Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Otwarcie rynku w Chorzowie planowane jest na 28 czerwca. Co zobaczymy z płyty chorzowskiego rynku?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwają ostatnie prace na chorzowskim rynku
Trwają ostatnie prace na chorzowskim rynku Olga Krzyżyk
Chorzowianie wkrótce znowu będą mogli spędzać czas na rynku. Kończy się trwająca dwa lata przebudowa rynku w Chorzowie. Otwarcie planowane jest na 28 czerwca. Mieszkańcy będą mogli wypocząć przed fontanną lub napić się kawy, przeczytać książkę i coś zjeść w jednym z pawilonów pod estakadą. Co jednak będą widzieć chorzowianie z miejskiego rynku? Poznajcie ciekawe miejsca otaczające rynek w Chorzowie. Zobaczcie też w galerii najnowsze zdjęcia z przebudowy rynku.

Otwarcie chorzowskiego rynku

Kończy się, trwająca dwa lata, wielka przebudowa chorzowskiego rynku. Jego otwarcie planowane jest na 28 czerwca. Po lewej i prawej stronie estakady znalazło się miejsce dla zielonych skwerów, a przed gmachem Urzędem Miasta pojawiła się fontanna. Pod estakadą z kolei wybudowano pawilony, gdzie będzie m.in. restauracja, księgarnio-kawiarnia i punkt urzędu. W końcu w centrum miasta będzie też toaleta. To ten zabudowany pawilon, bliżej budynku poczty.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Swoje bistro otworzy tutaj Krzysztof Krot. Restauracja będzie nazywała się Cho, Cho. Pawilon ten znajduje się tuż przy ul. Rynek. Z kolei w księgarnio-kawiarni Dopełniacz Soni Dragi będziemy mogli poczytać książkę i napić się kawy. Swoją filię w pawilonie pod estakadą otworzą też właściciele sieci Gryfnie.

W pozostałych pawilonach będzie można zaczerpnąć wiedzy o mieście i załatwić urzędowe sprawy bez wchodzenia do urzędu. Będzie też przestrzeń na wystawy i koncerty. Galeria miejska będzie w pawilonie od strony zabytkowego gmachu poczty.

Nie przegapcie

Oczami mieszkańców. Co widać z chorzowskiego rynku?

Nowy rynek ma być przede wszystkim miejscem przyjaznym mieszkańcom. Przestrzeń zmieniła się nie do poznania przede wszystkim dzięki dużej ilości zieleni - zasadzonych zostało ponad 40 drzew i 3 tysiące krzewów. Chorzowianie po wielu latach odzyskają rynek. Będą mogli siąść na drewnianej platformie lub leżankach lub wejść do pawilonów. Co jednak zobaczą, patrząc z perspektywy samego rynku?

Najważniejszy budynek, jaki zobaczymy z chorzowskiego rynku to miejski ratusz. Przypomnijmy, że Królewska Huta, a w zasadzie Königshutte, powstała za czasów administracji pruskiej. Miasto powstało 18 lipca 1868 roku dekretem królewskim Wilhelma I. Budowa gmachu ratusza rozpoczęła się w 1874 roku, a prace te zakończono w 1879 roku. Znajdowały się w nim biura urzędowe i Królewski Urząd Stanu Cywilnego.

Budynek ratusza posiadał elementy elewacji w stylu neorenesansowym i manierystycznym. Budynek posiadał środkowy trójosiowy ryzalit, w którym znajdował się reprezentacyjny portal wejściowy o trzech arkadach oraz okna dwukondygnacyjnej sali reprezentacyjnej. Nad ryzalitem mieścił się szczyt z zegarem oraz herbem miasta Królewska Huta.

- Ratusz przetrwał do dzisiaj, ale w zmienionej formie. W latach 1927-1930 budynek ratusza został przebudowany i rozbudowany. Dobudowano skrzydło od ulicy Jagiellońskiej wraz z charakterystyczną, kwadratową wieżą. Zmodernizowano też wnętrza i elewację dawnego ratusza - mówi Henryk Mercik, konserwator zabytków w chorzowskim Urzędzie Miasta.

- Zmienił się też wystrój w sali sesyjnej. Niegdyś spotykali się tu rajcy, a obecnie wciąż odbywają się tu sesje Rady Miejskiej. Pojawiły się jednak witraże. Ponadto po II wojnie światowej piętro, które było nieużytkowym poddaszem, stało się ostatnią kondygnacją budynku - mówi Henryk Mercik, konserwator zabytków w chorzowskim Urzędzie Miasta.

Trwają ostatnie prace na chorzowskim rynku

Otwarcie rynku w Chorzowie planowane jest na 28 czerwca. Co ...

Z chorzowskiego rynku zobaczymy też inny zabytkowy budynek, który znajduje się po drugiej stronie magistratu. Obecnie mieści się tutaj siedziba banku. Budynek ten powstał w 1892 roku i pierwotnie mieściła się tutaj siedziba Królewskiego Inspektoratu Górniczego "Königliche Berg-Inspektion". Następnie siedzibę swoją miał tu polsko-francusi koncern "Skarboferm".

Na szczycie elewacji frontowej widzimy tarczę heraldyczną z symbolami górnictwa - młotkiem i pyrlikiem. Budynek ten bezpośrednio związany był z historią miasta. Górnictwo, a jeszcze bardziej hutnictwo, sprawiło że miasto się rozwijało - podkreśla Henryk Mercik.

Kolejne miejsce, które zobaczymy z rynku to plac Hutników. Obecnie stoi tu pomnik hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena i trwa budowa tężni solankowej. Wiele osób pamięta, jak mieściła się tutaj pętla tramwajowa linii numer 12. Nie każdy jednak wie, że w tym miejscu był staw. Były tu łąki, skąd wybierano piasek. W końcu zarząd Huty Kościuszko założył w tym miejscu staw Hutniczy.

- W latach 20. XX wieku podjęto próbę likwidacji tego stawu. Ostatecznie dopiero w latach 1954-1955 osuszono i zasypano staw. W ten sposób powstał plac Hutników. Tutaj zobaczymy też ważny element historii miasta, czyli pomnik hrabiego Redena - mówi Henryk Mercik.

Zobaczcie koniecznie

Kolejne ciekawe miejsce widoczne z płyty chorzowskiego rynku to mieszkanie znajdujące się w kamienicy przy ul. Rynek 7. W samym centrum Chorzowa znajduje się zabytkowe mieszkanie z oryginalnym wystrojem z początku XX wieku. Dziś mieści się tutaj Galeria Sztuki Współczesnej i kawiarnia w jednym - "Kamienica". Na pierwszym piętrze zachowało się z mieszkanie z oranżerią i witrażami oraz wodopojem, holem z kominkiem i wbudowanymi meblami. Warto przyjść tutaj i zobaczyć, jak dawniej wyglądało mieszczańskie mieszkania.

W okolicy jest także zabytkowy budynek chorzowskiej poczty. Gmach wzniesiono z cegły w latach 1891–1892 w stylu neogotyckim. Początkowo w wieży, pod kopułą mieścił się napowietrzny system telefoniczny. Do dziś to jeden z charakterystycznych budynków i symboli miasta.

Przebudowa chorzowskiego rynku to - obok budowy Muzeum Hutnictwa - największa inwestycja ostatnich lat w Chorzowie. Kosztuje ok. 25 milionów złotych i trwa od końca 2017 roku. Remont centralnego placu miasta wsparły środki unijne (6,05 mln zł), dotacja Metropolii (ponad 3 mln zł) i budżet państwa (990 tys. zł).

Jakie auta kupują Polacy?

Co zmienia Konstytucja Biznesu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo