Waloryzacja emerytur 2018: Ile na rękę po waloryzacji? NETTO, BRUTTO. TABELA, ile wyniosła waloryzacja. Wzrost o 2,98 proc. Ile to złotych?

Andrzej GębarowskiZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Waloryzacja emerytur 2018: Emeryci i renciści już dostają więcej pieniędzy. Czy tego się spodziewali? SPRAWDŹ TABELE WALORYZACJI To najwyższa waloryzacja emerytur od kliku lat. Wskaźnik wyniósł 2,98 proc. Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł brutto - z 1000 zł do 1029,80 zł brutto. Natomiast przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podskoczy o 67,28 zł - z 2257,64 do 2324,92 zł. Oblicz, ile wyniesie twoja emerytura po 1 marca 2018. TABELA Z PRZELICZNIKAMI.

Waloryzacja emerytur 2018

Na czym polega waloryzacja emerytur i rent?
Emerytury i renty w Polsce rosną 1 marca. Tego dnia podwyższone świadczenia otrzyma 7 mln uprawnionych. Waloryzacja naliczana jest w sposób procentowy, zależny od wskaźnika waloryzacji. Jeżeli wskaźnik ten wyniesie przykładowo 3 procent, emerytura w wysokości tysiąca złotych brutto zostanie podwyższona o 30 zł brutto, ponieważ tyle właśnie wynosi 3 procent od kwoty tysiąca złotych.

Jak z powyższego wynika, na procentowej podwyżce najmocniej zyskują osoby z najwyższymi świadczeniami. Na przykład osoba z emeryturą w wysokości 3000 zł będzie mogła liczyć na podwyżkę w kwocie 90 zł brutto. Najmniej na waloryzacji zyskują osoby z niskimi świadczeniami, bo w ich przypadku podwyżki są ledwo odczuwalne.

Dlatego też od dawna mówi się o potrzebie zmiany zasad waloryzacji - wspomniał o tym ostatnio m.in. premier Mateusz Morawiecki. W tym roku obowiązuje jednak nadal waloryzacja procentowa.

Waloryzacja emerytur 2018 obejmuje świadczenia przyznane na wniosek zgłoszony najpóźniej w lutym, do których warunki zostały spełnione nie później niż w ostatnim dniu tego miesiąca. Kilkumilionowa rzesza emerytów i rencistów dostaje podwyżki emerytur i rent, wynikające z corocznej waloryzacji. W tym roku mogą oni liczyć na podwyżki wyższe niż w ostatnich latach. Po wielu przymiarkach 9 lutego ustalono wreszcie, że tegoroczne świadczenia dla seniorów zostaną podwyższone o 2,98 proc.

SPRAWDŹ TABELĘ WALORYZACJI

SPRAWDŹ TUTAJ
WALORYZACJA EMERYTUR I RENT: JAKĄ PODWYŻKĘ DOSTANĄ UPRAWNIENI?

Jak obliczyć waloryzację emerytury i renty?

Tabela waloryzacji:

Zgodnie z regułami zapisanymi w ustawie, waloryzację oblicza się, mnożąc kwotę świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten rozumiany jest jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Zależy więc - w uproszczeniu - od dwóch czynników: ubiegłorocznej inflacji (wzrostu cen) oraz ubiegłorocznego wzrostu płac.

Już kilka miesięcy temu wiadomo było, że wskaźnik waloryzacji w 2018 roku będzie nie niższy niż 2,4 proc. Kolejne, bardziej przybliżone prognozy inflacji i wzrostu płac sprawiły, że wskaźnik ten podskoczył do 2,7 proc.

Skąd się wzięło 2,7 proc.? Otóż prognoza inflacji emeryckiej w 2017 r. wyniosła 102,1 proc. Z kolei prognozowany realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2017 r. na poziomie 3 proc. oznaczał, że prognozowane obligatoryjne 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń za rok 2017 wyniesie 0,6 proc. W efekcie pojawiła się prognoza, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniesie nie mniej niż 102,7 proc. (2,1 + 0,6 = 2,7).

Ostatecznie jednak dane o rzeczywistej inflacji w ostatnich miesiącach minionego roku okazały się nieco wyższe, co w efekcie spowodowało wzrost wskaźnika waloryzacji do 2,98 proc. 9 lutego ogłosiło to Ministerstwo Rodziny i Pracy.

Znając już wysokość wskaźnika waloryzacji, możemy wyliczyć, o ile wzrosną świadczenia i dodatki do świadczeń. Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł brutto - z 1000 zł do 1029,80 zł brutto. Natomiast przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podskoczy o 67,28 zł - z 2257,64 do 2324,92 zł.

Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o około 47,80 zł (z 1605,22 do 1653,06 zł), zaś przeciętna renta rodzinna z FUS - o około 57,00 zł (z 1914,46 do 1971,510 zł).

Wzrosną także dodatki do świadczeń. Przykładowo dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie oraz dodatek kombatancki wzrosną o 6,24 zł (z 209,59 zł do 215,83).

Waloryzacja emerytur i rent: jak było w minionych latach?

Mówiąc o tegorocznej waloryzacji, podkreśla się zwykle, że jest ona najwyższa na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jest to prawda, ale tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę jedynie wskaźnik waloryzacji, pomijając inne dodatki.
Aby wyjaśnić, o co chodzi, posłużmy się przykładem ubiegłorocznej waloryzacji emerytur i rent. Otóż waloryzacja świadczeń w 2017 roku polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji w wysokości 0,44 proc.

Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniosła 7,50 zł, zaś w przypadku emerytur częściowych - 5 zł.

Były to symboliczne kwoty, toteż rząd zdecydował się na podwyżkę najniższych świadczeń. I tak najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne wynoszą obecnie 1 tys. zł brutto, zaś renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł brutto.

Napisaliśmy, że taka jest ich wysokość obecnie, gdyż nie przewiduje się w tym roku innych podwyżek niż te wynikające z zasad waloryzacji.

Sięgając jeszcze dalej w przeszłość: w 2016 roku, w związku z panującą wtedy deflacją (obniżkami cen), waloryzacja emerytur i rent wyniosła zaledwie 0,24 proc. Zdając sobie sprawę z groszowych podwyżek, rząd dorzucił jednak rencistom jednorazowe dodatki. Były to dodatki w kwocie od 50 do 400 zł, w zależności od świadczenia przysługującego osobie uprawnionej. Otrzymali je emeryci i renciści uzyskujący świadczenie poniżej 2 tys. zł brutto. Dodatek wyniósł 400 zł dla otrzymujących świadczenia w wysokości do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu od 900 do 1100 zł, 200 zł przy świadczeniach od 1100 do 1500 zł i 50 zł dla otrzymujących emeryturę pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł brutto. Jednorazowe dodatki trafiły wtedy do 6,5 mln świadczeniobiorców.

Jak z powyższego wynika, tegoroczna waloryzacja świadczeń, choć faktycznie wyższa niż w minionych latach, może jednak wielu seniorów rozczarować, gdyż dla ogromnej większości z nich będzie to wszystko, na co mogą w tym roku liczyć.

Kto może liczyć na podwyżki emerytur i rent?

Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów. Podwyżkę dostaną także osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne, kompensacyjne i tzw. pomostówki.

Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS, jak i KRUS (rolnicy). Tak samo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaci wyższe świadczenia emerytowanym funkcjonariuszom policji, ABW, CBA, BOR oraz strażakom, Wojskowe Biuro Emerytalne MON - emerytowanym żołnierzom, zaś Biuro Emerytalne Służby Więziennej - pracownikom więziennictwa.

W sumie na marcową waloryzację emerytur i rent czeka 7 milionów Polaków.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur 2018: Ile na rękę po waloryzacji? NETTO, BRUTTO. TABELA, ile wyniosła waloryzacja. Wzrost o 2,98 proc. Ile to złotych? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 185

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
F
FIZ

LUDZIE W POLSCE NIE SZANUJA SIE WZAJEMNIE TO NIEDOUKI O WYSOKICH NIBY ASPIRACJACH NIEZNAJACY ZNACZENIA SLOW . WYMYSLAJA NOWE STRATEGIE I POGRAZAJA SIE WZAJEMNIE ROBIAC NA SILE Z LUDZI IDIOTOW W ICH MNIEMANIU BO SAMI SA IDIOTAMI A KOMU PRZESZKADZALO 55 LAT DLA KOBIETY I EMERYTURA ?

zgłoś
j
jas

w zusie panie sobie i swoim znajomym dobrze licza a jak ktos niewie ile od 150000zloty brutto to 75 % od tej kwoty to ile ? no to ile wynosi 75% od 1500.oo zloty brutto ?

zgłoś
g
gol

wychodzi na to ze panie w zus nie potrafia liczyc bo jak obliczyli 1500.00 brutto renty calkowitej to dlaczego renta czesciowa nie wynosi 1125.oo zloty brutto tylko przypuscmy 880 zloty brutto kto odda obywatelowi ruznice ? co trzeba zrobic by otrzymac poprawnie wyliczona rente stala calkowita i czesciowa ?

zgłoś
U
Ula 46

Wzrost cen dotyczy wszystkich emerytów, wszyscy odczuwamy koszty podwyżek,dlaczego jedni dostaną wg.waloryzacjii procentowej 24zł a drudzy nie dosć że mają emer.większe o 4x dostaną 120zł.Czy mleko,masło chleb inaczej drozała dla jednych i drugich??? Jedynie sprawiedliwy podział rewaloryzacjii to KWOTOWY i wtedy wszyscy dostaną po 67zł. Nie będzie równych i równiejszych. To że maja wyższe emerytury to sobie "zapracowali" alerekompensaty za podwyżki art. spoż.dotykają wszystkich jednakowo. Kiedy te nieuki w Rządzie to zrozumią. Tak Oni mają wysokie emerytury i walczą żeby co roku im jeszcze więcej rosły.

zgłoś
p
pisze

ludzie. ogarnijcie sie. wszytkie ceny paliw poszly w gore bo sytuacja w zatoce perskiej czy wyjscie usa z porozumienia nuklearnego z iranem sa wina Donalda Trumpa i stojacych z nim zydow

zgłoś
W
Wojciech K

ceny paliwa sa zalezne od kursu dolara amerykańskiego do złotówki czy relacji popyt-podaż. no i w ten sposob mamy w tej chwili coraz drozsze paliwo.

zgłoś
G
Gural

rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw

zgłoś
p
pirat

zydzi znowy zrobili nam podwyzke cen benzyny

zgłoś
;;swoj;;

jaką składkę płacił najbiedniejszy a jaką ,,swój,,? co?

zgłoś
p
podatnik

uciekaj do rosji-----wielu tych co nie chcieli placic podatkow siedzi u putina. ale mysle ze masz za malo zeby cie przyjal.

zgłoś
B
Biała

Jak ty odróżniasz te "patologiczne bachory" od normalnych dzieci?
Od kiedy to emeryci dostają 500+??? W założeniu co najwyżej 1x do roku i to tylko obiecanka bez pokrycia...
Jeśli ty jesteś uczciwie zarabiający (i uczciwy) to ja jestem Królowa Madagaskaru...
Jeśli chodzi o procentową waloryzację to ok, zgadzam się pod warunkiem że najniższe emerytury i renty będą waloryzowane przynajmniej 20% a najwyższe 0,2%.

zgłoś
H
H

Mam w d**** twoj PIT teraz trzeba walczyć z reżimem PiS przez niepłacenie podatkow zeby te szmaty nie miały co dać na 500 plus ich rydzykowej wielodzietnej patologii

zgłoś
W
Wars

W tym roku rozliczyłem PIT z podatnik info i wysłałem deklarację online. Liczę na zwrot podatku do końca miesiąca.

zgłoś
c
cx

Ojej ciekawe, co na takie rewelacje powie obecnie słusznie nam panująca dobra, czyli “dojna zmiana”….Wszak Polacy to norwidowski „Chrystus Narodów”, Prometeusz mający promieniować na ciemna Rosje i ja europeizować. My nigdy nie skrzywdziliśmy żadnego Żyda, Cygana, Niemca czy Rosjanina, pokazywaliśmy bez przerwy drugi policzek. Zawsze i wszędzie byliśmy po jasnej stronie mocy, wszak jesteśmy Narodem, który wydal takie wybitne jednostki jak Sw. Jan Paweł II (światowy protektor pedofilów), Ojciec Rydzyk (bankier NMP) i Prezes Kartofel Jedyny co agentem nie był, sprawiedliwy wśród narodów PRL. Semper Fidelis dla kasy i koryta hehe. Nawet przegrane w wojnie, ciągle okupacje i katastrofy zawsze przez nasze umęczone męczeństwo umieliśmy obrócić w owocne umartwianie się ku zbawieniu całej ludzkości. W 1945 miłościwie wypędziliśmy miliony Niemców z Wrocławia, Bydgoszczy i Szczecina żeby ich zbawić od samych siebie i nawrócić na katolicyzm. Zygmunt III Waza zdobył i ograbił Moskwę w roku pańskim 1610 w celu budowy przyjaźni polsko- rosyjskiej. W Jedwabnym to Niemcy spalili Żydów w stodole. W getcie warszawskim i poza nim nie było szmalcowników. W 1968 to nie my ekspediowaliśmy Żydów za granice, wszak wtedy Polska nie istniała. Wschodnia granica II RP była sprawiedliwa, bo wcieliła do Polski Polesie i Wołyń gdzie stanowiliśmy aż 20 % miejscowej populacji. To się nazywa katolicka, ONRowska wersja tzw. samostanowienia narodów. A potem niewdzięczni banderowscy Ukraińcy zabijali cale polskie wsie bo ich tak dobrze traktowaliśmy przed 1939, łagodnie pacyfikując i paląc ich wioski, zamykając szkoły i cerkwie i niektóre nawet burząc (zobacz akcja rewindykacyjna na Lubelszczyźnie w 1938.) Zabraliśmy Czechom Zaolzie w 1938 w imię przyjaźni narodów i nieśmiertelnych idei internacjonalizmu. W 1968 to nie my najechaliśmy Czechosłowację, wszakże Polska i jej armia wtedy nie istniała. Obecnie Polska istnieje, nawet podobno wstała z kolan, lecz niestety od razu przepieprzyła głową o zbyt niski sufit. Wiadomo, nam się należy przestrzeń od morza do morza, taki nasz sarmacki Lebensraum, dotacje europejskie na drogi i autostrady i na marmurowe posadzki w plebaniach, a nawet jeszcze reperacje od Niemiec i od Rosji i od Żydów amerykańskich za to ze kiedykolwiek pozwoliliśmy im mieszkać tutaj w tym naszym pępku świata, naszej klerykalnej ziemi obiecanej. A nawet jeżeli w końcu nie dostaniemy ani grosza, to możemy iść sobie wesoło pomachać chorągiewkami na skokach narciarskich gdzie jacyś straceńcy fruwają na dwóch długich deskach w nadziei ze nie uderza swoim obliczem w Ziemie, te Ziemie, pokrzyczeć „Polska biało czerwoni” a potem w barze przy cieplej wódce i solonych ogurasach ponarzekać na nasz biedny kraj, wiecznie i na wieki wieków amen w ruinie, od ponad 1000 lat ponizany i okradany przez Żydów, masonów i gejów, wiecznie zagrożony inwazja ludobójczych wojsk Putina i Merkel. Możemy jednak także i wychwalać nasz kraj niosący naukę katolickiego Jezusa niczym biała jasna latarnia w ciemnym świecie pełnym brudnych nieumytych, spoconych i w dodatku jeszcze pogańskich uchodźców. Oto IV RP, najmniej zakłamana Ojczyzna na Świecie, gniazdo prawdziwych Polaków, wysyłająca błogosławionego abp. Wesołowskiego i innych księży na Dominikanę i do San Escobar żeby nieśli tamtejszym brudnym dzikusom katolickie miłosierdzie w jego najczystszej niepokalanej maryjnej postaci- pedofilii.

zgłoś
E
Emi

Sam jestes bachorem i patologia , Jak mozna na dzieci tak mowic .. Tylko patologia tak mówi i osoba ktura nie ma zadnego dobrego wychowania i manier zero szacunku do innych .. To ty tez nie dostaniesz od innych uszanowania.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3