Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenna pielęgnacja trawnika: jak przygotować trawnik do sezonu?

red.
Trawnik po zimowej hibernacji wymaga specjalne pielęgnacji. Podpowiadamy, od czego zacząć pracę w ogrodzie, aby cały sezon cieszyć się pięknym trawnikiem.
Trawnik po zimowej hibernacji wymaga specjalne pielęgnacji. Podpowiadamy, od czego zacząć pracę w ogrodzie, aby cały sezon cieszyć się pięknym trawnikiem. GettyImages
Wiosna to czas, w którym trawniki ożywają po zimowej hibernacji i wymagają specjalnej uwagi i troski. Pielęgnacja trawnika wiosną to kluczowy etap w utrzymaniu pięknego i zdrowego trawnika przez cały sezon letni. W tym celu warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, takich jak grabie, kosy, nożyce do krawędziowania oraz nawóz i nasiona trawnikowe. Dzięki temu będziemy gotowi na wszelkie wyzwania, jakie niesie ze sobą wiosna. W dalszej części artykułu omówimy szczegółowo, jakie kroki warto podjąć, aby trawnik był piękny i zdrowy, w tym jak dokładnie kosić, jak nawozić i jak walczyć z chwastami. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak w prosty sposób zadbać o swój trawnik i cieszyć się nim przez cały sezon.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Piękny trawnik na wiosnę – od czego zacząć?

Marzec i kwiecień to doskonały moment, żeby zadbać o swój trawnik – najlepiej zacząć w momencie, kiedy nieco się ociepli, odejdą poranne przymrozki, a gleba rozmarznie.

Zadbaj o swój trawnik na wiosnę!

Materiały promocyjne partnera
  1. Zacznij od porządków. Pierwszym krokiem do uzyskania pięknej i zadbanej murawy, powinno być usunięcie starej trawy oraz liści i patyków, które pozostały z zeszłego roku. Najlepiej użyć do tego grabi lub wertykulatora, te narzędzia ogrodowe pozwolą wyczesać uschnięte źdźbła, robiąc miejsce nowym, które wyrosną wiosną.
  2. Skróć trawę, czyli pierwsze koszenie w nowym sezonie. Jeśli jesienią nie skosiłeś trawy i jest ona dość długa, warto będzie ją przyciąć – najlepiej zrobić to w wówczas, gdy będzie sucho.
  3. Czas na napowietrzanie. Istotnym krokiem jest również spulchnienie i napowietrzenie gleby – czyli przeprowadzenie zabiegu areacji. W tym celu możesz użyć wideł, nakładek na buty z kolcami lub areatora. Po wykonaniu tego kroku możesz rozsypać, a następnie rozgrabić na swoim trawniku nieco drobnego piasku, dzięki czemu poprawisz strukturę murawy.
  4. Załataj dziury. Jeśli w niektórych miejscach Twój trawnik nie wygląda estetycznie i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić możesz po prostu usunąć uszkodzone fragmenty. Następnie uzupełnij braki, siejąc nową trawę lub używając trawy z rolki.
  5. Nie zapomnij o usuwaniu chwastów! W tym celu użyj specjalnych preparatów lub specjalnego narzędzia, czyli wyrwichwastu. Regularne koszenie również może pomóc w usunięciu niechcianych chwastów.

Motyki i spulchniacze ogrodowe

Materiały promocyjne partnera

Czym najlepiej nawozić trawnik?

Jeśli marzysz o gęstej i zdrowej trawie, nie możesz zapomnieć o odpowiednim nawożeniu swojego trawnika. Nawożenie najlepiej rozpocząć wówczas, gdy zobaczysz pierwszy wzrost nowej trawy oraz gdy ziemia będzie wilgotna. Wiosenną porą świetnie sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, bogate w azot – który pozwoli trawie szybciej urosnąć, można zastosować również nawóz jesienny. Substancję nawożącą należy rozprowadzić równomiernie, aby uniknąć nierównego wzrostu trawy lub różnego koloru źdźbeł w poszczególnych częściach ogrodu. Pamiętaj jednak, żeby wstrzymać się z pierwszym nawożeniem od momentu, kiedy nie będzie już ryzyka przymrozków. Możesz również użyźnić swój trawnik, nawożąc go kompostem – warto rozprowadzić go przy pomocy grabi.

Nawozy do traw i roślin

Materiały promocyjne partnera

Nie zapomnij o podlewaniu trawnika!

Niezmiernie ważnym elementem pielęgnacji trawnika, jest jego regularne podlewanie. Brak odpowiedniego nawodnienia będzie powodował żółknięcie i wysychanie murawy. Podlewanie trawnika powinno być równomierne, dlatego na dużych obszarach świetnie sprawdzi się system podlewania sterowanego. Jeśli decydujesz się na ręczne podlewanie trawnika, najlepiej w tym celu użyć rozproszonego strumienia wody. Kiedy i jak często podlewać trawnik? Najlepszą porą będą wczesne godziny ranne lub wieczorne, kiedy słońce jest już nisko – wystarczy robić to raz w tygodniu.

Systemy nawadniające i akcesoria do nawadniania roślin

Materiały promocyjne partnera

Koszenie trawnika – jaką kosiarkę wybrać do Twojego ogrodu?

Jeśli chcemy utrzymać idealny wygląd naszego trawnika, warto kosić go raz w tygodniu. Podstawą pięknej murawy będzie dobrze naostrzone ostrze w kosiarce. Najlepiej kosić trawę, gdy jej źdźbła osiągną wysokość od ośmiu do dziesięciu centymetrów. Docelowo powinniśmy dojść do wysokości od trzech do sześciu centymetrów długości. Aby uzyskać efekt idealnego trawnika, koszenie należy rozpocząć od jego brzegu, stopniowo przesuwając się równymi liniami do jego środka. Najlepiej najeżdżać kołem kosiarki na już skoszony obszar, wówczas uzyskamy równo przystrzyżoną nawierzchnię.

Miej zawsze idealnie przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera

Jaką kosiarkę wybrać?

  • Kosiarka bębnowa ręczna – idealna do niewielkiego trawnika, to lekkie i poręczne rozwiązanie – które dodatkowo jest ekologiczne i ekonomiczne.
  • Kosiaka elektryczna – rozwiązanie chętnie wybierane do większych trawników. Warto jednak pamiętać, że tu ograniczać może nas długość kabla oraz potrzeba dostępu do gniazdka elektrycznego. To rozwiązanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż kosiarka spalinowa
  • – dużym plusem jest brak potrzeby uzupełniania paliwa. Decydując się na kosiarkę elektryczną, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa – tak by przez przypadek nie przeciąć kabla.
  • Robot koszący - znajdzie zastosowanie w małych i średniej powierzchni trawnikach, które są płaskie lub mają mały kąt nachylenia. Zaletą tego urządzenie jest cicha i wydajna praca, a do tego robot nie potrzebuje nadzoru oraz można nim sterować z poziomu smartfona. Roboty koszące są niestety drogie i muszą być regularnie ładowane. Za największą wadę może być uznana konieczność ułożenia przewodów ograniczających. Przewody ograniczające wyznaczają obszary pracy urządzenia.
  • Kosiarka spalinowa – posiada własny napęd, jest idealnym rozwiązaniem do koszenia dużych powierzchni. To wygodne i mobilne rozwiązanie, ma większą moc niż kosiarka elektryczna, dużo lepiej sprawdzi się przy nierównym terenie. Warto pamiętać również o jej słabych stronach – kosiarka spalinowa jest głośna, mniej ekonomiczna, cięższa oraz często wymaga wyłożenia większej ilości gotówki. W dobie ekologicznych rozwiązań nie można zapomnieć również o tym, że wytwarza zanieczyszczające powietrze spaliny.

Kosy, podkaszarki i części do podkaszarek

Materiały promocyjne partnera

Piękny ogród oraz trawnik to ozdoba domu, oraz duma, każdego właściciela posesji. Aby cieszyć się wypielęgnowaną murawą, prace ogrodowe najlepiej rozpocząć wczesną wiosną oraz pamiętać o regularności w podlewaniu i koszeniu. Dzięki przestrzeganiu kilku zasad będziesz mógł cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały okres wiosenno-letni.

Grabie - niezbędne w każdym ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiosenna pielęgnacja trawnika: jak przygotować trawnik do sezonu? - Strefa Agro