Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W woj. śląskim brakuje ponad pół tysiąca policjantów. To dopiero początek problemów kadrowych? Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone?

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Temat wakatów w polskiej policji wraca niczym bumerang. Komenda Główna Policji uspokaja, że problemu nie ma, a policyjni związkowcy ze Śląska podkreślają: nie jest źle, ale zawsze mogłoby być lepiej. Tymczasem doświadczeni policjanci, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że z poszczególnych komend płyną już niepokojące sygnały o planowanych odejściach w 2020 roku. Policjanci, którzy zostali przyjęci do służby na początku lat 90., nabywają bowiem prawa do pełnej emerytury.

Brakuje policjantów w woj. śląskim. Ponad pół tysiąca

Na 1 maja 2019 roku liczba etatów w garnizonie śląskim wynosiła 12 tysięcy 470, a liczba wakatów na 1 lipca - 535. Dla przykładu: w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach na 987 etatów jest obecnie 69 wakatów.

- Generalnie garnizon śląski, w porównaniu do całego kraju, ma się dobrze. Realizowanie postulatów, o które zabiegaliśmy w ramach akcji protestacyjnej sprawiło, że nasz zawód znowu stał się atrakcyjny - mówi Michał Szczęśniak, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa śląskiego. - Z drugiej strony na pewno służba wymaga poświęcenia i każdy z młodych policjantów chciałby zarabiać na początku dużo więcej. Tymczasem to uposażenie rośnie wraz z latami służby. Jeśli chodzi o sytuację kadrową na Śląsku, to nie jest źle, ale zawsze mogłoby być lepiej - podkreśla Szczęśniak.

Szef policyjnych związkowców w województwie śląskim dodaje, że do końca roku planowane są przyjęcia do służby. W lipcu ok. 100 policjantów, we wrześniu 50-60, w listopadzie ok. 150, a w grudniu 100.

- Pamiętajmy jednak, że to też osoby, które trafiają do szkoły policji, a później na tzw. adaptację. Później taki policjant nie ma też takiego doświadczenia, jak funkcjonariusz z 20 lub 30-letnim stażem. Musimy też patrzeć na to, ile osób odchodzi ze służby. Cały czas jest rotacja. Na razie wygląda to zatem tak, że zmniejszamy liczbę wakatów, ale zmniejsza się niestety liczba doświadczonych ludzi w formacji. Dlatego też musimy pomyśleć nad tym, jak ich zatrzymać. Uważamy, że funkcjonariusze z największym stażem powinni zarabiać więcej - podsumowuje Michał Szczęśniak.

Nie przegapcie

Komenda Główna Policji odniosła się do tematu wakatów w skali całego kraju. Przekazano, że w 2012 roku, od stycznia do maja, odnotowano zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby, jak i najniższy stan zatrudnienia.

- Nie są więc prawdziwe sugestie, że policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść (zdecydowanie to przejścia na uposażenie emerytalne w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego) w I połowie roku od lat jest podobna. Obecnie stan zatrudnienia jest większy, niż choćby w latach 2010-2013 i podobny jak w latach 2014-2018. Według stanu na dzień 1 czerwca bieżącego roku było 5,7 proc. wakatów - poinformowała Komenda Główna Policji.

KGP przypomina również, że na koniec 2016 roku polska policja odnotowała najniższy wskaźnik wakatów od kilkunastu lat - na poziomie zaledwie ok. 2,5 proc., a w 2017 i 2018 roku stan zatrudnienia został utrzymany na podobnym poziomie.
Według KGP, chętnych do policji nie brakuje, ale „trzeba przywiązywać dużą wagę do jakości”. W ubiegłym roku do formacji chciało wstąpić 17 tysięcy 660 osób, ale z różnych przyczyn odrzucono 13 tysięcy 186 osób. W 2019 roku do służby ma zostać przyjętych około 4,5 tys. nowych policjantów.

W tej chwili w całym kraju brakuje ponad 5,5 tys. funkcjonariuszy. Doświadczeni policjanci, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę na to, że przy ponad 100 tysiącach etatów może wydawać się, że nie są to dane zatrważające, ale...

- Wakaty są przede wszystkim w komórkach patrolowo-interwencyjnych, bo żaden przełożony nie może sobie pozwolić na zaległości w „papierach”, zwłaszcza, że bardzo często mają one „krótkie” terminy. Jeśli według danych KGP codziennie do służby patrolowej powinno być kierowanych ok. 15 tysięcy policjantów, to liczba kilku tysięcy wakatów nabiera już jednak istotnego znaczenia - podkreślają funkcjonariusze.

Zwracają też uwagę na inny problem, który może być odczuwalny w 2020 roku.

- To dopiero początek problemów kadrowych polskiej policji. Według coraz głośniej słyszanych zapowiedzi na korytarzach w poszczególnych komendach, do odejścia w przyszłym roku szykuje się znaczna część policjantów przyjętych podczas rewolucji kadrowej na początku lat 90. To oni nabywają właśnie pełne prawa emerytalne - podkreślają nasi rozmówcy.

Zobaczcie koniecznie

Marsz dla Życia w Rybniku

Słynna Gabi Gold w studiu Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo