Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczornica patriotyczna w Szczyrku. Artyści z zespołu Klimczok w przejmujący sposób opowiedzieli historię miasta. Zobaczcie ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
IV Wieczornica patriotyczna w Szczyrkowskim Centrum Kultury. Zorganizowana w niedzielę 26 listopada, z myślą przewodnią - "...Minęły czasy, lecz są wspomnienia…", autorstwa szczyrkowskiego poety Mariana Koniora. Podczas tegorocznego wydarzenia wróciliśmy pamięcią do Szczyrku z czasów wojny. Wszyscy wzruszyli się do łez, słuchając wspomnień z ekranu starszych mieszkańców i oglądając występy artystów Zespołu Regionalnego Klimczok. Co przygotowali dla szczyrkowian i gości organizatorzy?

To była wyjątkowo piękna, wspaniale przygotowana Wieczornica patriotyczna. W Szczyrkowskim Centrum Kultury, w niedzielę 26 listopada, zobaczyliśmy artystów Zespołu Regionalnego Klimczok dogłębnie przejętych tragedią swoich przodków, którzy oddali życie za Polskę.

- Myślą przewodnią dzisiejszej wieczornicy są słowa "...Minęły czasy, lecz są wspomnienia…”. Wydarzenie poświęcamy czasom II wojny światowej na terenie Szczyrku i okolic. W programie nawiązaliśmy do wspomnień naszych przodków: dziadków, pradziadków. Ich opowieści zebrali członkowie zespołu. Wspomnienia poparte są historycznymi dokumentami – mówi Błażej Marek, artysta Zespołu Regionalnego Klimczok, organizator wieczornicy.

Wieczór pełen historii w Szczyrku

Podczas II wojny światowej mieszkańcy Szczyrku doznali dużo złego od niemieckiego okupanta. Niemal w każdej rodzinie wspomina się ofiary zbrodniczego systemu Trzeciej Rzeszy.

Szczyrkowianie licznie walczyli w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, byli żołnierzami 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku-Białej. Później wielu mieszkańców nie podpisało Volkslisty, młodzi mężczyźni rwali się do partyzantki, walcząc z okupantem. Zasilali szeregi operujących w Beskidzie Śląskim - oddziału Armii Krajowej Wędrowiec czy zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka”.

Niemcy okrutnie mścili się na rodzinach partyzantów oraz tych mieszkańcach, którzy odmówili podpisania Niemieckiej Listy Narodowościowej. Były egzekucje, usuwanie Polaków z ich domów.

W Zwierzyńcu stoi pomnik poświęcony Bezimiennym Bohaterom i Męczennikom o Wolność. Burmistrz Antoni Byrdy poinformował, że ustalono nazwiska pomordowanych. Wkrótce pomnik bezimiennych stanie się miejsce upamiętnienia konkretnych ofiar.

Pamięć o tych strasznych zdarzeniach mocno wybrzmiały właśnie podczas niedzielnej wieczornicy.

Mieszkańcy nie zapominają o swoich pomordowanych przez nazistów przodkach. Podczas prezentacji multimedialnej z ekranu płynęły słowa starszych szczyrkowian, którzy opowiadali młodzieży o dramacie niemieckiej okupacji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera