Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wioska rycerska na otwarcie Wieży Romantycznej w Wodzisławiu Śl. Postrzelają z łuku, rzucą toporkiem do celu. Będzie wiele atrakcji ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Tegoroczny sezon na Wieży Romantycznej rozpocznie się w niedzielę, 14 kwietnia br. o godz. 14:00. Okolice Baszty Rycerskiej przeobrażą się w obozowisko, w którym pojawi się średniowieczny namiot, a wraz z nim sprzęty obozowe, takie jak palenisko, naczynia i przedmioty codziennego użytku. Ponadto czekają nas zabawy jarmarczne i plebejskie, w tym rzucanie włócznią i toporkami do celu.
Tegoroczny sezon na Wieży Romantycznej rozpocznie się w niedzielę, 14 kwietnia br. o godz. 14:00. Okolice Baszty Rycerskiej przeobrażą się w obozowisko, w którym pojawi się średniowieczny namiot, a wraz z nim sprzęty obozowe, takie jak palenisko, naczynia i przedmioty codziennego użytku. Ponadto czekają nas zabawy jarmarczne i plebejskie, w tym rzucanie włócznią i toporkami do celu. Ireneusz Stajer, UM Wodzisław
Już najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim ponownie otworzy swoje drzwi dla gości. Tegoroczny sezon rozpoczniemy niesamowitym, klimatycznym wydarzeniem. Okolice zabytku przeobrażą się w wielką wioskę rycerską, która przeniesie odwiedzających w fascynujący świat średniowiecza. W programie m.in. obozowisko rycerskie, zabawy jarmarczne i plebejskie, turnieje rycerski i rzutu kolczugą. Nie lada gratką będzie także pokaz ubierania w zbroję rycerską.

Spis treści

Wioska Rycerska na otwarcie Wieży Romantycznej

Tegoroczny sezon na Wieży Romantycznej rozpocznie się w niedzielę, 14 kwietnia br. o godzinie 14:00. Okolice Baszty Rycerskiej przeobrażą się w obozowisko, w którym pojawi się średniowieczny namiot, a wraz z nim sprzęty obozowe, takie jak palenisko, naczynia i przedmioty codziennego użytku. Ponadto czekają nas zabawy jarmarczne i plebejskie, w tym: strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią, toporkami do celu, przeciąganie liny, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na specjalne treningowe, bezpieczne miecze w kaskach, bieg damy i rycerza, gra w boulle, walki na worki na równoważni. Ponadto w programie znalazły się turniej rycerski oraz turniej rzutu kolczugą.

Uczestnicy wydarzenia zobaczą również pokaz średniowiecznego alchemika. Nie zabraknie więc magicznych sztuczek i doświadczeń. W programie wydarzenia znalazł się także pokaz ubierania zbroi rycerza. O napoje oraz przekąski zadba lokalna kawiarnia Enjoy Coffee Wodzisław Śląski (ul. Targowa 15/A), która zaserwuje m.in. aromatyczną kawę czy słodkie i słone przekąski. Organizatorem wydarzenia jest miejski wydział dialogu, promocji i kultury przy współpracy z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin.

Godziny otwarcia Baszty Rycerskiej w sezonie

- Wszystkich poszukiwaczy przygód, miłośników historii zapraszamy do odwiedzenia prawdziwego skarbu wodzisławskiej ziemi – Wieży Romantycznej. Obiekt będzie do dyspozycji odwiedzających w weekendy (soboty i niedziele) w godzinach od 12:00 do 18:00 - słyszymy w wodzisławskim ratuszu.

- Przypominamy, że osoby, które chciałby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin w tygodniu można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 478 lub e-mailowo: [email protected] - dodają w urzędzie miasta.

Punkt widokowy

Widok z Baszty Rycerskiej bywa zaskakujący. Co można dostrzec z punktu widokowego? Przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety - opawska część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.

Przy Baszcie Rycerskiej dla wszystkich osób odwiedzających ten wodzisławski zabytek, dostępna jest stacja naprawcza, która umożliwia bezpłatne zreperowanie roweru, hulajnogi czy deskorolki. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na szybką reakcję w razie niespodziewanej awarii. Urządzenie pojawiło się na Grodzisku w ramach zadania pn. „Rowerowa Pierwsza Pomoc - plenerowe stacje naprawcze w każdej gminie Subregionu Zachodniego”.

Przypominamy, że w 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera