Politechnika Śląska w Gliwicach jest organizatorem niecodziennej wystawy poświęconej Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów (LHC), który znajduje się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy.
Sobota była pierwszym dniem wystawy, podczas którego w Centrum Edukacyjno-Kongresowym można było poznać zasadę działania LHC. Eksperci odpowiedali na najbardziej nawet skomplikowane pytania. Zwiedzający za pomocąmultimediów oglądali wnętrza zespołów detektorów eksperymentów ALICE, ATLAS, LHCb i CMS, a niektóre z elementów prawdziwego akceleratora mogli nawet dotknąć.
Po co w ogóle powstał LHC? Jak tłumaczą gliwiccy naukowcy, brak jest odpowiedzi na pytanie, z czego składa się 95 proc. materii i energii, zwanej "ciemną", we Wszechświecie. LHC zbada nowe cząstki przy ekstremalnie wysokich gęstościach energii, podobnych do czasu kreacji świata.
Nierozwiązany jest problem braku symetrii pomiędzy materią i antymaterią - istnienie słabego procesu odpowiedzialnego za brak antymaterii potwierdzone zostanie na LHC.
Zderzenia ciężkich jonów pozwolą także na obserwację plazmy kwarkowo-gluonowej - nowego stanu materii, który mógł istnieć we wczesnym Wszechświecie.
Wystawa czynna jest do 5 kwietnia 2009 r. W dni powszednie jest otwarta od 9. do 17.00, a w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 17.00. Wstęp wolny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!