Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej zostanie zrewitalizowany. Miasto otrzyma na to ponad 70 mln złotych na ten cel. Co tu powstanie?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wielki Piec Huty „Pokój” zostanie zrewitalizowany.
Wielki Piec Huty „Pokój” zostanie zrewitalizowany. fb Michał Pierończyk
Ruda Śląska otrzyma ponad 70 mln złotych na rewitalizację Wielkiego Pieca Huty „Pokój”. Całość projektu ma wynosić ponad 100 mln złotych. Jak prezentuje się koncepcja dotycząca charakterystycznego dla miasta obiektu?

Rewitalizacja Wielkiego Pieca Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej

Wielki Piec Huty „Pokój” znajdujący się na obszarze Rudy Śląskiej to miejsce, którego nie trzeba przedstawiać mieszkańcom tego miasta. Charakterystyczny i zwracający uwagę obiekt doczeka się rewitalizacji.

Władze Rudy Śląskiej poinformowały 29 listopada o ogromnych środkach, które zostaną przeznaczone na rewitalizację tego historycznego obiektu znajdującego się w dzielnicy Nowy Bytom. Miasto otrzyma ponad 75,6 mln złotych z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Cała inwestycja oszacowana jest na blisko 100 mln złotych, które zostaną przeznaczone na koncepcję wyłonioną w konkursie z 2019 roku. Zakłada ona powstanie platformy widokowej wraz ze ścieżką dydaktyczną, adaptację budynku sterowni i maszynowni na cele muzealne oraz budowę nowego obiektu „zawieszonego” w powietrzu, w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku i spotkań. Dodatkowo budynek ma mieć tzw. „zielony dach”. Zaplanowano również plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej.

- Niezmiernie cieszę się, że Wielki Piec zyska nowe funkcje. Jestem pewny, że będzie prawdziwą perłą nie tylko regionu, ale całego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego - dzielił się swoim zdaniem Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej

Huta Pokój założona została w 1840 roku. Pod koniec lat 60. XIX wieku huta posiadała cztery wielkie piece, koksownie oraz piece pudlarskie. W dwudziestoleciu międzywojennym huta Pokój była największym tego rodzaju zakładem w Polsce. Dziś obiekt jest już nieczynny, pozostając jedynie historycznym pomnikiem przeszłości dzielnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera