MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach płacą najwięcej. Sprawdź na jakie podwyżki mogli liczyć najlepiej zarabiający i czego oczekują jeszcze od swojego pracodawcy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Ponad połowa Polaków przyznaje, że wynagrodzenie jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy. – Wzrosty płac odnotowują przede wszystkim osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją karierę zawodową – komentuje Artur Skiba, Antal. Z kolei benefit, którego pracownicy zdecydowanie nie chcą to prezenty i bony. Natomiast największą popularnością cieszy się służbowy samochód. Co jeszcze przekonuje pracowników?

Wzrost wynagrodzeń. Dla kogo największe podwyżki?

W ciągu minionego roku zaobserwowane zostały niewielkie wzrosty płac, które są głównie wywołane inflacją oraz stabilizacją ogólnych tendencji rynkowych. Wzrosty te wynikają zwłaszcza z rosnących kosztów utrzymania, które przekładają się na wyższe oczekiwania pracowników oraz kandydatów.

W ciągu minionego roku zaobserwowane zostały niewielkie wzrosty płac.
W ciągu minionego roku zaobserwowane zostały niewielkie wzrosty płac, które są głównie wywołane inflacją oraz stabilizacją ogólnych tendencji rynkowych. 123RF

– Pracodawcy znacznie ostrożniej niż w ubiegłym roku zarządzają budżetem, mając na względzie większe nakłady związane z utrzymaniem działalności – wynika z najnowszego Raportu Płacowego Antal.

Jak się okazuje, największy wzrost wynagrodzeń obserwowany jest w branży prawniczej. Specjaliści i menedżerowie z tego obszaru mogli liczyć na zarobki o 13 proc. większe niż w roku poprzednim, które wynosi średnio 14 505 zł brutto. Na podium znalazła się także farmacja ze wzrostem 8 proc. (średnio 14 637 zł brutto) oraz bankowość i ubezpieczenia, gdzie wynagrodzenia poszybowały także o 8 proc. w górę (średnio 13 738 zł). Z drugiej strony, najmniejsze wzrosty, o 1 proc. zanotowane zostały w branży IT (średnio 18 996 zł brutto), logistycznej (średnio 12 317 zł brutto) oraz sprzedaży i marketingu (średnio 13 966 zł brutto).

Wzrosty płac odnotowują przede wszystkim osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją karierę zawodową. To właśnie one najbardziej odczuwają wzrost cen i w wyniku tego negocjują wyższe stawki wynagrodzeń – komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal. – Ponadto ich wynagrodzenia są waloryzowane o inflację. W tym samym czasie wynagrodzenia menedżerów i dyrektorów rosną nieznacznie – dodaje.

Aktualne trendy płacowe
Aktualne trendy płacowe Antal

Ekspert podkreśla, że największe wzrosty, czyli branży prawniczej, związane są między innymi z dużą konkurencją o wykwalifikowanych specjalistów, zwłaszcza w obszarach sporów, prawa pracy i podatków. – Natomiast rynek IT pierwszy raz od wielu lat przechodzi przez korektę rynkową. Wielu specjalistów IT jest zaskoczonych zmniejszającą się liczbą ofert pracy, a także wydłużonymi projektami rekrutacyjnymi. Wynika to z faktu, iż na rynku jest więcej dostępnych kandydatów oraz firmy, ograniczając budżety, z większą starannością przyglądają się dopasowaniu kandydatów do organizacji – tłumaczy.

Takich benefitów oczekują pracownicy

Z raportu wynika, że jednym z najważniejszych benefitów dla specjalistów i menadżerów jest niezmiennie możliwość pracy zdalnej (60 proc.). Mimo że oferowanie jej przez pracodawców spadło o 9 p.p. porównując z ubiegłym rokiem. Wysoko w rankingu jest również prywatna opieka medyczna (55 proc.) oraz elastyczny czas pracy (54 proc.). Na największy wzrost popularności, w porównaniu z poprzednim rokiem, bo o 6 pkt. proc., liczył natomiast benefit w postaci samochodu służbowego.

Benefit, którego pracownicy zdecydowanie nie chcą to prezenty i bony. W porównaniu z poprzednim rokiem zainteresowanie nimi spadło o 19 pkt. proc. procentowych – wskazują autorzy badania. Ponadto pracownicy chcą pracować w „nowoczesnym i przyjaznym biurze".

– Pracownicy idą w myśl, że jeśli muszą do niego wracać, to chcą, aby było nowoczesne i przyjazne. Przestrzeń pracy powinna nie tylko wspierać kreatywność, współpracę w zróżnicowanych zespołach, ale też uwzględniać wypoczynek czy integrować firmową społeczność – wymienia Alicja Backer, Business Development Manager, Sodexo Polska. – Pracownicy cenią sobie też wsparcie ze strony pracodawcy w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a osobistym – dodaje.

Pieniądze najlepszą motywacją dla pracowników

Podstawa, na której dziś opiera się stosunek Polaków do miejsca pracy to wypadkowa trzech czynników – wynagrodzenia, elastyczności i możliwości rozwoju kariery. Przy czym zdecydowany prym wiedzie wysokość pensji – wynika z kolei z raportu Talent Trends 2023 przygotowanego przez ekspertów PageGroup.

– W badaniu Talent Trends 2023 60 proc. Polaków stwierdziło, że aktywnie poszukuje pracy albo planuje szukać jej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – wskazuje Paweł Wierzbicki, Executive Director PageGroup.

Co czwarty Polak (26 proc.) przyznaje, że nie otrzymał podwyżki wynagrodzenia w ciągu ostatnich 2 lat. Skoro cykle awansów w obecnej pracy, a co za tym idzie – także podwyżka, mogą nie nadejść wystarczająco szybko, prowadzi to do częstszych zmian zatrudniającego. Ponadto, dla 74 proc. kandydatów wysokość pensji jest najważniejszą informacją w ogłoszeniu o pracę.

W przypadku kelnerów stawki zaczynają się od 18 zł netto za godzinę, ale często ich są nawet kilkukrotnie wyższe ze względu na zostawiane przez turystów napiwki.

Praca sezonowa 2023. W tych zawodach płacą najwięcej. Zobacz...

Wynagrodzenie jest dziś także najczęstszym powodem rezygnacji z pracy, najczęstszym powodem przyjęcia nowego stanowiska i osią procesu rekrutacyjnego. Kandydaci nie zaakceptują niższego wynagrodzenia, jeśli mogą zarobić więcej w innym miejscu – wyjaśnia Wierzbicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera