Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna droga w Śląskiem, w Dąbrowie Górniczej, zamknięta dla tirów, a osobówki muszą zwolnić do 20 km/h. Co się stało?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej - Tucznawie na ul. Idzikowskiego wprowadzony został zakaz przejazdu dla samochodów o wadze powyżej 10 ton, a samochody osobowe muszą zwolnić do 20 km/hZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej - Tucznawie na ul. Idzikowskiego wprowadzony został zakaz przejazdu dla samochodów o wadze powyżej 10 ton, a samochody osobowe muszą zwolnić do 20 km/hZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Droga wojewódzka nr 796 w Dąbrowie Górniczej została zamknięta dla ruchu ciężkich samochodów. Pojazdy ważące więcej niż 10 ton nie powinny kierować się przez dzielnicę Tucznawa do Łaz i Zawiercia oraz w przeciwnym kierunku. Co się stało?

Okazało się, że z powodu złego stanu technicznego trzeba było zamknąć obiekt mostowy nad Suchodołem w dzielnicy Tucznawa (ulica Idzikowskiego), co nastąpiło w czwartek 22 lutego. Jednocześnie w tym miejscu została wprowadzona awaryjna organizacja ruchu.

Jak informuje miasto, by chronić wspomniany obiekt mostowy przed dalszą dewastacją, konieczne było wprowadzenie ograniczenia prędkości dla wszystkich pojazdów do 20 km/godz. oraz wyeliminowanie z ruchu pojazdów powyżej 10 t. Ten zakaz nie dotyczy jednak autobusów komunikacji miejskiej, które będą kursować nadal zgodnie z obowiązującymi rozkładami jazdy.

Z powodu ograniczenia tonażu wyznaczone zostały objazdy dla pojazdów powyżej 10 ton. Od strony Zawiercia objazd został poprowadzony przez DK78 w kierunku Siewierza oraz przez DK91 do węzła Podwarpie i dalej przez S1, DK94 i DW790.

Awaryjne oznakowanie będzie funkcjonowało do czasu naprawy obiektu. Ile może to potrwać?

- Jest to sytuacja nagła. Zlecona ekspertyza potwierdziła zły stan techniczny tego obiektu. Pozwoli ona też określić zakres prac, które muszą zostać wykonane, by ruch odbywał się ponownie z większym obciążeniem. Prace te wykonane zostaną w trybie pilnym – mówi Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Droga wojewódzka 796 pozostaje w zarządzie miasta, dlatego to właśnie lokalne władze samorządowe muszą zająć się rozwiązaniem tej kłopotliwej dla mieszkańców oraz kierowców sytuacji. O wprowadzonych zmianach i ograniczeniach w ruchu ciężkich pojazdów powiadomiona została GDDKiA oraz dąbrowska policja, która powinna zadbać o kontrole w Tucznawie, tak by zakaz jazdy dla ciężkich samochodów powyżej 10 ton nie był łamany, co może jeszcze bardziej pogorszyć stan mostu.

Mieszkańcy Tucznawy już od dawna zwracali uwagę na ciężkie pojazdy, które przeładowane jeżdżą przez ich dzielnicę m.in. w stronę Zawiercia, Myszkowa i Częstochowy. Dlatego kilka lat temu, na zlecenie miasta, przy ul. Idzikowskiego powstało specjalne miejsce do ważenia ciężarówek. Nie było ono jednak wykorzystywane, co podkreślają władze samorządowe Dąbrowy Górniczej, przez Inspekcję Transportu Drogowego do kontroli kierowców tirów. Być może zmieni się to po naprawie mostu w ciągu ul. Idzikowskiego. Miejsce do kontroli ciężarówek odwiedził bowiem ostatnio wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, który zadeklarował podjecie konkretnych działań i interwencję u Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera