MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy uznającej śląski za język regionalny

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy uznającej śląski za język regionalny
Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy uznającej śląski za język regionalny Lucyna Nenow / Polska Press
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy uznającej język śląski za język regionalny. Jeśli projekt uzyska poparcie większości sejmowej, to śląski stanie się drugim po języku kaszubskim językiem regionalnym w Polsce. W praktyce oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia dobrowolnych zajęć z języka śląskiego w szkołach, posługiwania się śląskim zapisem danych osobowych w dokumentach czy montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości i ulic. Język śląski stałby się także oficjalnym językiem pomocniczym w urzędach.

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy uznającej śląski za język regionalny

W środę 20 marca rozpocznie się 8. posiedzenie Sejmu tej kadencji. Przy Wiejskiej odbędzie się dyskusja m.in. nad projektami nowel ustaw: o konsumenckiej pożyczce lombardowej, o rachunkowości czy podatku dochodowym od osób fizycznych. Na Śląsku największe emocje i oczekiwania budzi oczywiście poselski projekt ustawy uznającej język śląski za język regionalny.

To już 8. podejście Ślązaków i Ślązaczek w staraniach o uznanie swojej kultury i tożsamości. Pierwszą oficjalną próbę uznania języka śląskiego za język regionalny w 2007 roku podjął Krzysztof Szyga, poseł z Siemianowic Śląskich. W kolejnych kadencjach Sejmu trzy projekty ustaw w tej sprawie przygotował poseł Marek Plura. Jak dotąd żadna z podejmowanych inicjatyw nie uzyskała poparcia sejmowej większości. Dziś może się to jednak zmienić - najnowszy projekt ustawy uznającej język śląski za język regionalny, którego wnioskodawcą jest posłanka Monika Rosa, znalazł się w tzw. stu konkretach na sto dni, czyli na liście wyborczych zobowiązań rządu premiera Donalda Tuska.

Uznanie śląskiego za język regionalny wiązałoby się z wieloma korzyściami dla śląskiej kultury. To m.in. możliwość pozyskania większych środków na edukację regionalną i naukę języka śląskiego w szkołach. Uczniowie mogliby również np. zdawać maturę w języku śląskim. Większe finansowanie mogłyby uzyskać także różne instytucje kultury, które kultywują śląskie tradycje.

Zgodnie z projektem oznaczałoby to także m.in. przyznanie Ślązaczkom i Ślązakom prawa do zapisywania imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka śląskiego, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dowodach tożsamości. W gminach, gdzie podczas spisu powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 r., używanie języka śląskiego w kontaktach domowych zadeklarowało co najmniej 20 proc. mieszkańców, byłaby możliwość montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, obiektów fizjograficznych oraz ulic. Ponadto śląski mógłby stać się językiem pomocniczym w tamtejszych urzędach, a posługującym się nim pracownikom przysługiwałby dodatek do pensji.

W spisie powszechnym z 2021 roku ponad 585,7 tys. osób zadeklarowało śląską identyfikację narodową (231,8 tys. osób wskazało identyfikację śląską jako pierwszą, a 353,9 tys. osób jako drugą). Ślązacy i Ślązaczki są najliczniejszą grupą, która w spisie wskazała inną identyfikację narodowo-etniczną niż polska. Kolejną najliczniej reprezentowaną grupą były osoby deklarujące przynależność kaszubską - 176,9 tys. osób.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera