Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie z Tarnowskich Gór pomogli leśnikom. W ramach zajęć praktycznych zbudowali karmniki i budki dla ptaków

IM
Więźniowie z Tarnowskich Gór pomogli leśnikom. W ramach zajęć praktycznych zbudowali karmniki i budki dla ptaków. Zobacz zdjęcia >>>
Więźniowie z Tarnowskich Gór pomogli leśnikom. W ramach zajęć praktycznych zbudowali karmniki i budki dla ptaków. Zobacz zdjęcia >>>mat. aresztu śledczego w Tarnowskich Górach
Areszt śledczy z Tarnowskich Gór przekazał Nadleśnictwu Brynek karmniki i budki lęgowe dla ptaków, które - w ramach zajęć praktycznych - wykonali więźniowie. W ostatnich latach prowadzone były bowiem kursy zawodowe w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Tarnowskie Góry: więźniowie wykonali budki dla ptaków. Zostały one przekazane leśnikom!

- W trakcie odbywania kary pozbawienia wolności skazani zmuszeni są zmierzyć się nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – z brakiem wolności, ale również ze swoimi niedociągnięciami, słabościami, uzależnieniami, problemami natury psychicznej, deficytami społecznymi, czy też brakiem wykształcenia, niskimi lub w ogóle brakiem kwalifikacji zawodowych - wyjaśnia kpt. Roman Malchrzyk, rzecznik prasowy aresztu śledczego w Tarnowskich Górach.

Dlatego też w ostatnich latach (2014-2020) w tarnogórskiej jednostce prowadzone były kursy zawodowe w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Był on finansowy z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na jego realizację przeznaczona została kwota blisko 4,5 mln euro (czyli ok. 20 mln zł, patrząc na obecny kurs).

Udało się zatem przeprowadzić cykl specjalistycznych szkoleń dla skazanych, które - miały za zadanie - zwiększyć ich zdolność do zatrudnienia po wyjściu z więzienia.

Nie przeocz

Uczestnicy więc nie tylko nabyli poszukiwane na rynku pracy umiejętności zawodowe, ale również zyskali oni społeczne atuty - prowadzenie rozmów z potencjalnym pracodawcą oraz poprawność pisania CV czy listu motywacyjnego.

Zobacz koniecznie

W murach tarnogórskiego aresztu zrealizowanych zostało trzydzieści odsłon szkoleń zawodowych.

- W ich toku zawód brukarza, stolarza, montera sieci elektroenergetycznych – elektryka, technologa robót wykończeniowych – malarza glazurnika lub technologa robót wykończeniowych – płytkarza uzyskało ponad 320 skazanych, którzy dzięki oddziaływaniom tarnogórskich więzienników podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe, a może i zdobyli swój pierwszy zawód w życiu - dodaje rzecznik prasowy.

Namacalnym efektem programu POWER jest również pomoc środowisku, zarówno temu lokalnemu, jak i przyrodniczemu. Przykład? Uczestnicy kursu zawodowego w zawodzie stolarza w ramach zajęć wykonali blisko 50 karmników i budek lęgowych dla ptaków, które zostało właśnie przekazane Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Nadleśnictwa w Brynku (wieś sołecka położona w powiecie tarnogórskim).

Warto wspomnieć, że wcześniej uczestnicy kursu stworzyli też m.in. dekoracje dla oddziału pediatrycznego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowy S.A. im. dr B. Hagera w Tarnowskich Górach.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera