Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieści dla rowerzystów z rynku ubezpieczeń - czy nadejdą zmiany?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Najnowsze doniesienia z rynku ubezpieczeń sugerują, że zmiany dotyczące polis OC będą dotyczyć nie tylko kierowców samochodów, ale także rowerzystów. Obecnie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów jest opcjonalne, dostępne jako np. rozszerzenie polisy mieszkaniowej lub zawarte w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. Czy stanie się obowiązkiem?

Dotychczas obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzystów w Europie obowiązywało tylko w Szwajcarii, jednakże zostało zniesione 1 I 2012 roku.

Na drodze wszyscy są równi?
Jak wykazał sondaż SW Research dla „Newsweeka”, co czwarty Polak uważa, że taka forma ubezpieczenia powinna być obowiązkowa również dla rowerzystów. Przeciwnie uważa 47% badanych, z czego 59% ankietowanych stanowią osoby młode (poniżej 24. roku życia). Zaostrzenie przepisów względem jednośladów miałoby przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach oraz do rozszerzenia edukacji rowerzystów i motocyklistów na temat zagrożeń, jakie mogą powodować.
Jak mogłoby wyglądać obowiązkowe ubezpieczenie OC roweru?

Czy jednakowe warunki dotyczyłyby osób, które codziennie dojeżdżają rowerem do pracy, jak i tych, którzy używają go bardzo rzadko? Mogłoby tak być, ponieważ nawet samochód nieużywany regularnie musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC (szkoda może powstać np. podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu). W jakich sytuacjach ubezpieczyciel mógłby nie wypłacić odszkodowania?

Wyłączenia odpowiedzialności w obowiązkowym ubezpieczeniu OC roweru
Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, złamanie prawa, wyrządzenie szkody w wyniku rażącego niedbalstwa kierowcy – oto przykładowe wyłączenia odpowiedzialności. Czy wyłączenia w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC roweru znacznie by się od nich różniły?

Czy odszkodowanie zostałoby pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy, jeżeli ten jeździłby wieczorową porą rowerem bez obowiązkowych odblasków oraz oświetlenia rowerowego i tym samym byłby niewidoczny dla innych uczestników ruchu drogowego? To nie jedyne zagwozdki nasuwające się na myśl.

Wypadek spowodowany przez niepełnoletniego rowerzystę
Interesującą kwestią pozostaje obowiązek posiadania karty motorowerowej – obecnie obowiązkowej tylko dla niepełnoletnich rowerzystów. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wypadek został spowodowany przez niepełnoletniego rowerzystę bez karty motorowerowej, używającego roweru rodzica. W takim przypadku ubezpieczyciel mógłby wypłacić ofierze odszkodowanie, ale następnie wystąpić o zwrot pełnej kwoty do właściciela roweru, ponieważ niepełnoletni sprawca nie posiadał obowiązkowej dla niego karty.

Jazda rowerem po chodniku a odszkodowanie z OC rowerzysty
Poruszaliśmy się rowerem na chodniku i potrąciliśmy pieszego, który odniósł obrażenia. Czy poniesiemy koszt odszkodowania? Tak, jeżeli użytkowaliśmy rower niezgodnie z przepisami kodeksu drogowego.

Jazda rowerem po chodniku jest możliwa, kiedy rowerzysta opiekuje się dzieckiem (w wieku do 10 lat) kierującym rowerem lub panuje zła pogoda (m.in. gęsta mgła, gołoledź, silny wiatr).

Jeżeli są spełnione trzy następujące warunki:
•chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
•samochody mogą poruszać się na jezdni z prędkością powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym,
•nie ma oddzielnej drogi dla rowerów ani odrębnego pasa ruchu,

również można poruszać się rowerem po chodniku zgodnie z prawem.

Czy jednak ubezpieczyciel pokryłby za nas odszkodowanie dla osoby trzeciej, jeżeli spowodowaliśmy wypadek na chodniku podczas jazdy na rowerze z dziewięcioletnim dzieckiem w przyczepce? Mógłby wystąpić do nas o zwrot poniesionych kosztów, ponieważ możemy jechać rowerem na chodniku, jeżeli opiekujemy się dzieckiem kierującym rowerem – czego dziecko w przyczepce bądź foteliku nie robi.

Okazuje się, że zanim ubezpieczony rowerzysta wsiądzie na swój jednoślad, powinien się zapoznać z co najmniej kilkoma powszednimi sytuacjami, które mogą mu przysporzyć stresujących rozterek, a także wnikliwie zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Jak obecnie może ubezpieczyć się rowerzysta?
Obecnie na rynku ubezpieczeń tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych oferuje kompleksowe ubezpieczenia dla rowerzystów, przy czym mogą nie ponosić odpowiedzialności finansowej m.in. za szkody powstałe w wyniku nie tylko wymienionych wyżej sytuacji, ale także spowodowane w wyniku uprawiania sportu ekstremalnego bądź wyrządzone w trakcie wyścigów rowerowych.

Co ciekawe, wystarczającą ochronę może zapewnić Ci ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, NNW i ubezpieczenie mieszkania obejmujące ruchomości, do których zaliczają się rowery. Oczywiście ostateczny zakres ubezpieczenia zależy od poszczególnych ofert – dokładnie zapoznaj się z warunkami, aby wybrane ubezpieczenie było faktycznie zadowalające.

Kalkulator ubezpieczeń OC, służący do obliczenia ceny ubezpieczenia OC i porównania ofert, w przypadku wejścia w życie obowiązkowych ubezpieczeń dla rowerzystów byłby niezmiernie przydatny. Czy byłaby brana pod uwagę np. historia szkodowości danego rowerzysty? Osoby jeżdżące często na rowerze doznałyby wtedy ulgi. Finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!