Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny spacer na szczyt Wielkiej Czantorii i wieżę widokową? Pokonaliśmy trasę, zobaczcie, jak wygląda. Widoki obłędne! Warto się wybrać?

KL
Czantoria w Beskidzie Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czantoria w Beskidzie Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Wielka Czantoria w Beskidzie Śląskim wznosi się na wysokość 995 m n.p.m. Przez szczyt przebiega granica państwowa pomiędzy Polska a Republiką Czeską. Po czeskiej stronie szczytu stoi wieża widokowa o wysokości 29 m. W odległości 1 km, po polskiej stronie, znajdują się górna stacja kolejki linowej, letni tor saneczkowy oraz rozległa polana.

Wiosenny spacer na szczyt Wielkiej Czantorii i wieżę widokową? Przeszliśmy nim, zobaczcie, jak wygląda. Warto się wybrać?

Czantoria wznosi się u stóp Ustronia. Na popularny szczyt można wybrać się pieszo lub skorzystać z kolejki linowej, której dolna stacja mieści się tuż obok parkingu przy ulicy 3 Maja. Prowadzące na Czantorię szlaki turystyczne przebiegają przez lasy, ale można też wędrować po nieco bardziej odsłoniętym terenie, czyli częściowo pokrytych trawą trasach narciarskich. Do wyboru są trzy piesze szlaki: czerwony, niebieski i czarny.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  1. Czerwony szlak prowadzi z Ustronia Polany najkrótszą drogą na szczyt. Biegnie po prawej stronie budynku dolnej stacji kolei linowej prawym skrajem nartostrady stromo w górę na Polanę Stokłosicę, gdzie znajduje się górna stacja kolei linowej. Od Polany Stokłosicy szlak przez ok. 1100 m biegnie kamienistą drogą leśną będącą jednocześnie granicą pomiędzy Ustroniem i Wisłą.

    Długość odcinka to około 3,1 km, suma przewyższeń 610 m, czas na pokonanie w górę 1 godz. 45 minut, a w dół 1 godz. 15 min.

  2. Niebieski szlak ma swój początek w pobliżu przystanku kolejowego Ustroń Zdrój. Prowadzi bulwarem wzdłuż rzeki Wisły. W rejonie dzielnicy Brzegi skręca w kierunku zachodnim i uliczkami dzielnicy Poniwiec wyprowadza pod górę Kończyn. Opuszcza drogę asfaltową i drogą leśną wspina się stromo północnymi stokami Czantorii.

    W podszczytowym fragmencie szlak prowadzi przez rezerwat przyrody „Czantoria”. Na główny grzbiet graniczny wyprowadza w pobliżu znajdujących się tu punktów gastronomicznych zlokalizowanych na podszczytowej polanie po stronie polskiej, jak i czeskiej. Stąd już ok. 600 m łagodnie wznoszącą się drogą graniczną na szczyt Czantorii.

    Długość szlaku to około 7 km, suma przewyższeń 770 m, czas na pokonanie w górę 2 godz. 40 minut, a w dół 1 godz. 50 min.

  3. Czarny szlak turystyczny prowadzi na szczyt Czantorii z Goleszowa. W granicach administracyjnych Ustronia przebiega na odcinku od zachodnich podnóży Małej Czantorii i dalej głównym grzbietem granicznym w kierunku południowym.

    Na odcinku przez gminę Goleszów znajduje się rezerwat przyrody „Zadni Gaj”. A u podnóża Małej Czantorii stoi tzw. leśny kościół „Spowiedzisko”, gdzie w czasach kontrreformacji (1654 – 1709) odbywały się tajne nabożeństwa ewangelickie. W pobliżu jest także miejsce upamiętnienia partyzantów z podległego Armii Krajowej oddziału „Czantoria”, którzy zginęli w czasie hitlerowskiej obławy.

    Na szczycie Małej Czantorii szlak łączy się ze szlakiem żółtym prowadzącym z Ustronia. Dalej prowadzi dawnymi polanami wypasowymi owiec. Z polan widoki na szczyty Beskidu Śląskiego i Morawsko Śląskiego po stronie czeskiej. Szlak wyprowadza na podszczytową polanę, gdzie dołączają znaki niebieskie szlaku z Ustronia i po ok. 600 m osiąga szczyt Czantorii.

    Długość szlaku to około 13 km (w tym w granicach administracyjnych Ustronia ok. 3,5 km), suma przewyższeń ok. 1100 m (w granicach Ustronia 460 m), czas na pokonanie w górę 4 godz. 30 minut, a w dół 3 godz. 30 min.

Wieża widokowa

Metalowa wieża widokowa, która znajduje się na szczycie Wielkiej Czantorii, mierzy 29 metrów. Na jej główny taras widokowy prowadzi 118 schodów. Wstęp jest płatny.

Ze szczytu wieży można podziwiać wioskę Nydek oraz Beskidy Morawsko-Śląskie. W kierunku Słowacji znajduje się region Kysuce, w oddali widać Tatry. W kierunku Polski rozpościera się uzdrowiskowe miasto Ustroń i dolina rzeki Wisły.

Wieża powstała w roku 2002, a jej uroczystego otwarcia dokonał hokeista Richard Kral, 23 listopada.

Czantoria w Beskidzie Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wiosenny spacer na szczyt Wielkiej Czantorii i wieżę widokow...

Kolejka linowa i letni tor saneczkowy

Wielu turystów korzysta z kolejki linowej prowadzącej na polanę Stokłosica. Tam też znajduje się letni tor saneczkowy z trasą o długości 710 metrów.

Wjazd kolejką zajmuje około 8-10 minut. Do górnej stacji kolei linowej na wysokości 851 m n.p.m. podróżuje się na czteroosobowych kanapach, wyposażonych w automatyczny system zwalniania w obrębie peronu.

Kolejka jest dostosowana do osób z problemami ruchu, np. wywozu wózka inwalidzkiego. Można na kolanach przewozić bagaże typu plecaki bądź torby albo pozostawić je w szafkach depozytowych znajdujących się na terenie dolnej stacji. Krzesełka wyposażone są również w specjalne uchwyty umożliwiające transport rowerów na górną stację. Co warto wiedzieć, kolej bezpłatnie przewodzi zwierzęta.

Więcej szczegółów na stronie: https://www.czantoria.net/

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty