W Żywcu można przysiąść na ławeczce obok Alicji Habsburg

  W Żywcu można przysiąść na ławeczce obok Alicji Habsburg

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Turyści mogą już przysiąść w żywieckim parku na ławeczce obok postaci księżnej Alicji Habsburg, małżonki ostatniego właściciela dóbr żywieckich arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga - poinformował w poniedziałek rzecznik burmistrza Żywca, Tomasz Terteka.
  "Autorem rzeźby jest bielski artysta Bronisław Krzysztof. Postać księżnej jest naturalnej wielkości. Arystokratka z brązu +zasiadła+ na marmurowej ławeczce. W dłoniach trzyma chustkę z herbem rodziny Habsburgów. Ławeczka została ustawiona w pobliżu apartamentu najmłodszej córki księżnej, Marii Krystyny Habsburg, której postument przypadł do gustu" - powiedział Terteka.

  Alicja Habsburg z domu Ankarcrona pochodziła ze Szwecji.
  Urodziła się w 1889 roku. W 1911 roku wyszła za arystokratę Ludwika Badeniego. Szybko owdowiała. W 1920 roku wyszła ponownie za mąż za ostatniego właściciela Żywca, arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga. Podczas II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Po wojnie próbowała wrócić do Polski, ale emigrowała z rodziną do Szwecji. Zmarła w 1985 roku. Spoczęła w Sztokholmie.

  Rodzina żywieckich Habsburgów jest blisko spokrewniona z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. W Polsce mieszka obecnie tylko księżna Maria Krystyna, która powróciła we wrześniu 2001 roku i zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia.

  Park Habsburgów znajduje się obok Starego Zamku i pałacu Habsburgów. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVIII wieku. Ma powierzchnię 26 ha.

  Ławeczka powstała w ramach projektu Parku Miniatur realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Żywcu. W grudniu ubiegłego roku obok pałacu powstał park, w którym umieszczone zostały 24 miniatury budowli, od leśniczówek i dworów, po zamki i browar, które wznieśli na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim dawni właściciele tych ziem: Komorowscy, Wielopolscy i Habsburgowie. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo