MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze stosowanie azotu? To możliwe. Termin wiosennego nawożenia może ulec zmianie, aktualizacja programu azotanowego coraz bliżej

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy termin wiosennego nawożenia ulegnie zmianie?
Czy termin wiosennego nawożenia ulegnie zmianie? GettyImages/fotokostic
Rolnicy od lat zwracają uwagę, że warunki pogodowe zmieniają się i często już w lutym sprzyjają ustalaniu dawek azotu. Czy zatem nawożenie przed 1 marca będzie w końcu możliwe? W ubiegłym roku pojawił się projekt rozporządzenia aktualizującego program azotanowy, trwają prace nad jego przyjęciem. Czy rząd zdąży go zatwierdzić w styczniu tak, aby właściciele gospodarstw mogli zacząć działać wcześniej?

Spis treści

Stały Komitet Rady Ministrów 16 stycznia 2023 r. przyjął projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rolnicy od lat apelowali o zmiany

Branża od dłuższego czasu zwracała uwagę na potrzebę zmian w programie azotanowym. Rolnicy wyczekują przyjęcia nowych przepisów, ale martwią się, że wciąż nie ma jednoznacznej decyzji.

– PZPRZ obawia się, że prace nad ww. rozporządzeniem trwają zbyt długo i kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce – jeśli chodzi o decyzję, kiedy zastosować azot – z uwagi na wciąż jeszcze obowiązujące przepisy – przekazał Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w liście do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Przyjęcie dokumentu jeszcze w styczniu sprawi, że wielu gospodarzy już w lutym będzie mogło skorzystać z udogodnień, o ile oczywiście pozwoli na to pogoda.

Nie tylko elastyczny termin nawożenia, ale też zmiany w obliczaniu dawek

Projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wprowadza wiele istotnych zmian. Jak mówił kilka dni temu wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, termin wiosennego nawożenia będzie elastyczny, zaktualizowane zostaną wskaźniki produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu, sposób obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych oraz dodane będą równoważniki nawozowe dla ścieków i osadów ściekowych.

Zmiana terminów nawożenia azotem

Dzięki odpowiedniemu nawożeniu azotem można wpłynąć na plonotwórczość roślin. Obecnie w okresie wiosennym stosuje się go dopiero od 1 marca, jednak jeśli nowelizacja wejdzie w życie, to się zmieni i ułatwi gospodarzom pracę już w lutym. Wtedy termin będzie zależny nie od kalendarza, a od warunków pogodowych.

– Jako termin rozpoczęcia stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz płynnych i stałych nawozów naturalnych proponuje się datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 stopni Celsjusza - dla roślin zasianych jesienią (ozimych) oraz 5 stopni C – dla pozostałych gatunków roślin – poinformował Witkowski.

Co ważne, próg danej temperatury rozumiany jest jako termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie średnia temperatura dobowa powietrza przekroczyła wskazane wartości. W praktyce musi ona przekraczać 3 lub 5 stopni Celsjusza w zależności od pory roku. Zabiegi wykonuje się jesienią i wiosną.

24 stycznia resort rolnictwa potwierdził, że rozporządzenie wprowadzi m.in. zmiany w kontekście elastyczności terminu.

Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, będzie publikowany codziennie, od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego: https://agrometeo.imgw.pl/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni