XIX Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie zaplanowany został na weekend od 2 do 4 czerwca. Corocznie to wielkie widowisko plenerowe przyciąga wielu widzów, nie tylko pasjonatów średniowiecza i walk na miecze, którzy mają okazję zobaczyć atrakcyjne pokazy, prezentacje, konkursy i poznać bliżej rycerski kunszt.
W sobotę na widzów czekały m.in. turnieje łucznicze, pokazy bojowe, turniej białogłów, bieg dam i rycerzy, pokaz tańców dawnych, turniej lekkozbrojnych, turniej rzutu toporem i nożem oraz wielka bitwa o zamek. Na targowisku można także kupić wyjątkowe, oryginalne wyroby. Na finał sobotnich wydarzeń przewidziany był koncert zespołu Żniwa oraz pokaz tańca z ogniem.
Harmonogram turnieju 4 czerwca 2023 roku (niedziela)
- 10.00 - Otwarcie targowiska historycznego
- 11.30 - Finał turniejów bojowych „Miecz i tarcza" i „Miecz długi"
- 13.00 - Zakończenie turnieju, wręczenie nagród turniejowych
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin liczy sobie 22 lata
Dwa lata temu, w 2021 roku, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało swoje 20-lecie. Najlepszą formą uczczenia tak zacnego jubileuszu było oczywiście wspólne spotkanie pasjonatów dawnych dziejów oraz pokazy tego, jak dawniej żyli i walczyli rycerze czy łucznicy. I właśnie to wszystko mogliśmy podziwiać w Będzinie, gdzie zorganizowany został XXVII Turniej Rycerski.
Podczas siedemnastej edycji turnieju, która przypadała we wspomnianą dwudziestą rocznicę powstania Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, można było zobaczyć m. in. pokazy konne, turnieje łucznicze i bojowe, pokazy tańców dawnych oraz biegi dam i rycerzy. Nie zabrakło między innymi turnieju rzutu kolczugą oraz średniowiecznych zapasów.
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin w złoto-czerwonych barwach
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest grupą rekonstrukcyjną, odtwarzającą społeczeństwo średniowieczne z końca XIV i początku XV wieku, a dokładniej z lat 1380 – 1420. Od początku swojego istnienia mające siedzibę na będzińskim zamku i z nim nierozerwalnie związane. Jeśli czujecie się na siłach, możecie dołączyć do będzińskiego bractwa.
Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski, który w tym roku właśnie za nami.
Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony.
Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.
Nie przeocz
- Najmodniejsze paznokcie na lato 2023. Zobacz piękne inspiracje!
- Lukas Podolski jak nowy. Kontrowersyjny mural w Zabrzu został przemalowany. ZDJĘCIA
- Geopark w Zabrzu oficjalnie otwarty – dawne wyrobisko gliny przeszło przemianę
- Gdzie w województwie śląskim zarobisz najwięcej pieniędzy? Możesz być zdziwiony...
Zobacz także
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?