Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Test Narzędziowni w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej

OPRAC.: PAS
Wielki Test Narzędziowni zaplanowany został w najbliższą sobotę 9 kwietnia w Fabryce Pełnej Życia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielki Test Narzędziowni zaplanowany został w najbliższą sobotę 9 kwietnia w Fabryce Pełnej Życia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Radosław Kaźmierczak/FPŻ
Warsztaty tapicerskie, krawieckie, ceramiczne i stolarskie, a do tego pokazy i prezentacje. To program Wielkiego Testu Narzędziowni, który odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia, w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie, skierowanie do majsterkowiczów i miłośników rzemiosła, będzie prototypem Narzędziowni, która w przyszłości miałaby powstać w jednej z hal dawnej Fabryki Obrabiarek Defum.

Podczas Wielkiego Testu Narzędziowni Warsztat Fabryki Pełnej Życia zamieni się w „żywą makietę”. Powstaną tu prowizoryczne pracownie rzemieślnicze, strefa prezentacji i makerspace, czyli miejsce, gdzie miłośnicy majsterkowania będą mogli pracować nad swoimi rękodzielniczymi projektami.

Od godziny 10 do 17 organizatorzy wydarzenia zapraszają na otwarte warsztaty krawieckie, stolarskie i serwis rowerowy Pana Korbki. Przy maszynach do szycia mogą spotkać się całe rodziny, aby wspólnie z słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB uszyć wiosenne kokoszki. Rodzinny charakter mają również warsztaty stolarskie, na które zaprasza Ośrodek Terapii SPES z Katowic. Uczestnicy zajęć stolarskich będą składać budki dla ptaków pod okiem stolarzy z niepełnosprawnością intelektualną. Z kolei specjaliści z OBI pokażą, jak w jeden dzień zbudować domek ogrodowy. Będzie można także przetestować elektronarzędzia.

W programie są również warsztaty ceramiczne i tapicerskie, na które – w związku z ograniczoną liczbą miejsc – wymagane są zapisy.

- Z uwagi na charakter zajęć podczas Wielkiego Testu Narzędziowni zapraszamy przede wszystkim majsterkowiczów, a także rodziny z dziećmi, ale w wieku powyżej sześciu lat – mówi Agnieszka Jasińska z agencji Projekt Marka, która jest organizatorem Wielkiego Testu Narzędziowni.

Nie przeocz

Idea Narzędziowni to pomysł innowacji społecznej, który powstał w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Wyzwanie, z którym do projektu zgłosiła się Fabryka Pełna Życia brzmiało: „Jak wykorzystać potencjał lokalnego rzemiosła, aby ożywić przestrzeń Fabryki Pełnej Życia i stworzyć atrakcyjną przestrzeń usługową dla mieszkańców i przedsiębiorców”. Innowatorki z agencji Projekt Marka zaproponowały, aby odpowiedzią była Narzędziownia, czyli makerspace, gdzie spotykać będą się rzemieślnicy i miłośnicy majsterkowania.

Obecnie trwają prace nad szczegółami innowacji społecznej, a Wielki Test Narzędziowni, na który zapraszają innowatorki oraz Fabryka Pełna Życia ma mieć formę prototypu, czyli uproszczonej wersji przyszłego rozwiązania. Organizatorzy liczą na opinie i informacje zwrotne uczestników, które posłużą do udoskonalania innowacji.

Narzędziownia to jeden z dwóch projektów realizowanych w Fabryce Pełnej Życia w ramach Śląskiej Przestrzeni Innowacji. Drugim jest Dąbrowski Akcelerator Rzemieślników fundacji Napraw Sobie Miasto. Ostateczny kształt innowacji ich autorzy zaprezentują już w czerwcu tego roku podczas tzw. Demo Day, który zostanie zorganizowany w Fabryce Pełnej Życia.

Konkurs na najciekawsze innowacje społeczne to 3-letnie przedsięwzięcie mające na celu zaangażowanie mieszkańców Śląska i Zagłębia w rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się na co dzień i zaszczepienie w nich przekonania, że innowacje to często proste rozwiązania w zasięgu ich możliwości.

Warto nadmienić, że do 29 kwietnia bieżącego roku trwa kwalifikacja fiszek w III naborze w programie Śląska Przestrzeń Innowacji. To ostatnia szansa dla innowatorów społecznych na otrzymanie grantu do 45 tys. złotych wraz ze wsparciem inkubacyjnym. W III naborze wybrano 33 podmioty, które zaproponowały 53 najciekawsze i najpilniejsze wyzwania w 7 kategoriach. Jedno wyzwanie zostało wybrane dla Fabryki Pełnej Życia w kategorii depopulacja pod hasłem: „W jaki sposób włączyć młodych mieszkańców miasta w proces projektowania przestrzeni mieszkalnej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, aby w przyszłości było to wymarzone miejsce do życia i założenia rodziny.” W rekrutacji mogą wziąć udział osoby fizyczne, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, podmioty publiczne. Wybrani w konkursie otrzymają grant na opracowanie i wdrożenie projektu.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera