Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota. Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w kościele św. Jacka w Bytomiu to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Wideo
od 16 lat
Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w kościele św. Jacka w Bytomiu to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. W tym roku ta wyjątkowa święconka odbyła się o godzinie. 11. Wiele z osób, które nie należą do parafii św. Jacka, a nawet nie mieszkają w Bytomiu, specjalnie przyjeżdżają właśnie tutaj, aby podziwiać elementy stroju rozbarskiego. Zwłaszcza, jeśli noszą je najmłodsi.

Tradycję występowania w strojach rozbarskich podczas Wielkiej Soboty, w 2012 roku zainicjował Piotr Mankiewicz, rozbarczanin, dawny pracownik KWK Rozbark.
W parafii św. Jacka, co roku w Wielką Sobotę można podziwiać wiernych ubranych w tradycyjne stroje rozbarskie, nie brakuje też strojów górniczych.

W stroju rozbarskim górna część dla kobiet składa się m.in. z jakli (bluza, kaftan), dolna natomiast z kiecki (kecki) oraz fartucha. Zimą pod fartuchem kobiety miały watówkę - grubą, pikowaną spódnicę. Dla najmłodszych rozbarczanek szczególnie atrakcyjna jest galanda, czyli wianek ze sztucznych kwiatów i błyskotek z długimi wstęgami z tyłu. Oczywiście były one zakładane przy okazji świątecznej. Takie wianki można było także podziwiać podczas tegorocznej święconki. Miały je Magdalena, Emilka i Zosia z Miejskiego Przedszkola nr 32, które przyszły poświęcić pokarmy z mamą i ciocią, również ubraną w strój rozbarski.

- Przyszłam z dwiema córeczkami i ich kuzynką. Z inicjatywą wystąpienia w strojach rozbarskich wyszła wychowawczyni dziewczynek z Miejskiego Przedszkola nr 32 w Bytomiu, pani Ola. Już same przygotowania były ekscytujące, przymierzanie, dopasowywanie - mówi Aleksandra Bogacka.

Po raz pierwszy założyła strój rozbarski, ale w tym przedszkolu dbałość o podkreślanie tożsamości regionalnej, to podstawa.

- Od kilku lat kultywujemy tradycję przychodzenia w Wielką Sobotę właśnie w tych strojach. Każde dziecko z naszego przedszkola ma strój rozbarski i występują w nich na wielu uroczystościach, takich jak barbórka, piknik rozbarski czy właśnie święcenie pokarmów. Dla nich to już normalność, aczkolwiek cały czas bardzo atrakcyjna - przyznaje wychowawczyni małych rozbarczanek, Aleksandra Gawron z PM nr 32. Ona sama miała na sobie tradycyjny strój rozbarskiej mężatki, z charakterystyczną czerwoną chustą, czyli purpurką, nasuniętą na czoło i wiązaną z tyłu głowy.

Po poświęceniu pokarmów, można było zrobić sobie także specjalną sesję zdjęciową w regionalnych dekoracjach na terenie Centrum im. Gorczyckiego, które mieści się przy parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera