Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa snuje wizje, a Rybnik, Częstochowa i Bielsko robią swoje

Michał Wroński
arc
Rok 2030: Śląsk jest wielką i nowoczesną metropolią z centrum w Katowicach. Prężnie rozwijającą się stolicę regionu, po Warszawie drugiego najsilniejszego w Polsce, wspierają trzy silne metropolie subregionalne: Częstochowa, Rybnik i Bielsko-Biała.

Taką wizję przyszłości województwa śląskiego roztacza przed nami rząd w opracowanej właśnie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. W rządowym projekcie to właśnie od tych trzech miast ma zależeć, czy region będzie rozwijał się szybko i harmonijnie, czy też między nowoczesną aglomeracją a jej otoczeniem będzie cywilizacyjna przepaść.

Wizje wizjami, ale wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło nie pozostawia wątpliwości: o zniwelowanie różnic między GOP-em a resztą województwa powinny zadbać regionalne elity: polityczne, biznesowe i kulturalne.

Postanowiliśmy zatem dowiedzieć się, co prezydenci Częstochowy, Rybnika i Bielska-Białej chcą zrobić, aby przyśpieszyć realizację wizji na rok 2030. Co zrobić, aby Częstochowa, Rybnik czy Bielsko-Biała stały się w skali regionu równorzędnymi partnerami dla głównych miast aglomeracji? Jakie dziedziny życia powinny być ich zdaniem lokomotywami rozwoju tych miast w ciągu najbliższych 20 lat? Czy są tam już jakieś plany działania w związku z projektem przygotowanym ostatnio w Warszawie? A może prezydenci Bielska, Rybnika i Częstochowy już tworzą własne think tanki, które poszukają sposobów na wcielenie w życie rządowych pomysłów?

Okazuje się, że powszechnej mobilizacji rządowy projekt nigdzie póki co nie wywołał. Samorządowcy albo nie wierzą, że coś konkretnego z niego wyniknie, albo są przekonani, że wszystko da się zrealizować w obrębie tego, co już sami wymyślili. Jeśli nawet mają rację, warto, by wsłuchali się w głosy internautów, którzy od kilku dni dyskutują o sprawie na naszych forach.
Współpraca: KUB, JAK

Rybnik stawia na edukację, Bielsko - na zaplecze dla turystów, a los Częstochowy ma zależeć nie tylko od pielgrzymów

AdamFudali, prezydent Rybnika
Stawiamy na usługi i edukację - swoje siedziby ma u nas 21 instytucji państwowych i trzy wyższe uczelnie. Dysponujemy świetną siecią szkół średnich, w których dziś uczą się nie tylko rybniczanie. Planujemy rozwój usług komunikacyjnych i stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji miejskiej. Infrastrukturę mamy: są dogodne połączenia kolejowe, a w remonty dróg inwestujemy miliony. Tworzymy dogodne warunki do tego, by instytucje rządowe i uczelnie wyższe chciały się u nas lokować. Od kilku lat w wydziale rozwoju działa zespół specjalistów, którzy zajmują się sprawami związanymi z zagospodarowaniem przestrzennym Rybnika. To oni mają za zadanie śledzić bezpośrednio każdy dokument rządowy, związany z kwestią rozwoju kraju.

Tomasz Ficoń, rzecznik UM w Bielsku-Białej
Lokomotywą rozwoju zawsze u nas była i jest gospodarka. Nigdy nie będziemy ośrodkiem turystycznym, jak Wisła czy Szczyrk, ale stwarzamy zaplecze dla turystów wypoczywających w Beskidach, żeby do Bielska mogli przyjechać na zakupy, koncerty czy do kina. Dlatego poprawiamy dostępność komunikacyjną miasta i jeśli zakończy się budowa obwodnicy wschodniej, to będziemy jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Dzięki unijnemu dofinansowaniu rozwijamy szerokopasmową sieć internetową. Choć rządowa koncepcja nie weszła jeszcze w życie, to wiele jej założeń realizujemy już od dłuższego czasu. Na razie jednak podstawowymi dokumentami są dla nas strategia rozwoju gminy do 2020 roku i wieloletni plan inwestycyjny

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy
Najważniejsza dla uczynienia z Częstochowy "lokomotywy rozwoju" jest według mnie zmiana jej charakteru z turystyczno-pielgrzymkowego na przemysłowo-akademicki. Promujemy tereny inwestycyjne, także te nienależące do miasta, np. pohutnicze administrowane przez spółki Skarbu Państwa. Trwają rozmowy w sprawie utworzenia specjalnej podstrefy ekonomicznej. Zespoły robocze sprawdzają się przy ścisłej współpracy, w tej chwili polegam na swoich doradcach i radzie gospodarczej, złożonej z niezależnych przedsiębiorców. Powołałem także Biuro Funduszy Europejskich i Rewitalizacji, które zajmie się aplikowaniem o środki z funduszy unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera