Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sławkowie oszczędzają. Miasto gaśnie nocą na cztery godziny

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Sławkowie światła gasną w nocy na cztery godziny, co ma przynieść wymierne oszczędności finansoweZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sławkowie światła gasną w nocy na cztery godziny, co ma przynieść wymierne oszczędności finansoweZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay9zdj.ilustracyjne/UMSławków
Od stycznia w Sławkowie w powiecie będzińskim zostały wprowadzone czasowe ograniczenia nocnego oświetlenia ulic. Latarnie gasną na cztery godziny, choć nie wszędzie. Taka decyzja związana jest z koniecznością poszukiwania oszczędności przez lokalny samorząd.

Uchwalone w ostatnim czasie przez parlament przepisy zobowiązują samorządy do oszczędności w zużyciu energii elektrycznej o 10 procent. Nie ominie to również Sławkowa. Śladem wielu sąsiednich samorządów, od 2 stycznia skrócony zostanie czas włączenia nocnego oświetlenia ulicznego, z wyjątkiem skrzyżowania DK94 z ulicą Wrocławską. Latarnie w Sławkowie wyłączane będą od północy do godziny 4 rano. W tym czasie mieszkańcy w znikomym stopniu poruszają się po mieście.

Ograniczanie nocnego oświetlenia ulic jest już powszechną praktyką w Polsce w dobie obecnego kryzysu energetycznego – rozwiązania tego typu wprowadzone zostały między innymi w sąsiednich samorządach takich jak Bolesław, Klucze, Bukowno czy Olkusz. Ponadto wiele samorządów w krajach europejskich już od dawna wyłącza oświetlenie uliczne na kilka godzin nocnych po północy. Badania w zakresie poziomu bezpieczeństwa pokazują, że nie wiąże się to ze wzrostem wskaźnika przestępczości. W przypadku Sławkowa powinno być podobnie, szczególnie, że część kamer w systemie monitoringu działa w oparciu o podczerwień i nie wymagają oświetlenia ulicznego do rejestracji zdarzeń.

Koszt oświetlenia ulicznego w Sławkowie to ponad 750 tys. złotych rocznie. To, jak informuje lokalny samorząd, bardzo duża kwota jak na warunki Sławkowa. A może ona niestety jeszcze bardziej wzrosnąć w przypadku, gdy ceny prądu będą nadal rosły. Dlatego uzyskanie oszczędności w tej dziedzinie jest ważne z dwóch powodów. Pierwszy to odgórny przymus ustawowy do ograniczania zużycia prądu ze względu na kryzys energetyczny. Drugi to fakt, że rosnące koszty prądu powodują konieczność przenoszenia środków finansowych miasta z innych, ważnych dziedzin życia gminy.

- Godziny ograniczenia włączenia oświetlenia ulicznego zostały wybrane na środek nocy, żeby nie powodować znaczących utrudnień dla mieszkańców. Mam nadzieję, że ta trudna decyzja zostanie przyjęta ze zrozumieniem i jako wyraz gospodarności oraz oszczędności w tym trudnym okresie. Wierzę, że po unormowaniu się sytuacji energetycznej będziemy mogli przywrócić pełne oświetlenie - podkreśla Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Obok planowanego ograniczenia zużycia prądu na oświetlenie uliczne od początku grudnia są także wdrażane inne działania oszczędnościowe w zakresie energii elektrycznej w budynkach komunalnych czy zastosowanego oświetlenia świątecznego.

Niezależnie od obecnego kryzysu energetycznego samorząd miasta od kilku lat podejmuje już systematyczne działania, by oszczędzać zużycie prądu czy gazu. Obejmują one kilka grup działań. W 2018 roku zakończyły się prace związane z budową energooszczędnego oświetlenia osiedla Stawki. W rejonie ulicy Stawki, Jaśminowej, Makowej, Konwaliowej, Storczyków, Słonecznikowej i Stokrotek zainstalowano w sumie 73 latarnie z nowoczesnymi i ekologicznymi lampami LED.

Nowe, energooszczędne oświetlenie pojawiło się również na rynku. Pod koniec ubiegłego roku zainstalowano ponad 50 nowych opraw. Dzięki temu jest jaśniej – w stosunku do poprzednich nowe lampy charakteryzują się większą efektywnością świetlną i temperaturą światła na poziomie 3,5 tys. K. Niesie to ze sobą również konkretne oszczędności. Wymienione zostały też słupy oświetleniowe. Kolejnych 50 opraw typu LED zainstalowanych zostało też przy Małym Rynku, ulicy Staropocztowej, Młyńskiej oraz fragmencie Browarnej.

Ekologiczne i oszczędne jest również oświetlenie Parku Doliny Białej Przemszy, które zostało wykonane w 2021 roku. Składa się na nie podświetlenie dolne ścieżek oraz ponad 40 słupów z ledowymi źródłami światła.

Oszczędzanie energii to nie tylko oświetlenie. To również montaż instalacji fotowoltaicznych, wytwarzających energię elektryczną z energii słonecznej, na budynkach użyteczności publicznej, prowadzony przez samorząd miasta. Panele tego typu są już na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury i budynku urzędu przy ulicy Łosińskiej, przy oczyszczalni ścieków na ulicy Browarnej oraz stacji uzdatniania wody przy ulicy Okradzionowskiej.

Ponadto wszystkie budynki użyteczności publicznej, będące własnością miasta, przeszły już proces termomodernizacji elewacji, która zmniejszyła straty ciepła z budynków. Obiekty te także mają wymienione kotłownie węglowe na gazowe.

– Wszystkie te inwestycje i działania sprzyjają niższym wydatkom miasta na energię elektryczną czy też ogrzewania. Jest to niezwykle istotne w dobie dramatycznie rosnących cen prądu czy kosztów ogrzewania. To nie jest tak, że samorząd Sławkowa zaczyna dopiero teraz oszczędzanie energii. My swoje działania prowadzimy konsekwentnie, od lat. I z pewnością dalej systematycznie i stopniowo wymieniać będziemy oświetlenie na energooszczędne w kolejnych częściach miasta i realizować kolejne inwestycje, służące efektywnemu wykorzystaniu energii – mówi Rafał Adamczyk.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera