Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych. To miejsce spoczynku dla dzieci poronionych lub martwo urodzonych

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Grób dzieci Utraconych w Rybniku
Grób dzieci Utraconych w Rybniku ARC UM Rybnik
,,Grób Dzieci Utraconych”, powstał na cmentarzu komunalnym w Rybniku przy ul. Rudzkiej. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice.

Ten grobowiec zaledwie kilka dni temu został ukończony. Kwatera XXI na cmentarzu komunalnym w Rybniku to ,,Grób Dzieci Utraconych”. - Kwestia pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych została w Rybniku uregulowana uchwałą Rady Miasta Rybnika w listopadzie 2020 roku. Zgodnie z jej treścią, zadania w zakresie sprawienia pogrzebu dzieciom martwo urodzonym, bez względu na czas trwania ciąży, realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku na zgłoszenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 (WSS nr 3) w Rybniku minimum trzy razy w roku - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Pochówek utraconych dzieci może mieć charakter świecki lub wyznaniowy, w tym ekumeniczny, a organizuje się go po uprzednim dokonaniu kremacji zbiorowej, umieszczeniu popiołów w zbiorowej urnie i złożeniu jej w zbiorowym „Grobie Dzieci Utraconych” na Cmentarzu Komunalnym w Rybniku. Na pierwsze miejsce pochówku wyznaczono kwaterę XXI cmentarza komunalnego, gdzie spoczęły dzieci martwo urodzone w rybnickim szpitalu pomiędzy 5 grudnia 2020 r. a 9 maja 2021 r. Następnie w kwaterze XIII wyznaczono miejsce na powstanie grobu-pomnika Dzieci Utraconych. Ten jest już gotowy, odbyły się tam także pierwsze pochówki. W Grobie Dzieci Utraconych spoczęły już dzieci martwo urodzone od 10 maja 2021 r. Wcześniej pochowane urny z prochami zostały przeniesione z kwatery 21A do grobowca. Grób jest także miejscem zadumy i modlitwy dla tych rodziców, którzy wcześniej utracili swoje dziecko i nie wiedzą, co stało się z jego cielesnymi szczątkami.

Nie przeocz

- Pomnik powstawał w dwóch etapach. Pierwszy, który został ukończony w grudniu 2021 roku, obejmował wykonanie projektu wykonawczego rzeźby i nagrobka, montaż okleiny ścian grobowca i płyt wierzchnich pomnika oraz wykonanie obrzeża. Nagrobek został wykonany przez firmę Kamieniarstwo s.c. Roman i Mateusz Szczotok z Pszczyny. Pierwotny szkic oraz rzeźba przedstawiającą dziecko trzymane (otulone) w dłoniach, została wykonana z polskiego kamienia – piaskowca "Szczytna" ze złóż kopalni z Radkowa. Instalację wykonał artysta rzeźbiarz Janusz Moroń - mówi rzeczniczka magistratu. Drugi etap prac obejmujący wykonanie i montaż rzeźby oraz ławki przy grobowcu, zakończył się zaledwie kilka dni temu.

Łączny koszt wykonania nagrobka wyniósł 50 184 zł. Część zadania, obejmująca wymurowanie grobowca, została sfinansowana ze środków zebranych z inicjatywy społecznej. - Pomnik-symbol w zamyśle ma stać się miejscem refleksji i pamięci, widocznym znakiem tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym, nie utulonym dzieckiem, a także wyrazem szacunku dla godności życia ludzkiego od samego momentu poczęcia - mówią urzędnicy.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera