Wielkie osiedla w Katowicach. Tak wyglądały blokowiska w Katowicach w czasach PRL
Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia
Niskie, ciasne, często mało funkcjonalne. Słychać niemal każde słowo sąsiadów. Ale mają też sporo zalet. Blisko do szkoły, sklepu, tramwaju.
Katowickie osiedle Walentego Roździeńskiego projektu Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka, nazywane potocznie Gwiazdami, wybudowano w latach 1970−1978 na terenach należących wcześniej do kopalni "Katowice".
Osiedle Gwiazdy składa się z siedmiu wieżowców mieszkalnych o podstawie ośmioramiennej gwiazdy, wysokości 81 metrów i 27 kondygnacji.
Nie przeocz
Kukurydze w Katowicach to jedne z najbardziej okazałych budowli. Mają charakterystyczny kształt kolby kukurydzy, bo balkony mieszkań mają kolisty kształt. Zbudowane są na identycznym planie co Gwiazdy, różnią je tylko balkony. Osiedle zaprojektowali architekci Henryk Buszko i Aleksander Franta.
Osiedle Paderewskiego w Katowicach to bardzo okazałe blokowisko. Decyzja o budowie słynnej "Paderewy", jednego z największych osiedli w Katowicach, zapadła w 1965 roku. Budowę rozpoczęto w 1970 i zakończono dekadę później.
Na Koszutce w latach 70. funkcjonowało już osiedle Marchlewskiego, zaś na Wełnowcu powstawały bloki przy ul. Szczecińskiej.
Zobacz koniecznie
- Horoskop chiński na 2021. Wróżka Jessica Chan przepowiada Rok Bawoła
- Przerażające rzeczy w Google Street View. Przypadkowe zdjęcia wyglądają jak z horroru
- Włamywacze okradli setki mieszkań i domów. Policja opublikowała ich twarze i nazwiska
- Masz dosyć zimy? Zima stulecia była potworna. Zobacz zdjęcia z 1978/1979
Budowę osiedla Tysiąclecia rozpoczęto w 1961 roku, a nazwa osiedla związana jest z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka. Ostatnie bloki z PRL powstały w latach 80. Od kilku lat na Tysiącleciu przybywa nowych budynków.
Jak popularne katowickie osiedla wyglądały w czasach PRL? Polecamy galerię zdjęć.
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
Kredyty mieszkaniowe popularne mimo pandemii