Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu znów są klasy górnicze. Kopalnia - jedna [MAPA KOPALŃ W WOJ. ŚLĄSKIM]

Tomasz Szymczyk
Tyle kopalń istniało w 1979 r. (mapka po lewej stronie) ...a tyle funkcjonuje dziś
Tyle kopalń istniało w 1979 r. (mapka po lewej stronie) ...a tyle funkcjonuje dziś infografika Marek Michalski
W Sosnowcu znów jest możliwość nauki w zawodzie górnika. W Zespole Szkół Technicznych przyszli pracownicy kopalń uczą się zawodu, a przyszłą pracę mają im zapewnić kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego, który współpracuje w tej materii ze szkołą.

Obecnie w szkole zawodu górnika uczą się dwie grupy, w pierwszej i w drugiej klasie - w obu jest to szesnaście osób. - Gdyby była taka liczba chętnych, to klasa liczyłaby 32 osoby. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że temat ten trzeba przedstawić w odpowiedni sposób i przekonać do niego młodzież - mówi Barbara Kowalik, dyrektor szkoły.

Kształcenie górników to dla sosnowieckiej szkoły nic nowego. ZST przez lata był szkołą resortową, ucząc przyszłych pracowników kopalni Sosnowiec i fabryki maszyn górniczych na Niwce. - Chcemy kultywować te tradycje - dodaje Barbara Kowalik.

Gdy szkoła kształciła kadry dla górnictwa, była jedną z wielu w Zagłębiu. Wszak do początku lat dziewięćdziesiątych każda zagłębiowska kopalnia posiadała swoją własną kuźnię kadr. Dziś nie tylko po nich, ale przede wszystkim po samych kopalniach pozostało wspomnienie. W całym Zagłębiu fedruje dziś już tylko kopalnia Kazimierz-Juliusz. Niewyeksploatowane złoża pozostały w: Generale Zawadzkim, Czerwonej Gwardii i Niwce-Modrzejowie.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH NA DZIENNIKZACHODNI.PL

Mimo to, uczniowie powinni liczyć na miejsca pracy. Nie powinno ich zabraknąć zarówno z racji umowy z Holdingiem, jak i planów kopalni Kazimierz-Juliusz.

Ostatni sosnowiecki zakład górniczy chce wydobywać węgiel z zamkniętej Komuny Paryskiej w Jaworznie. Jeśli plan się powiedzie, stworzonych zostanie nawet 2 tysiące nowych miejsc pracy. Na wydobycie wciąż czeka 40 milionów ton węgla ze złóż zamkniętej kopalni Niwka-Modrzejów.

- Kwestia Niwki-Modrzejowa to kwestia pieniędzy - stwierdził Waldemar Mróz, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego, który był gościem odbywającego się w sosnowieckim ZST seminarium, poświęconego kształceniu nowych kadr dla górnictwa.
Nowe inwestycje czekają też kopalnie za Brynicą. Mówi się m.in. o pogłębieniu jednego z szybów kopalni Murcki, a każda tego typu inwestycja to nowe miejsca pracy.

Na razie uczniowie z Sosnowca są zaskoczeni ogromem wiedzy, jaką muszą posiąść. - Nie przypuszczali, że zawód górnika jest aż tak trudny i skomplikowany. Dla wielu to zaskoczenie, że górnik musi znać tak wiele rzeczy - mówi Janusz Borowy, nauczyciel z ZST.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera