionem i dlatego powinniśmy się zastanowić jak ratować dzieci z terenów objętych wojną - mówi Sekuła.

Na razie z pomocą dzieciom Donbasu pośpieszyła Archidiecezja Katowicka, która na organizację dla nich letniego wypoczynku przekazała ponad 100 tys. euro zebranych wśród wiernych na Śląsku. Dzięki temu około 2 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży mogło wyjechać na prawdziwe wakacje (oazy i obozy dla nich zorganizowano na terenie Archidiecezji Lwowskiej).

Na czym konkretnie miałaby jednak polegać pomoc w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej? Tego marszałek Sekuła nie określił. Należący zaś do wspomnianego zespołu Henryk Mercik (RAŚ), radny sejmiku wojewódzkiego jest dość zaskoczony próbą sytuowania pomocy dla Ukrainy w kontekście rocznicy Tragedii Górnośląskiej

- Ten pomysł wydaje mi się dziwaczny. Jak dla mnie te dwie sprawy zupełnie się ze sobą nie łączą. Zresztą jeśli chcemy pomagać ukraińskim dzieciom to po co czekać do następnego roku? Róbmy to teraz - uważa Mercik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!