MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi blisko rynku rośnie nowa kamienica. Front prawie gotowy. Będą tu mieszkania i lokale użytkowe

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Blisko rynku w Czeladzi, przy ul. Bytomskiej, od podstaw odbudowywana jest jedna z kamienic Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Blisko rynku w Czeladzi, przy ul. Bytomskiej, od podstaw odbudowywana jest jedna z kamienic Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi przy rynku pięknieją kolejne kamienice, a ta niedaleko rynku, przy ul. Bytomskiej została już niemal w pierwszym etapie prac odbudowana w całości. Gotowa jest fasada, widać też na parterze miejsce na sklepy i lokale użytkowe.

W 2021 roku zmodernizowana i przebudowana została przez miasto Kamienica Konarzewskich przy rynku. Dziś widać już niemal w całości kamienicę przy ul. Bytomskiej 20, na wprost kościoła pw. św. Stanisława BM. Wypiękniały też ostatnio prywatne kamienice przy ul. Rynek 18 oraz Rynek 16.

Kamienica przy ul. Bytomskiej 20 ma już wszystkie piętra

Kamienica przy ulicy Bytomskiej 20 od lat była jednym z ciekawszych, charakterystycznych budynków, świadczących o historii tego najstarszego w Zagłębiu miasta, liczącego sobie już 762 lata. Przez wiele dziesiątek lat służyła mieszkańcom, dając dach nad głową, ale w końcu popadła w ruinę. Nie udało się uratować jej w pierwotnym kształcie. Ostatecznie zapadła decyzja, że trzeba ją wyburzyć.

Kilkanaście lat temu kupiło ją miasto, zamierzając ją odrestaurować. Czeladzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego-ZBK podpisało umowę na wykonanie wszystkich prac z firmą Efekt, która remontowała już w Czeladzi kamienicę Konarzewskich i halę sportową.

Na początek trzeba było postawić od nowa fundamenty, podpiwniczenie i wykonać wszystkie prace związane z kanalizacją. Dziś widać już cały budynek odbudowany niemal w całości. Gotowy jest front, za chwilę gotowy będzie dach. W środku będzie się też mieścić winda.

Inwestycja ma cel komercyjny. Po wybudowaniu powstałe tam mieszkania i lokale użytkowe na parterze zostaną sprzedane a uzyskane dzięki temu fundusze przeznaczone zostaną na kolejne remonty w mieście.

- Pozyskane ze sprzedaży tych lokali pieniądze będą stanowiły dla CTBS-ZBK wkład do planowanego remontu spalonego, zabytkowego budynku przy ul. Kościuszki, gdzie powstanie kolejnych 8 mieszkań – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 3 mln 920 tys. złotych. Zgodnie z umową cała inwestycja ma zostać zakończona w październiku 2024 roku.

Kamienica przy Katowickiej z niespodzianką

Zmienia się też kamienica przy ul. Katowickiej 4. Misternie odrestaurowywane są kolejne szczegóły i elementy elewacji. To właśnie tam doszło do ciekawego odkrycia podczas pierwszej fazy remontu. Robotnicy dokopali się do zamurowanej, głębokiej studni, która powstała w tym miejscu przed dziesięcioleciami. Studnia jest wykuta w skale, na której umiejscowione jest całe stare miasto. Studnia jest w doskonałym stanie a o odkryciu powiadomiony został wojewódzki konserwator zabytków. Badania mają dać odpowiedź na pytanie, czy studnie wydrążono w budynku czy budynek wybudowano na studni.

Remontujący budynek planują wyeksponowanie studni i wykorzystanie jej jako atrakcji tej nieruchomości. Ta na parterze będzie miała ogólnodostępne lokale użytkowe.

- Wkrótce remontowane kamienice będą atrakcją starego miasta. A ja już myślę o remontach kolejnych zabytkowych kamienic. Tym razem przy ulicach Ciasnej i Kaczej. Chciałbym bowiem, aby wszystkie stare uliczki naszego starego miasta zachęcały do ich oglądania i podziwiania – mówił ostatnio Zbigniew Szaleniec.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera