W Rybniku szykuje się podwyżka opłat za śmieci. Każdy mieszkaniec zapłaci o 5,50 zł więcej

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
O 5,5 zł wzrosnąć ma opłata za śmieci. To stawka na jednego mieszkańca, która dziś wynosi 24 złote od osoby. Do 19 października trwają konsultacje projektu uchwały podwyższającej te opłatę.

Zgodnie z projektem uchwały, od 1 stycznia 2022 r. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny, wynosić będzie 29,50 zł miesięcznie za osobę (obecnie jest to 24 zł/os.) Uchwała zmienia również wysokość stawek dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Skąd taka podwyżka? Urzędnicy tłumaczą, że w związku z pandemią koronawirusa więcej czasu spędzamy w domach i więcej też produkujemy śmieci.

- W pierwszym kwartale 2021 r. panował szereg ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Wykonywanie pracy zdalnej, nauka online, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii oraz innych firm usługowych, spowodowały, iż strumień odpadów generowany dotychczas w zakładach pracy, szkołach, lokalach gastronomicznych przeniósł się do gospodarstw domowych, gdzie odpady te odbierane są w ramach zryczałtowanej stawki opłaty 24 zł/osobę/miesiąc – czytamy w treści uzasadnienia uchwały.

- Dodatkowo, podejmowane przez mieszkańców środki ostrożności związane z noszeniem maseczek jednorazowych, zwiększonym zużyciem środków dezynfekujących, jak również zakupem środków czystości wpływają na zwiększenie ogólnej masy generowanych odpadów komunalnych. Nie bez znaczenia pozostaje wzrost popularności zakupów dokonywanych online i korzystanie z usług firm kurierskich, które w celu zabezpieczenia przesyłki wykorzystują znaczne ilości opakowań typu papier i plastik. Widoczny jest także wzrost ilości odbieranych odpadów wielkogabarytowych związany również z pandemią i prowadzeniem, na dużą skalę przez mieszkańców remontów. Ponadto ustawowe wprowadzenie „dowolności wyboru” firm odbierających odpady komunalne doprowadziły do rozszczelnienia systemu, który skutkuje podrzucaniem odpadów do miejsc objętych gminnym systemem ich zbiórki (np. zabudowa wielolokalowa) – przekonują urzędnicy.

Bieżąca analiza wskazuje, że system według obowiązujących stawek opłat, w 2022 r. nie zostanie zbilansowany. Jak to możliwe? Okazuje się, w mieście jest około 1400 nieruchomości – teoretycznie niezamieszkałych, które nie mają złożonych deklaracji śmieciowych, a generują odpady. Dla porównania w roku 2021 było tylko 169 nieruchomości niezamieszkałych, które funkcjonują normalnie w systemie, czyli mają złożoną deklaracje śmieciową, płacą za odpady i je oddają. Ta dziura w systemie kosztuje nas rocznie od blisko 2 do 3 mln zł. I to właśnie przez te dwa aspekty – generowanie śmieci na teoretycznie niezamieszkałych działkach oraz fakt iż śmiecimy na potęgę – opłaty muszą wzrosnąć.

Nie przeocz

Jak podkreślają urzędnicy, w Rybniku, nawet po podwyżce stawki nie będą najwyższe na Śląsku. Tyle samo co w Rybniku po podwyżce, czyli 29,50 zł już teraz płacą mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn.

W małych Gaszowicach stawka wynosi 30 zł. Tyle samo płacą w Rudzie Śląskiej, 33 zł w Orzeszu i Tarnowskich Górach, a 36 zł w Zawierciu. Ale są też miasta i gminy gdzie płaci się mniej. W Żorach jest teraz 15 zł (ale od przyszłego roku stawka podniesiona będzie tam do 25 zł), przez 21 zł w Raciborzu, 24,50 zł w Bytomiu, 26 zł w Tychach, 26,10 zł w Wodzisławiu Śląskim, 26,30 zł w Katowicach, 27,70 zł w Sosnowcu, aż po 29 zł w Cieszynie.

Opinie na temat treści konsultowanej uchwały można wysyłać mailowo na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej: gospkom@um.rybnik.pl, w terminie do 19 października br.

Musisz to wiedzieć

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie