MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura od 53. roku życia? Prezydent Duda wraca do pomysłu. Emerytura stażowa z ZUS musi poczekać?

TK
Wcześniejsza emerytura dla kobiet i mężczyzn
Wcześniejsza emerytura dla kobiet i mężczyzn
Wcześniejsza emerytura w wieku 53 lat dla kobiet i 58 lat mężczyzn? Taki pomysł zmian proponował prezydent Andrzej Duda w świadczeniach emerytalnych. To miała być sztandarowa obietnica Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Wedle nowych propozycji znacznie młodsi pracownicy mieli móc przejść na emeryturę wcześniej. Ważny miał być staż pracy, który trzeba umiejętnie przeliczyć i przekazać do ZUS. To niezbędne, aby ZUS wypłacił emeryturę. Kobiety zasługują na wcześniejszą emeryturę od 53. roku życia. Ale mężczyźni także mają szanse na wcześniejsza emeryturę. I dla mężczyzn wcześniejsza emerytura powinna obowiązywać od 58. roku życia. Propozycję wprowadzenia wcześniejszej emerytury zapowiadał prezydent Andrzej Duda oraz związkowcy i PiS. Temat jednak jest trudny do zrealizowania i, jak mówi prezydent, konieczne jest szukanie innych rozwiązań, tak, by emerytura stażowa była sprawiedliwa dla różnych grup zawodowych.

Emerytura stażowa musi poczekać? Prezydent Andrzej Duda tłumaczy

Temat emerytury stażowej wraca przy okazji kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Głowa Prezydent podczas ostatniej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku powiedział, że konieczne jest "wypracowanie innych rozwiązań" i temat emerytury zależnej od stażu pracy będzie musiał jednak jeszcze poczekać.

To nadal oczywiście jest zapis, który mnie wiąże (...) podchodzę do tego poważnie, wielokrotnie już rozmawiałem na ten temat i z minister rodziny, i z prezes ZUS Gertrudą Uścińską, i z panem premierem. Te kwestie są liczone, bo postulat, żeby to był 40-letni okres pracy jest postulatem bardzo trudnym do spełnienia. Z punktu widzenia systemu ubezpieczeń społecznych w zasadzie niemożliwym i dlatego szukamy tutaj innych rozwiązań. - tłumaczył Duda.

Przypomnijmy, że chodzi o zapis, w którym Prezydent Andrzej Duda zobowiązał się przed wyborami w 2015 roku do prowadzenia polityki zakładającej możliwość uzyskania prawa do emerytury za wypracowany staż pracy. Wtedy uzyskał poparcie od NSZZ Solidarność.

Prezydent dodał również dodał również, że kwestia emerytur stażowych będzie odroczona w czasie, co ma zagwarantować zawarcie kolejnej umowy z Solidarnością.

Konieczne jest jednak doposowanie stażu pracy do wykonywanych zawodów. Co to oznacza? Emerytura stażowa nie powinna być taka sama dla wszystkich. Póki co, należy jednak poczekać na "wypracowanie rozwiązania w tym zakresie".

Wcześniejszej emerytury nie będzie? Nie pozwala na to prawo?

Jakiś czas temu "Gazeta Wyborcza" pisała, że pomysł Andrzeja Dudy o wcześniejszych emeryturach wynikających ze stażu pracy nie wypali. Dlaczego? Najprawdopodobniej z tego względu, że w konstytucji jest zapis mówiący o tym, że prawo do zabezpieczenia emerytalnego przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, a nie wypracowania konkretnego stażu.

Drugim z powodów ma być budżet. Zgodnie z wyliczeniami ZUS, jeśli nowe przepisy weszłyby w życie to:

  • na emeryturę rocznie odchodziłoby nawet 400 tys. Polaków,
  • generowałoby to koszta rzędu 13 mld rocznie.

Zupełnie mnie nie dziwi, że emerytur stażowych nie będzie. To było do przewidzenia. Skończyły się bowiem pieniądze na transfery społeczne, nie wiadomo, czy nawet wcześniejsze obietnice uda się zrealizować. - powiedział na łamach "GW" dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla kobiet i mężczyzn w wieku 53 i 58 lat

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich Polaków to obietnica, która miała przyświecać Andrzejowi Dudzie w kampanii prezydenckiej. Emerytura wynikałaby ze stażu pracy i skorzystać z niej mogłoby ok. 400 tysięcy osób. Hasło wcześniejszych emerytur od 53. roku życia podchwytują też związki zawodowe i przekonują, że osoby, które np. rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, powinny mieć prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i powszechne niezadowolenie z niewywiązania się rządu z zobowiązań względem tej grupy zawodowej.

Wcześniejsza emerytura

Co obiecuje im PiS?

  • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,
  • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach "przy tablicy" mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,
  • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Zobaczcie koniecznie

Wcześniejsza emerytura dla pozostałych grup zawodowych

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

  • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,
  • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

Praca za granicą a emerytura: Sprawdź, po ilu latach pracy n...

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat.

W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

Emerytura: Nowa propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy - za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaki jest aktualny wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi: 

  • 60 lat w przypadku kobiet, 
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

Nie przegapcie

W latach 2013–2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co w przypadku mężczyzn skutkowało wydłużeniem okresu aktywności zawodowej zaledwie o 2 lata, jednak dla kobiet był to drastyczny wzrost aż o 7 lat. Od października 2017 roku powrócono go do wcześniejszej wersji, obowiązującej do dzisiaj.

Wcześniejsza emerytura to zbyt duże koszta?

Wcześniejsza emerytura to kusząca wizja, ale również obawa związana ze zbyt dużymi kosztami. Jak podaje ZUS, gdyby każdy po 35, czy 40 latach pracy mógł przejść na emeryturę to kosztowałoby to państwo o 9 mld złotych rocznie.

Ponadto wpływ ze składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszyłby się rocznie o kwotę 4 mld zł - podaje "GW".

Rodzaje wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na powszechny oraz obniżony. Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek obowiązujący w podziale na płeć – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Obniżony wiek emerytalny ma zastosowanie dla grup zawodowych wykonujących pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Zwykle jest on niższy od wieku powszechnego o 5 do 15 lat i wynika to z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni