MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe wycieczki w ramach urodzin Metropolii GZM na terenie 41 miast i gmin. Poznaj szczegóły

OPRAC.:
PAP
PAP
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W ub. roku w całej GZM zorganizowano wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe, trolejbusowe, autobusowe (w tym zabytkowym taborem), a nawet statkiem (po Kanale Gliwickim). Pokazywano przyrodę, zabytki, niedostępne na co dzień miejsca (np. zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu oraz dawnego aresztu w Zabrzu). Część wycieczek miała charakter sportowy.
W ub. roku w całej GZM zorganizowano wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe, trolejbusowe, autobusowe (w tym zabytkowym taborem), a nawet statkiem (po Kanale Gliwickim). Pokazywano przyrodę, zabytki, niedostępne na co dzień miejsca (np. zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu oraz dawnego aresztu w Zabrzu). Część wycieczek miała charakter sportowy. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia czeka na pomysły swoich gmin członkowskich na mikrowyprawy dla mieszkańców, które składają się na tegoroczne obchody siódmych urodzin Związku pod hasłem „Kierunek GZM”. W ub. roku na przełomie czerwca i lipca, w ramach akcji, odbyły się 133 wycieczki. Jak w tym roku będzie przebiegał projekt?

Darmowe wycieczki w ramach urodzin Metropolii GZM

Święto pod nazwą "Kierunek GZM" po raz pierwszy obchodzono w Metropoli dwa lata temu – na przełomie czerwca i lipca, w piątą rocznicę powołania organizacji. O przygotowaniach do tegorocznej edycji wydarzenia, przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, przypomniał 20 marca br, podczas obrad zgromadzenia gmin członkowskich.

- Trwa nabór wniosków na dotacje dla gmin na organizacje wydarzeń w ramach święta +Kierunek GZM+. Wnioski na organizację mikrowypraw oraz wydarzenia specjalnego można składać do 26 marca br. Serdecznie zapraszamy wszystkie gminy do włączenia się w organizację trzeciej edycji święta i składania wniosków o dotacje - zaznaczył Karolczak.

Jak przypominają przedstawiciele Metropolii, "Kierunek GZM" to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc na terenie 41 miast i gmin członkowskich związku i okazja do świętowania urodzin - 1 lipca br. minie 7 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pomysłem na święto jest zaproszenie mieszkańców i osób spoza Metropolii do jej poznawania i doświadczania w niecodzienny sposób. Tamtejsi samorządowcy akcentują, że GZM to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też ciekawy kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego.

Ubiegłoroczne święto rozpoczęło się o wchodzie słońca na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Tylko w tym mieście, pod zamkiem i nad Czarną Przemszą, można było zjeść wspólne śniadanie, popływać kajakiem, ćwiczyć jogę, puszczać wianki czy przyglądać się kulinarnym pokazom i zmaganiom rycerzy.

W ub. roku w całej GZM zorganizowano wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe, trolejbusowe, autobusowe (w tym zabytkowym taborem), a nawet statkiem (po Kanale Gliwickim). Pokazywano przyrodę, zabytki, niedostępne na co dzień miejsca (np. zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu oraz dawnego aresztu w Zabrzu). Część wycieczek miała charakter sportowy.

Jak co roku, wszystkie wydarzenia dla uczestników "Kierunku GZM" są bezpłatne, jednak wiele wymaga wcześniejszej rejestracji (na stronie kierunekgzm.pl). Umożliwiany jest bezpłatny transport zbiorowy (należy pobrać ze strony internetowej święta specjalny kupon).

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy metropolitalnej – zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, w których mieszka ok. 2,25 mln osób. Wśród ustawowych zadań Metropolii ustalono planowanie przestrzenne, działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, transport publiczny i promocję. (PAP)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni