Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskiem najwygodniej i najszybciej samochodem. Komunikacja publiczna kuleje

Redakcja
Mieszkańcy woj. śląskiego, gdy tylko mogą, wybierają samochód jako środek transportu. Uznają, że - mimo korków czy kłopotów z parkowaniem - dotrą nim do celu najwygodniej i najszybciej. Jako priorytet dla władz wskazują modernizację sieci drogowej.

To jeden z wniosków z badań przeprowadzonych późną jesienią ubiegłego roku na zlecenie samorządu woj. śląskiego. Na początku stycznia Urząd Marszałkowski w Katowicach podsumował wyniki ankiety. Posłużą one do stworzenia Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego, która ma być gotowa w 2013 roku.
CODZIENNE INFORMACJE O SYTUACJI NA DROGACH I W KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ - W SERWISIE DROGOWYM DZIENNIKZACHODNI.PL/DROGI
Bez względu na odległość, najważniejszym czynnikiem, którym kierują się mieszkańcy wybierając środek transportu, jest czas przejazdu. Ma on podstawowe znaczenie dla nieco ponad połowy badanych. Mniejszą wagę przywiązują do dostępności przystanków komunikacji oraz komfortu podróżowania. Jeszcze rzadziej wskazywano bezpieczeństwo czy koszt podróży.

Pod względem czasu dojazdu najlepiej oceniono samochód (73,5 proc. odpowiedzi pozytywnych). Autobusy chwali blisko połowa ankietowanych. Gorzej w ocenie wypadła sprawność tramwajów i pociągów. Ocenę pozytywną dał im prawie co czwarty badany.

55,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zazwyczaj kilka razy w tygodniu korzysta z samochodu. Środki transportu publicznego wykorzystywane są średnio dwukrotnie rzadziej. Najczęściej do regularnych podróży wykorzystywane są autobusy (42,7 proc.), w dalszej kolejności tramwaje (25,3 proc.) oraz pociągi (21,3 proc.).

W ocenie stanu dostępnych środków transportu najlepiej wypadł autobus. Ponad połowa badanych stwierdziła, że jest on dobry lub bardzo dobry, a ok. 12 proc. przyznało oceny negatywne. Najwięcej takich ocen ankietowani przyznali komunikacji tramwajowej oraz kolejowej.

W ocenie stanu dróg zdania respondentów są podzielone. Blisko połowa wystawiła oceny negatywne. Odnotowano tu zaledwie 3,2 proc. głosów zdecydowanie pozytywnych. Dlatego - w opinii uczestniczących w badaniu mieszkańców - władze powinny zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na drogi - chce tego 62,3 proc. ankietowanych.

Badanie wykazało, że poprawa jakości istniejących dróg i rozbudowa sieci drogowej to dla większości mieszkańców cele znacznie ważniejsze niż inwestycja w transport zbiorowy (autobusowy i tramwajowy). Szczególnie wyraźnie co do konieczności inwestycji w drogi wypowiedzieli się mieszkańcy częstochowskiej.

Za dobrą stronę systemu komunikacji publicznej mieszkańcy uważają dostępność przystanków i stacji kolejowych. Tylko 7,6 proc. respondentów musi poświęcić na dotarcie do przystanku więcej niż pół godziny. Najbardziej dostępny jest autobus - tylko 0,2 proc. badanych ma do niego daleko. Do pociągu łatwy dostęp ma ponad połowa mieszkańców.

W badaniu, przeprowadzonym przez firmę BioStat z Rybnika na reprezentatywnej grupie mieszkańców, uczestniczyło blisko 1,7 tys. osób. Niespełna połowa z nich to osoby pracujące lub uczące się. 62 proc. używa na co dzień samochodu, a reszta korzysta z komunikacji publicznej. Co piąty badany postulował konieczność rozwoju transportu autobusowego i tramwajowego; inwestycje kolejowe są ważne dla 17,5 proc.

Na pytanie o propozycje zmian w komunikacji zbiorowej najczęściej wskazywano poprawę jakości oraz ilości taboru, infrastruktury (przede wszystkim dworców) oraz zwiększenie liczby połączeń. Wskazywano też na konieczność rozbudowy sieci kolejowej, integracji biletów i synchronizacji rozkładów jazdy.

Badanie było częścią prac nad Strategią Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego, która będzie gotowa w przyszłym roku. Na potrzeby tego dokumentu prowadzone są badania i ekspertyzy dotyczące sieci transportowych i organizacji transportu. Odbędą się też spotkania warsztatowe w ramach powołanych zespołów tematycznych.

- Potrzebna jest diagnoza sytuacji w województwie oraz wymagana prognoza oddziaływania na środowisko. Pracom eksperckim towarzyszyć będą konsultacje społeczne - zapewnia rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!